Neverjetno! Brian Baker od pomožnega trenerja v klubu do osmine Wimbledona!

04.07.2012
WIMBLEDON, V.B. - V športu se včasih ustvarijo čudežne zgodbe in junak ene od teh je Američan Brian Baker, ki je opozoril nase z uvrstvijo v osmino finala letošnjega Wimbledona!

Sedaj že 27-letni ameriški teniški igralec Brian Baker je na začetku kariere obetal veliko. Leta 2002 je osvojil "Orange Bowl" in naslednje leto prišel v finale Roland Garrosa med mladinci, kjer ga je premagal Švicar Stanislas Wawrinka. Na poti do finala je ugnal tudi Ciprčana Marcosa Baghdatisa in Francoza Joja-Wilfrieda Tsongaja. Leto je zaključil na 2. mestu mladinske lestvice!

V profesionalni karieri je opozoril nase na OP ZDA leta 2005, ko je presenetljivo izločil 9. nosilca Argentinca Gastona Gaudija v 3 nizih. Do leta 2007 je v glavnem igral na challengerjih (osvojil 2) in prišel do 172. mesta ATP lestvice.

Potem pa so ga napadle poškodbe in Brian Baker je bil zaradi njih odsoten skoraj 6 let. Med tem časom je imel kar 5 operacij (3xkolk, komolec, hernija), a njegova ljubezen do tenisa ni usahnila. S svojim očetom in stricem je igral klubski tenis v ZDA. Bil je tudi pomožni trener na univerzi Belmont ob tem pa je celil poškodbe in se odločil, da bo še enkrat poskusil profesionalno igrati tenis.

Julija leta 2011 se je prijavil na futures v Pittsburghu, kjer je kot igralec brez položaja na ATP lestvici prešel kvalifikacije in na koncu brez izgubljenega niza osvojil turnir. Do konca leta je prišel še do enega finala futuresa in finala challengerja. Aprila 2012 je osvojil challenger (Savannah) in si tako priboril povabilo organizatorjev za OP Francije v recipročni izmenjavi med ameriško in francosko teniško zvezo.

Malo pred začetkom Roland Garrosa se je kvalificiral v glavni del ATP turnirja v Nici. V kvalifikacijah je premagal Ilijo Bozoljca, Davida Gueza in Alejandra Gonzaleza brez izgubljenega niza. V glavnem delu je nato ugnal Sergeja Stahovskega, Gaela Monfilsa, Mihaila Kukuškina in Nikolaja Davidenka. Po 15 zaporednih zmagah je nato v finalu klonil proti branilcu naslova Nicolasu Almagru. To ga je privedlo do 141. mesta ATP lestvice kar je bilo takrat najvišje v njegovi karieri.

Le dva dni po finalu v Nici je že igral v glavnem delu Roland Garrosa in v 1. krogu izločil Xavierja Malissa v 3 nizih. V 2. krogu je šele po 5 nizih klonil proti Gillesu Simonu, ko mu je v zadnjem nizu očitno zmanjkalo moči in je prejel "teniško" kravato. Kljub porazu so njegov povratek označili za enega največjih v moderni dobi tenisa.

Le 2 tedna kasneje se je Brian Baker s 3 zmagami v kvalifikacijah Wimbledona (Radu Albot, Denis Gremelmayr, Maxime Teixeira) prebil v glavni del. Tam je najprej premagal Ruia Machada, v 2. krogu Jarkka Nieminena (oba v 3 nizih), v 3. krogu je padel Benoit Paire (4 nizi), nato pa je moral priznati premoč Nemcu Philippu Kohlschreiberju v 3 nizih.

Po izpadu je dejal: "To je bil zame neverjeten turnir. Kaj takega gotovo nisem pričakoval. Začeti v kvalifikacijah in priti do 4. kroga je res neverjetno"!

191 cm visoki Američan je dokazal, da je vse mogoče, če je dovolj volje in znanja. Večina mu je govorila, da le izgublja čas in denar z vrnitvijo v profesionalni tenis, a on je verjel vase. Dokazal je, da tudi pri 27-letih ni prepozno in sedaj se mu vse vrača. Brian se bo z osvojenimi točkami v Wimbledonu prvič v karieri prebil med TOP 100 na svetu (okoli 80. mesta)!

foto : images.google

pripravil : Marjan B.