Đoković o edinem igralcu, ki ga je letos premagal pred finalom: ''On je zame uganka''

25.11.2015
LJUBLJANA, SLOVENIJA - Najboljši tenisač sveta Novak Đoković je v sezoni 2015 zabeležil vsega šest porazov, le enkrat pa je moral nasprotniku priznati premoč pred finalnim obračunom. Zgodilo se je januarja na turnirju serije 250 v Dohi.

Novak Đoković ima za seboj morda najboljšo sezono v vsej teniški zgodovini, potem ko je prvi igralec sveta dobil kar 82 obračunov (82-6) in osvojil tri turnirje za Grand Slam, zaključni masters najboljše osmerice World Tour Finals in neprecedenčnih šest turnirjev serije 1000.

Srbskega šampiona so v sezoni 2015 premagali le štirje tenisači, in sicer Roger Federer, ki je bil boljši v finalu Dubaja, Cincinnatija in v skupinskem delu zaključnega turnirja, Andy Murray, ki je dobil finalni obračun v Montrealu, Stan Wawrinka, ki je bil od njega boljši v finalu OP Francije, in hrvaški bombarder Ivo Karlović, ki se je veselil zmage v četrtfinalu turnirja v Dohi.

Karlović je edini tenisač, ki je Đokovića premagal pred finalom, če ne upoštevamo zaključnega mastersa, ki se po svojem formatu razlikuje od vseh ostalih teniških tekmovanj.

Hrvaški velikan je eden od redkih tenisačev, ki se lahko pohvali s pozitivnim razmerjem zmag in porazov proti prvemu igralcu sveta (2-1). Pred letošnjim obračunom v Dohi se je zmage veselil še na Mastersu v Madridu leta 2008, medtem ko je Đoković edini uspeh vknjižil istega leta na Mastersu v Hambrugu. Tenisača sta se sicer prvič pomerila že davnega leta 2005, ko je v drugem krogu kvalifikacij za nastop v Madridu zmagal Karlović, a ta dvoboj ne šteje v uradno statistiko na ATP Touru.

''Ivo Karlović je zame uganka. Proti njemu imam negativen izid. Prihodnje leto se bova morala pogovoriti na predvečer turnirja v Dohi,'' je v šali dejal prvi lopar sveta.

Nole resda slovi kot najboljši returner vseh časov, a se je v preteklosti večkrat izkazalo, da ni imun na najmočnejše serverje, kot so na primer Karlović, John Isner ali Kevin Anderson.

Dr. Asov

Karlović ima za seboj zelo dobro sezono, v kateri je zaigral v dveh finalih in osvojil eno lovoriko. Leto, ki ga bo zaključil na 23. mestu lestvice ATP, mu bo ostalo v spominu po dveh odmevnih rekordih. Junija je na turnirju v Halleju postavil rekord za največje število doseženih asov v obračunih na dva dobljena niza (45), štiri mesece kasneje pa je na turnirju v Pekingu po številu doseženih asov prehitel nekdanjega rekorderja in rojaka Gorana Ivaniševića

Hrvat velja za enega najstarejših igralcev na ATP Touru, saj bo prihodnje leto dopolnil že 37 let. Pred dvema letoma je zbolel za virusnim meningitisom, ker pa bolezni niso pravočasno diagnosticirali, je celo padel v komo. Ko se je prebudil, ni vedel, kako mu je ime in katero leto se piše. Zdravniki niso bili prepričani, če bo sploh povsem okreval, a otrplost telesa je po nekaj dneh izginila in ''Dr. Ivo'' se je spomnil svojega imena.

Po mesecu dni prisilnega počitka se je spet vrnil na igrišče, kmalu za tem pa je osvojil turnir v Bogoti. O koncu kariere za zdaj ne razmišlja, tako da bo vsaj še nekaj časa trn v peti najboljšim igralcem sveta, vključno s pregovorno nepremagljivim Srbom.

pripravil: Ž. J.