Rabelj branilcev naslova v 42. poskusu do uspeha kariere

13.07.2017
LONDON, VELIKA BRITANIJA - Ameriški tenisač Sam Querrey se je v 42. poskusu uvrstil v prvi polfinale turnirjev za Grand Slam, potem ko jo po preobratu premagal branilca naslova Andyja Murrayja s 3:6, 6:4, 6:7(4), 6:1, 6:1.

Noben tenisač v Odprti dobi (od l. 1968) na prvi polfinalni nastop na enem od največjih štirih turnirjev ni čakal dlje od 29-letnega Sama Querreyja, ki je v četrtfinalu Wimbledona na osrednjem igrišču All England Cluba šokiral prvega igralca sveta Andyja Murrayja in se v 42. poskusu (!) prvič uvrstil med najboljše štiri na Grand Slamih.

Leto dni po tem, ko je v drugem krogu turnirja senzacionalno izločil takrat številko eno in dvakratnega branilca naslova Novaka Đokovića, je bil tokrat usoden za Murrayja, proti kateremu je že zaostajal z 1:2 v nizih, nato pa zadnja dva dobil z izidom 6:1 ter se po dveh urah in 47 minutah veselil gromozanskega uspeha.

Po lanski zmagi nad Đokovićem je v četrtfinalu izgubil proti kasnejšemu finalistu Milosu Raonicu, letos pa je šel še korak dlje in je tako samo še dve zmagi oddaljen, da postane prvi Američan po Andyju Roddicku (OP ZDA, 2003), ki bi osvojil turnir za Grand Slam. Querrey je že postal prvi ameriški polfinalist na Grand Slamih po Roddicku leta 2009 na Wimbledonu.

"Neverjeten obračun. Zelo sem srečen. To je res velika reč. Prvi polfinale. Še bolj posebno je, da sem zanj premagal Andyja na Wimbledonu. Na začaetku sem bil nekoliko nervozen. Odigral sem slabo prvo servisno igro. Ko sem v drugem nizu prišel do brejka, sem zadihal in se umiril. Tekom obračuna sem postajal samozavestnejši. Imel sem občutek, da spadam sem," je povedal 29-letnik, ki je letos že osvojil turnirsko lovoriko, in sicer je bil v finalu turnirja serije 500 v mehiškem Acapulcu boljši od Rafaela Nadala.

Querrey je prvi tenisač po Janku Tipsareviću (2007, R1, R2, R3), ki je na Wimbledonu trikrat zapored slavil po petih nizih. V tretjem krogu je premagal Jo-Wilfrieda Tsongaja, v osmini finala Kevina Andersona, v četrtfinalu pa Murrayja. Lani je v prvem krogu prav tako v petih nizih premagal Lukaša Rosola. Pred začetkom letošnjega turnirja je njegov izkupiček v dvobojih na pet nizov znašal skromnih 4-10, danes solidnih 7-10.

Murray je z včerajšnjim porazom izgubil še četrti zaporedni dvoboj, ki je trajal pet nizov. Njegov karierni izkupiček po novem znaša 23-11. Britanec je šele drugič v zadnjih devetih letih obstal pred polfinalom, vendar bo po izpadu Nadala in Novaka Đokovića zadržal prvo mesto na lestvici ATP.

"Celoten turnir sem igral v bolečinah. Trudil sem se do konca. Dal sem vse od sebe in ponosen sem na to. Seveda sem razočaran, da sem izgubil. Imel sem priložnost. Žalosten sem, da je konec," je dejal najboljši tenisač preteklega leta.

pripravil: Ž. J.