Švicarski maestro se je s prepričljivo zmago pobral po porazu na daljnem vzhodu, kjer ga je v v drugem krogu izločil Albert Ramos-Vinolas.
Federer je v prvem krogu domačega turnirja, na katerem napada sedmo lovoriko (2006-2008, 2010-2011, 2014), s 6:1, 6:2 z igrišča odpihil Kazahstanca Mihaila Kukuškina. ''Začel sem dobro, kar je bil tudi moj cilj. Ko sem enkrat prevzel pobudo, sem lahko vršil pritisk na nasprotnika. Zelo sem zadovoljen, še posebej po tem, kar se je zgodilo v Šanghaju,'' je povedal 34-letnik, ki je nasprotnika po manj kot uri igre poslal pod prho.
Federer se je med obračunom znova posluževal taktike agresivnega returniranja, ki jo je razvil skupaj s trenerjem Stefanom Edbergom. Ena od ključnih prvin omenjene strategije je element presenečenja, ki ga Švicar s pridom izkorišča predvsem pri tenisačih z nekoliko šibkejšim začetnim udarcem.
Ko nasprotnik žogico vrže v zrak, da bi udaril bodisi prvi bodisi drugi servis, se Federer požene na mrežo, kjer poskuša returnirati s polvolejem. Nasprotnik nima dovolj časa za pripravo na naslednji udarec, kar pogosto rezultira v napaki ali slabem odzivu, ki je lahek plen za najuspešnejšega tenisača vseh časov.
Watch this! The Sneak Attack By Roger is alive and well. Outrageous from @rogerfederer! #tennis #ATP https://t.co/dgPtVaxVMn
— TennisTV (@TennisTV) October 27, 2015
Taktiko 34-letnega veterana so poimenovali SABR, pri čemer gre za akronim besedne zveze Sneak Attack By Roger. Federerjevo najnovejše orožje je nedavno kritiziral Boris Becker, trener Novaka Đokovića, ki je Švicarju očital, da je njegovo početje nespoštljivo do nasprotnika.
Nekdanjega nemškega šampiona je najverjetneje zmotilo, da je Federer s pomočjo taktike SABR v finalu Mastersa v Cincinnatiju prišel do gladke zmage nad prvim igralcem sveta.
Švicar se je branil, češ da gre za legitimen udarec, ki ga bo uporabljal tudi v finalu OP ZDA. In res ga je, a v velikem jabolku je bil Đoković tisti, ki se je veselil končne zmage, 10. na turnirjih za Grand Slam in druge v New Yorku.
Federer bo SABR uporabljal še naprej, saj gre za del širše slike, ki je ključnega pomena, če želi pri 35 letih, kolikor jih bo dopolnil prihodnje leto, še naprej konkurirati občutno mlajšim in močnejšim nasprotnikom - tj. skajševanje točk.
Švicar je vse od pričetka sodelovanja z Edbergom, ki velja za tenisača z morda najboljšim volejem vseh časov, v tem elementu igre zelo uspešen; nenazadnje gre za enega najspretnejših in najinovativnejših igralcev v zgodovini, ki lahko s teniško žogico naredi skoraj vse - celo returnira znotraj servisnega polja!
Naslednji tenisač, ki se bo imel priložnost spopasti s taktiko SABR, bo nemški veteran Philipp Kohlschrebier, ki v desetih medsebojnih obračunih še nima zmage nad tretjim igralcem sveta (0-10).
''To je bila pomembna zmaga,'' je po koncu obračuna s Kukuškinom še povedal Švicar. ''Če bi izgubil, to ne bi bilo dobro za mojo samozavest. Ne čutim posledic po porazu v Šanghaju. Upam, da je to napoved velikih reči. V Baslu sem vedno igral zelo dobro,'' je Nemcu za konec sporočil Federer.
pripravil: Ž. J.
foto: Facebook
Kje kupujete teniško opremo ?
Komentarji