Najzloglasnejši primeri korupcije in prirejanja rezultatov

28.11.2014
LJUBLJANA, SLOVENIJA - Prirejanje izidov je poleg uporabe nedovoljenih substanc ena od najbolj perečih tem v profesionalnem tenisu. Predstavljamo vam najodmnevnejše incidente, ki so v nekaterih primerih botrovali doživljenjski prepovedi igranja.

V luči zgodbe Mariusa Copila, ki je razkril, da so mu nepridipravi za izgubljeni niz ponujali 30.000 ameriških dolarjev, po prijavi Enoti za teniški intergirteto (TIU) pa mu celo grozili s smrtjo, razkrivamo nekaj kršiteljev oziroma osumljencev ene najpogostejših goljufij v sodobnem športu.

1. NIKOLAJ DAVIDENKO (# 3)


Najodmevnejši sum prirejanja rezultatov, v katerega je bil vpleten eden od vrhunskih tenisačev, se je porodil na obračunu Nikolaja Davidenka, takrat četrtega igralca sveta, in Martina Vasalla Argüella, ki sta se leta 2007 pomerila v drugem krogu turnirja v Sopotu.

Prvi niz je dobil Davidenko (6:2), drugega Argüello (6:3), v začetku tretjega pa je Davidenko predal zaradi domnevne poškodbe stopala. Predaja sama po sebi ni bila sumljiva, če ne bi britansko stavno podjetje Betfair zabeležilo desetkratne vložke na omenjeni obračun v višini sedem milijonov dolarjev. Devet ljudi iz Rusije je stavilo 1.5 milijona dolarjev na zmago Argüella, takrat šele 87. igralca sveta, dva neznana posameznika pa bi s porazom Davidenka zaslužila šest milijonov dolarjev.

Betfair je zaradi suma prirejanja izidov podal prijavo Združenju teniških profesionalcev (ATP), kar je sprožilo dolgotrajno preiskavo. ''Zakaj bi se stavrni vzorci spremenili pred začetkom obračuna? Zakaj bi nekdo stavil proti njemu, ko pa je osvojil prvi niz? Posumili smo, da nekdo nekaj ve,'' je takrat za NY Times povedal Robin Marks, predstavnik podjetja Betfair, ki je razveljavilo vse stave. Preiskava, ki je trajala več kot leto dni, ni prinesla obremenilnega dokaznega gradiva, zato so tako Davidenka kot Argüella oprostili vseh obtožb.

Davidenko se je po incidentu še dvakrat znašel pod drobnogledom predstavnikov svetovnih teniških organizacij. Prvič oktobra leta 2007, ko je na dvoboju proti Marinu Čilću dobil opozorilo sodnika Jeana-Philippeja Dercqa, da se ne trudi po najboljših močeh. ATP mu je naložila 2000 dolarjev denarne kazni, ki jo je po pritožbi umaknila. Podoben incident je sledil nekaj dni kasneje na Mastersu v Parizu, kjer je Davidenko na dvoboju z Marcosom Baghdatisem ponovno dobil opozorilo sodnika, naj igra v skladu s svojimi zmožnostmi, potem ko je napravil nerazumljivo veliko število dvojnih napak.

2. DANIEL KÖLLERER (# 55)


Daniel Köllerer je leta 2011 postal prvi tenisač, ki je dobil doživljenjsko prepoved zaradi prirejanja rezultatov. Enota za teniško integriteto (TIU) je v sodelovanju z organizacijama ATP in ITF opravila preiskavo, ki je dokazala, da je Köllerer med oktobrom 2009 in julijem 2010 sodeloval pri poskusih vplivanja na rezultat. Podrobnosti o tem, za katere obračune gre, TIU ni razkrila.

Tenisač je poleg doživljenjske prepovedi dobil še denarno kazen v višini 100.000 ameriških dolarjev, ki je bila naknadno preklicana. ''To je gromozanski šok. Obtožujejo me, da sem pristopil do drugih tenisačev in jih nagovarjal k prirejanju. Obtožujejo me, da sem prosil druge tenisače, naj izgubijo. To je nesmiselno,'' se je jezil ''nori Dani'', čigar najvišja uvrstitev na lestvici ATP je bila 55. mesto. Tako kot večina domnevnih kršiteljev, je tudi on večino kariere igral na turnirjih serije Challenger. ''Spoznali so ga za krivega prirejanja dveh obračunov drugih tenisačev in enega svojega,'' je povedal Köllererjev predstavnik Manfred Nareyka, ki drugih podrobnosti ni želel razkriti.

Köllerer, ki sliši na vzdevek ''nori Dani'', je veljal za enega najzloglasnejših tenisačev v karavani. Leta 2004 in 2006 je bil kaznovan zaradi neprimernega vedenja, zaradi katerega je bil suspendiran za šest meseceh. Brazilski tenisač Julio Silva ga je leta 2010 obtožil rasizma, saj naj bi ga na Challengerju v Italiji zmerjal z opico in oponašal opičje gibe. Rojak Stefan Koubek ga je zaradi žaljivk na obračnu avstrijske lige zgrabil za vrat in si prislužil izključitev. Köllerer je avgusta 2010 prejel dveletno pogojno kazen, ker je na spletni strani objavil povezave do stavnih strani.

3. DAVID SAVIĆ (# 363)


Arbitražno sodišče za šport je leta 2012 izreklo doživljenjsko prepoved Davidu Saviću, ki je nekemu drugemu igralcu predlagal, da bi priredila rezultat obračuna. Srbski tenisač se je na odločitev pritožil, a neuspešno.

Savić, čigar najvišja uvrstitev na lestvici ATP je 363. mesto, je trdil, da mu je prirejanje v zameno za denar podtaknil eden od vrhunskih tenisačev, ki nikoli ni bil identificiran. Srb je prepričan, da so ga teniške organizacije izkoristile za grešnega kozla in svarilo drugim teniškim igralcem.

4. ANDREJ KUMANTSOV (# 261)


Enota za teniško integriteto (TIU) je junija 2014 izrekla doživljenjsko prepoved ruskemu tenisaču Andreju Kumantsovu, ki ga je obtožnica bremenila 12 kršitev pravilnika. Sedemindvajsetletnik naj bi pri prirejanju teniških obračunov sodeloval med letoma 2010 in 2013. Podrobnosti primera niso znane.


5. POTITO STARACE (# 27) IN DANIELE BRACCIALLI (# 59)


Oktobra letos sta se pod drobnogledom znašla italijanska tenisača Potito Starace in Daniele Braccialli, ki sta prav tako osumljena prirejanja rezultatov. Nadzorni organi naj bi namreč prestregli pogovor na brezplačnem internetnem telefonskem omrežju (Skype), kjer se Braccialli in računovodja, ki so ga aretirali leta 2011, pogovarjata o prirejanju izida na obračunu turnirja v Newportu proti Scovillu Jenkinsu. Jenkins je zmagal s 6:2, 6:1.

Potito Starace (na sliki) je stari znanec nadzornih organov.

Potito Starace (na sliki) je stari znanec nadzornih organov.

Leta 2011 naj bi lastnik stavne hiše, ki so ga prav tako že aretirali, izjavil, da je Starace pristal na prodajo finala turnirja v Casablanci. Pablo Andujar je zmagal s 6:1, 6:2.

Starace in Braccialli, ki uradno nista v preiskavi, obtožb nista želela komentirati. Oba sta bila v letih 2007 in 2008 udeležena v stavni aferi, v katero je bilo vpletenih pet italijanskih tenisačev. Starace je takrat dobil kazen v višini 24.000 evrov in šesttedensko prepoved igranja, Braccialli pa kazen v višini 16.00 evrov in trimesečno prepoved igranja.

6. JANKO TIPSAREVIĆ (# 8)


Janko Tipsarević je bil dvakrat predmet preiskave Enote za teniško integriteto (TIU), vendar so ga v obeh primerih oprostili krivde. Prvič je pozornost vzbudil leta 2009, ko je bilo na njegov obračun z Oscarjem Hernandezom vplačanih več nenavadnih zneskov. Drugič je pismo nadzornega organa prejel leta 2011, potem ko je na turnirju v Moskvi sumljivo izgubil proti Horaciu Zeballosu in nato svojo bledo predstavo opravičeval na Twitterju. TIU v nobenem primeru ni odkrila nepravilnosti.

''TIU sem povedal, da nimam nobenih težav. Če hočejo, mi lahko vsak teden pošljejo pismo. Potreben je bil le klic na mojo banko in telefonsko podjetje. Enostavno. Trajalo je sedem dni, poslal sem jim moj račun, telefonski izpisek in vse, kar so hoteli. Kje je problem?'' je samozavestno izjavil srbski tenisač.

7. CLAUDIA COPPOLA (# 869)

   
Italijanka Claudia Coppola je bila lani suspendirana za šest mesecev, potem ko jo je Enota teniško integriteto spoznala krivo poskusa prirejanja rezultatov. Osemnajstletnica je dobila kazen v višini 4000 dolarjev. Podrobnosti primera niso znane.   

8. SERGEJ KROTIUK (# 789)

       
Sergej Krotiuk je bil leta 2013 kaznovan z doživljenjsko prepovedjo igranja in 60.000 dolarji denarne kazni, potem ko so ga spoznali krivega 41 kršitev pravilnika. Podrobnosti niso znane.

9. GUILLERMO OLASO (# 167)


Guillermo Olaso je oktobra dobil petletno prepoved nastopanja in 25.000 dolarjev kazni, z možnostjo znižanja kazni za 18 mesecev, če se bo udeležil predavanj o boju proti korupciji in opravil rehabilitacijski program. Španec se je na odločitev pritožil, Enota za teniško integriteto pa je njegovo pritožbo zavrnila.

10. LUCAS RENARD (# 672)


Švedski tenisač Lucas Renard je po priznanju prirejanja rezultatov prejel šestmesečno prepoved nastopanja in 5000 dolarjev kazni. Polletna kazen se bo znižala na dva meseca, če bo tenisač opravil rehabilitiacijski program in se zavezal, da v prihodnosti ne bo kršil pravilnika.

       


PRIMERI PONUDB:


Belgijski tenisač Gilles Elseneer (# 97) je razkril, da je leta 2005 pred obračunom v Wimbledonu zavrnil ponudbo v višini 140.000 dolarjev za poraz v prvem krogu. ''Ščitil sem svojo čast in Wimbledon mi je pomenil vse. Svetovali so mi, naj si vzamem dan za premislek, a potreboval sem le nekaj minut,'' je povedal Elseneer.

Češka tenisača, Tomaš Berdych in Jan Hernych, sta trdila, da sta med turnirjem v Rusiji slišala več poskusov prirejanja rezultatov. Hernych, takrat 156. igralec sveta, je v hotelsko sobo prejel klic, če bi bil pripravljen prodati svoj obračun.

Novak Đoković je leta 2006 pred prihodom na turnir v St. Peterburgu dobil ponudbo v višini 220.000 dolarjev za poraz v prvem krogu. Srbski tenisač je udeležbo v drugem največjem ruskem mestu nato odpovedal.


pripravil: Ž. J.

foto: zimbio.com

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete