Sanjsko leto povratnika Juana Martina del Potra: 'Sedaj lahko mirno spim'

30.11.2016
Juan Martin del Potro je eden od junakov letošnje teniške sezone. Iz 'nič' do ponovne slave.

Leto dni nazaj je bil nekdanji zmagovalec OP ZDA in nekdanji TOP5 igralec sveta Juan Martin del Potro na 584. mestu ATP lestvice. V sezoni 2015 je odigral le 4 turnirje, saj je imel spet poškodovano zapestje. Manjkal je skoraj celo leto in prihodnost ni bila prav nič svetla.

V zadnjih dvanajstih mesecih je fantastični Argentinec osvojil turnir na ATP turneji, prvič po januarju 2014, pobral srebrno odličje na olimpijskem turnirju v Riu, v nedeljo pa svojemu narodu zagotovil prvi naslov v pokalu Davis. Sezono končuje na 38. mestu ATP lestvice, a je treba vedeti, da je bil na začetku leta, pred vrnitvijo na terene, izven TOP1000.

Zadnji povratek Del Potra bo šel v zgodovino kot eden največjih. Za nekoga, ki ni točno vedel, če bo sploh še igral tenis, je to sanjski zaključek sezone.

Ironično je to, da je najboljše predstave pokazal na turnirjih, kjer se ne zbere veliko točk, na olimpijskih igrah in v zadnjih dveh krogih Davisovega pokala, tam, kjer je branil belo-modre barve svoje države. Na teh dogodkih je bil 'stari' Juan Martin, nepopustljivi borec in tenisač, ki bi brez poškodb skoraj zagotovo vzel precej lovorik veliki četvorki Federer-Nadal-Đokovič-Murray.

28-letni Argentinec je letošnjo sezono začel povratek v Delray Beachu (polfinale), šel korak za korakom, na Wimbledonu premagal Stana Wawrinko (v 3. krogu izgubil s Pouillom), prvi vrhunec pa doživel na olimpijskem turnirju v Riu. Najprej je v jok spravil Novaka Đokoviča, v polfinalu pa opravil še z Rafaelom Nadalom, za olimpijski naslov pa se je udaril s trenutno 1. igralcem sveta Andyem Murrayem. Britancu je hitro vrnil 'milo za drago', v polfinalu Davisovega pokala je po petih nizih tekmeca spravil na kolena pred njegovimi gledalci v Glasgowu, v nedeljo pa prvič dobil dvoboj po zaostanku dveh nizov v četrtem dvoboju finala, ki so ga Argentinci izgubli že štirikrat. Velik povratek 'stolpa iz Tandila' je dokončal Federico Delbonis in prvič pripeljal solatno skledo v Južno Ameriko.

''Nisem si mogel želeti več. To je za mene najboljša in najbolj pomembna sezona v emocionalnem in športnem pogledu. Osvojil sem olimpijsko odličje in Davisov pokal. Še vedno nisem v idealni formi, nimam trenerja, imam pa skupino prijateljev, ki je iz mene izvlekla največ'', je povedal Delpo, ki na začeku leta ni vedel, če bo sploh še prijel za lopar.

''Izpolnil sem svoje sanje. Soigralci so mi pri tem neskončno pomagali. Sedaj lahko mirno spim'', je še dodal eden od največjih junakov letošnje teniške sezone.

Argentinski tenisači so postali heroji naroda.