Björn Borg velja za prvega teniškega superzvezdnika, njegova slava ob koncu 70. let prejšnjega stoletja pa je bila primerljiva z največjimi rock zvezdami tistega časa.
Mediji in javnost so ga oboževali, uspehi so se vrstili, denarju, ženskam, slavi in prestižu ni in ni bilo videti konca. Šved je do leta 1980 osvojil 11 turnirjev za Grand Slam, nato pa pri komaj 26 letih šokiral z napovedjo o koncu profesionalne kariere. Postal je utrujen in nezainteresiran, za nameček pa mu je primat največjega teniškega zvezdnika ukradel John McEnroe.
Ko so organizatorji sprejeli določilo, da bodo morali tenisači v sezoni 1982 nastopiti na vsaj 10 turnirjih, se je Borg uprl in kljub dobri fizični pripravljenosti tenisu pomahal v slovo.
Januarja 1983, potem ko je v prejšnjem letu nastopil le na enem turnirju, je oznanil svojo upokojitev. McEnroe ga je poskušal prepričati, naj si premisli, a neuspešno. Marca istega leta je zaigral v Monte Carlu, julija 1984 pa v Stuttgartu, s tem pa se je njegova kariera - vsaj začasno - končala.
Sledila so leta zabav, pijančevanja in, če gre verjeti zapisom v avtobiografiji bivše žene Loredane Berté, s katero je bil poročen od leta 1989 do 1993, trdih drog.
''Njegova obsedenost s kokainom je postala nepopravljiva. Postal je nevaren družbi. V Milanu je mimoidoče na ulici spraševal za droge. Potreboval je svojo dozo. Ni mu bilo mar za nič, ne za ugled ne za posledice,'' se spominja Bertéjeva.
''Prosil me je za pet milijonov lir v gotovini, potem sem slišala, da je vzel celo škatlico rufijev. Nikoli se ni spremenil, vedno je bila ista zgodba. Leta 1989 je poskušal storiti samomor, rešilo ga je črpanje želodca,'' je zapisala italijanska pevka in osvetlila ozadje njunega bizarnega vsakdana.
''Igrala sva čudne igre, izzive med dvema norima človekoma, kar sva tudi postala. Nekoč mi je v usta potisnil pištolo, da bi igrala rusko ruleto,'' je zapisala Bertéjeva in dodala, da se je Šved rad predajal prostitutkam. ''Rekel je, da bi morala spati z njim in drugimi ljudmi obenem. Želel si je orgij, a misel se mi je gabila. Najel je celotno nadstropje hotela in naročil prostitutke. Šlo mi je na bruhanje. Poskušal me je prepričati, naj se jim pridružim. Odvrnila sem mu, da mu bom razbila glavo, in odšla,'' se spominja.
Borg pa ni bil edini 'poredni deček', ki se je predajal zabavi in opojnim substancam. ''Tenisači so kot otroci. Nevrotični. Njihovo počutje je odvisno od rezultata, osvojenega niza ali olajšanja, ko se lahko umaknejo od turnirjev, intervjujev in treninga. V New Yorku sem videla Johna McEnroeja, ki je norel na koncertu Carlosa Santane. Ni mu bilo mar za tenis, vsaj ne toliko kot za glasbo. Bil je pod vplivom in spal je s prostitutkami, ki jih je priskrbel Jim Belushi. Bila sta žejna in ustavila sta se pred klubom. Vprašal je (John, op. a.): 'Koliko stane klub? Zdaj je moj, kupim.','' je zgodbo o legendi ameriškega tenisa delila Bertéjeva.
Borg se je pred ločitvijo od druge žene neuspešno poskušal vrniti v teniško karavano, a njegovi časi so že davno minili. V letih 1991 in 1992 je izgubil devet obračunov brez osvojenega niza, s tremi porazi v letu 1993 pa je še drugič končal profesionalno kariero.
Kasneje je nastopal na turnirjih ATP Champions Tour in se posvetil poslovnim priložnostim. S tenisom je povezan še danes, pogosto pa se udeležuje tudi nekaterih največjih turnirjev na svetu.
pripravil: Ž. J.
foto: Zimbio.com
Kje kupujete teniško opremo ?
Komentarji