Pa smo končno prišli do tega!

19.11.2016
LONDON, VELIKA BRITANIJA - Novak Đoković in Andy Murray sta v Londonu upravičila vlogo favoritov. Manevrskega prostora za napake ni več. Kdor si bo privoščil spodrsljaj, bo izgubil bitko za prvo mesto lestvice ATP!

Trikrat je Novak Đoković vrgel rokavico Andyju Murrayju in trikrat dobil enak odgovor. Tako prvi kot drugi igralec sveta sta v skupinskem delu zaključnega turnirja zabeležila po tri zmage in bitko za naziv najboljšega tenisača v sezoni 2016 prenesla v sklepno dejanje londonskega turnirja.

Đoković je v skupinskem delu premagal Dominica Thiem, Milosa Raonica in Davida Goffina, ki je žrebu zamenjal poškodovanega Gaela Monfilsa. Drugi nosilec turnirja je dobil šest nizov (6-1) in 44 iger (44-24) ter vpisal 600 točk (200+200+200) za lestvico ATP.

Z nekaj več težavami se je napredovanja med najboljše štiri veselil Andy Murray, ki je ugnal Marina Čilića, Keija Nishikorija in Stana Wawrinko. Dobil je enako število nizov kot Đoković (6-1) oziroma 42 iger (42-26) in 600 točk.

Murray, ki še nikoli ni igral v finalu zaključnega turnirja, se bo v polfinalu pomeril z Raonicem, s katerim sta samo v letošnji sezoni odigrala pet obračunov na treh različnih podlagah. Vselej se je zmage veselil prvi igralec sveta (5-0). Pred Londonom bi se morala pomeriti še v polfinalu Mastersa v Parizu, kjer pa se Raonic ni pojavil zaradi poškodbe. V medsebojnih dvobojih z 8-3 vodi Britanec, zadnja Kanadčanova zmaga pa sega v leta 2014, ko je slavil v osmini finala Mastersa v Indian Wellsu.

V drugem polfinalu se bosta udarila Đoković in Nishikori. To bo šesti medsebojni obračun v sezoni 2016, vseh pet je dobil Đoković (5-0). Slednji prevladuje tudi v skupni statistiki (10-2), Japonec pa se je zadnje zmage veselil v polfinalu OP ZDA leta 2014. Nishikori je sploh prvi Đokovićev nasprotnik v O2 areni, ki je v preteklosti že premagal Srba, kar ni uspelo ne Raonicu ne Thiemu, kot tudi ne Goffinu.

Razlika na lestvici ATP je 405 točk, a Murray bo po turnirju v Londonu izgubil točke Davisovega pokala (275), torej je njegova dejanska prednost pred Đokovićem 130 točk. Zmaga v polfinalu World Tour Finals prinaša 400 točk, v finalu pa 500. Če bosta Murray in Đoković izgubila v polfinalu, bo Murray ostal prvi igralec sveta. Če bo samo eden od njiju napredoval v finale, bo tisti postal prvi igralec sveta. Če se bosta oba uvrstila v finale, bo o številki ena odločal zadnji obračun sezone. Nazadnje se je o prvem mestu na zaključnem turnirju odločalo leta 2001, ko je Lleyton Hewitt (W) v Sydneyju prehitel Gustava Kuertna (RR), še nikoli v zgodovini pa ni o prvem mestu odločal dejanski finale WTF.

pripravil: Ž. J.