Samuraj, ki piše zgodovino azijskega tenisa

18.12.2014
LJUBLJANA, SLOVENIJA - Kei Nišikori ima za seboj najboljšo sezono v svoji karieri. Samuraj iz dežele vzhajajočega sonca je prvi Japonec, ki se je prebil med najboljšo deseterico lestvice ATP. Obenem je postal prvi Azijec, ki je zaigral v finalu Grand Slama in na turnirju World Tour Finals.

Po Milosu Raonicu in Grigorju Dimitrovu vam predstavljamo še tretjega tenisača, ki naj bi po napovedih strokovnjakov v prihodnji letih krojil svetovni teniški vrh. Kei Nišikori, ki je leta 2008 prejel nagrado za novinca leta, je v pretekli sezoni zbral 54 zmag in 14 porazov (79%) ter nanizal štiri turnirske lovorike. Z uvrstitvijo v finale OP ZDA je začrtal nove mejnike azijskega tenisa in pod taktirko Michaela Changa sezono sklenil z nastopom na zaključnem turnirju World Tour Finals v Londonu.

Prvi večji uspeh v letu 2014 je dosegel v Memphisu, kjer je februarja ubranil lovoriko izpred enega leta. Po poškodbi, ki jo je staknil na Mastersu v Miamiju, se je vrnil na turnirju v Barceloni, kjer je izkoristil presenetljiv izpad Rafaela Nadala in se veselil prve lovorike na peščeni podlagi. Odlično formo je potrdil z uvrstitvijo v finale Madrida, kjer ga je v finalu pričakal ''kralj peska''. Nadal se je kljub domači podpori hitro znašel v zaostanku in Nišikori je z dominantno predstavo dobil prvi niz. Tudi v drugem je španskemu nasprotniku že odvzel servis, nato pa je v osmi igri drugega niza staknil poškodbo, ki je Nadalu pomagala, da se je vrnil v igro. Japonec je vztrajal na igrišču, pri zaostanku z 0:3 v tretjem pa dvoboj vendarle predal. Čeprav mu ni uspelo osvojiti prve lovorike na turnirjih serije Masters, je dokazal, da se lahko kosa z vladarjem peščenih igrišč. V nadaljevanju sezone je zmagal še na turnirju v Kuala Lumpurju in drugič slavil v Tokiu, kjer je premagal rivala Raonica.

Finale v Flushing Meadowsu


Sezono na turnirjih za Grand Slam je začel z uvrstitvijo v v osmino finala OP Avstralije, kjer ga je v treh nizih izločil Nadal. Poškodba, ki jo je staknil v Madridu, je v veliki meri prispevala k porazu v prvem krogu Roland Garrosa, vtis pa je popravil s četrtim krogom v Wimbledonu. Nišikori je največje presenečenje prihranil povsem za konec, ko je v polfinalu OP ZDA v štirih nizih izločil Đokovića in kot prvi Azijec zaigral v finalu turnirja za Grand Slam. Tam je moral priznati premoč Marinu Čiliću, krvniku Rogerja Federerja, ki je prav tako prvič zaigral na tem nivoju tekmovanja. Nišikori je sezono zaključil z uspešnim nastopom v Londonu, kjer se je prebil iz skupinskega dela, preden je v polfinalu klonil proti kasnejšemu zmagovalcu Đokoviću.

V začetku letošnje sezone se je ekipi pridružil Michael Chang (desno), nekdanji zmagovalec Roland Garrosa (1989), ki je njegovo igro ponesel na višji nivo.

V začetku letošnje sezone se je ekipi pridružil Michael Chang (desno), nekdanji zmagovalec Roland Garrosa (1989), ki je njegovo igro ponesel na višji nivo.

Nagnjen k poškodbam


Nišikori goji napadalno igro z osnovne črte, ki jo odlikujejo prodorni udarci tako na forehand kot na backhand strani. Slovi kot tenisač, ki žogico udarja med vzpenjanjem, s čimer nasprotnikom odvzame dragocen čas. Zaradi te karakteristike ga nekateri primerjajo z Nikolajem Davidenkom, spet drugi pa vlečejo vzporednice z Novakom Đokovićem.

S 178 centimetri ne sodi med najvišje tenisače, a kljub temu z začetnim udarcem lahko doseže hitrost prek 190 km/h. Med njegove kvalitete prištevamo še vzdržljivost, med slabosti pa nagnjenost k poškodbam. Leta 2009 je zaradi težav z desnim komolcem manjkal na treh turnijih za Grand Slam. V začetku lanske sezone ga je pestila poškodba kolena, letos pa je moral predati finalni obračun v Madridu, kar je posledično pripeljalo do zgodnjega poraza v Parizu.


pripravil: Ž. J.

foto: zimbio.com

 

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete