Pia Lovrič v Mostarju končala kot finalistka, v dvojicah pa slavila z Makoričevo

26.09.2018
Pretekli teden je postregel z odličnimi nastopi mladincev v Mostarju, zadnjimi domačimi turnirji pred mastersi s katerimi se bo zaključila teniška sezona 2018, dobrimi igrami naših članov in članic na mednarodnih turnirjih ter novo najvišjo uvrstitvijo Dalile Jakupović na lestvici WTA.

Na mladinskem ITF turnirju 4. ranga v Mostarju se je Pia Lovrič uvrstila v finale, Maja Makorič in Filip Jeff Planinšek sta bila polfinalista, v konkurenci dvojic pa sta oba naslova odšla v Slovenijo. Lovričeva je v četrtfinalu s 6:2 6:3 premagala 15-letno Rusinjo Victorio Borodulino, 753. igralko lestvice ITF, Makoričeva je s 6:2 6:4 izločila Hrvatico Taro Wurth (1344), Planinšek pa je bil s 7:6(4) 6:3 boljši od Britanca Tobya Samuela (510). Lovričeva je nato v polfinalu s 7:6(7)1:6 6:0 premagala tretje postavljeno Srbkinjo Eleno Milovanović, ki je bila v četrtfinalu boljša od naše Tare Gorinšek in se v finalu za prvi naslov na turnirjih ITF potegovala v boju s 4. nosilko, Ukrajinko Viktoryo Petrenko. Ta je v polfinalu 7:6(2) 6:4 premagala našo Majo Makorič. Ukrajinka je bila boljša tudi od Lovričeve in je slavila s 6:3 6:3. Med fanti je Filip Jeff Planinšek v polfinalu s 7:6(4) 0:6 4:6 izgubil s 5. nosilcem, Slovakom Janosem Feketejem, prejšnji teden zmagovalcem turnirja 5. ranga prav tako v Mostarju , ko je v finalu premagal Jana Kupčiča. V konkurenci dvojic sta oba naslova ostala v slovenskih rokah. Pri dekletih sta Pia Lovrič in Maja Makorič s 6:4 6:0 premagali Hrvatici Lucijo Čirić Bagarić in Taro Wurth, pri fantih pa sta bila Filip Jeff Planinšek in Blaž Vidovič s 7:5 6:2 boljša od Srba Vanje Dobrnjaca in Hrvata Grge Dujmovića.
Dobri nastopi so našim igralcem in igralkam prinesli tudi napredovanje na mladinski svetovni teniški lestvici. Planinšek je pridobil 21 mest in je kot najvišje uvrščen Slovenec ta teden na 331. mestu. Pri dekletih je Lovričeva pridobila 28 mest in se ta teden prvič nahaja med najboljšimi 200 mladinkami sveta, na 199. mestu. 35 mest je pridobila tudi Maja Makorič, ki je kot šesta Slovenka na 336. mestu.

Zelo dobro je prejšnji teden na WTA turnirju v Seulu nastopila Dalila Jakupović, ki je v drugem krogu v izenačenem obračunu s 4:6 5:7 izgubila z 12. igralko sveta Kiki Bertens. Da je v dobri formi Dalila dokazuje tudi ta teden na turnirju v Taškentu, kjer se je po zmagi s 6:4 5:7 6:4 nad 20-letno Rusinjo Anno Blinkovo uvrstila v drugi krog. Tu jo je čakal obračun z Nizozemko Arantxo Rus, katero je pospravila v dveh nizih je je najmanj v četrtfinalu. Jakupovićeva je ta teden na lestvici WTA s 85. mestom najvišje v karieri, prehitela pa je tudi Polono Hercog, ki je kot tretja Slovenka trenutno na 87. mestu. V Seulu je prejšnji teden nastopila tudi Tamara Zidanšek in v drugem krogu s 6:2 1:6 3:6 izgubila s 25-letno v Zagrebu rojeno Avstralko Aljo Tomljanović, ki je na lestvici WTA uvrščena 19 mest pred Tamaro, na 53. mesto. Tudi Zidanškova je ta teden v Taškentu, kjer je bila postavljena na mesto tretje nosilke, a je že v prvem krogu klonila proti nekdanji št. 2 svetovnega ženskega tenisa, Rusinji Veri Zvonarevi. Slednja je trenutno sicer na 134. mestu, a so ji tudi izkušnje v današnji tekmi z Zidanškovo pomagale do zmage s 6:1 6:4. Na turnirju v Wuhanu na Kitajskem, na katerem je nagradni sklad kar 2,7 mio $ se je Polona Hercog v glavni turnir uvrstila kot srečna poraženka, a ponujene priložnosti ni izkoristila saj je z 2:6 5:7 izgubila z 29-letno Kitajko Shuai Zhang, 46. igralko lestvice WTA.

Z zmago je ta teden nastope na ATP Challengerju v francoskem Orleansu (127.000 €) začel naš najvišje uvrščen igralec na lestvici ATP, ta teden je na 78. mestu, Aljaž Bedene. V prvem krogu je kot 2. nosilec turnirja s 6:3 6:4 premagal 27-letnega Španca Enriqa Lopeza Pereza, 163. igralca lestvice ATP.

Kranjčan Anže Arh se je na Futuresu v Kairu (15.000 $) z dvema kvalifikacijskima zmagama uvrstil v glavni turnir. V prvem krogu je s 6:0 6:1 premagal domačina Ashrafa El Sayeda, v drugem pa s 6:1 6:2 Indijca Arpita Sharmo.
V prvem krogu glavnega turnirja je na Futuresu (15.000 $) na Tajskem nastopil Matic Špec in s 6:7(4) 3:6 izgubil z drugim nosilcem, Shintarom Imaijem.

Na domačih igriščih se poletna in s tem tudi teniška sezona 2018 zaključuje. Še zadnjič v tej sezoni so na OP v Krškem nastopili člani in članice, fante in dekleta do 16 let je gostila na OP ZALA Rogaška Slatina, dečki in deklice pa so zaigrali v starostni kategoriji do 12 let na Ptuju.

Na turnirju članov v Krškem je prvi članski naslov med slušečimi osvojil gluhonemi igralec Marino Kegl (ŽtkMb), ki je v finalu s 6:3 7:5 premagal Marka Novaka (Otočec). Pri članicah je turnir osvojila Tina Kristina Godec (AsLit), ki je v finalu s 6:1 6:2 premagala Karolino Siročič (Šplus).
Na turnirju do 16 let v Rogaški Slatini je A turnir osvojil četrti nosilec, sicer pa 10. igralec lestvice TS do 16 let, Mariborčan Marsel Žnuderl (ŽtkMb). Potem, ko je v polfinalu izločil prvega nosilca Aljaža Jerana, je bil v finalu s 6:1 6:2 boljši od tretjega nosilca Tilna Kovača (Šentjur). Žnuderl je po treh polfinalih v letošnji sezoni tokrat šel do konca in osvojil prvi turnir TS v karieri. Pri dekletih je slavila Pia Poglajen (AsLit). V finalu je s 6:2 6:2 premagala Lino Božičnik (Maja). Za Poglajnovo je to druga zaporedna zmaga na turnirjih do 16 let, je pa v septembru osvojila še turnir do 18 let, kjer je bila v finalu prav tako boljša od Božičnikove. V B turnirju fantov sta bila finalista Vaal Urankar (Maja) in Noel G. Srimac (MaxLj). Turnir je osvojil Urankar, ki je v finalu slavil s 6:4 6:1.
Najmlajši nastopajo na Ptuju, kjer sta se pri deklicah v finale A turnirja uvrstili Tinkara Vraničar (TK-CC) in Lija Mumlek (ŽTKMb). Turnir je z zmago 6:0 6:1 osvojila Vraničarjeva. Pri dečkih sta finalista A turnirja Luka Videnovič (Tr-Kr) in Vid Mohar (Grosuplje), slavil je Videnovič s 6:2, 6:7(9), 6:3. V B turnirju deklic je slavila Michelle Pernat (ŽtkMb), ki je bila s 6:2 6:2 boljša od Amande Selinšek (Ptuj).

Minuli konec tedna so se v ljubljanskem Tivoliju za naslove državnih prvakov borili veterani in rekreativci. Nastopilo jih je petdeset, najboljši pa so bili Maša Koglot in Kristina Vanceta med ženskami ter Ivo Beliš, Tone Komar, Marko Škrjanc in Matej Jarc med moškimi.

Od četrtka do torka prihodnji teden bodo na igriščih TK Luka Koper na koprski Bonifiki potekali letošnji zaključni obračuni najboljših slovenskih igralk in igralcev v vseh starostnih kategorijah, od najmlajših v kategoriji 8-11 let do članov in članic. Slednji kategoriji bosta zaradi nastopanja naših najboljših na mednarodnih turnirjih sicer zelo okrnjeni, zato pa pričakujemo večino najboljših v ostalih starostnih kategorijah od 12 – 18 let.

pripravil: Bojan Matevžič