Sašo Bende in Pia Lovrič prva državna prvaka v sezoni 2018

20.12.2017

Konec preteklega tedna smo dobili prva državna prvaka v sezoni 2018. V Rogaški Slatini so se za naslove najboljših na zimskem državnem prvenstvu borili člani in članice.

Letošnje državno prvenstvo je bilo pri članih zelo solidno zasedeno, saj so razen dvojice iz mednarodnega dela lestvice, Kavčiča in Role, nastopili naslednji trije, uvrščeni na lestvici TS za njima, Tino KOVAČIČ, Sašo BENDE in Janoš ŽIBRAT, vsi trije člani Žtk Maribor in na prvenstvu pustili viden pečat. Slabša je bila zasedba pri članicah, kjer so manjkale najboljše. Nekatere izmed njih še nastopajo na mednarodnih turnirjih ali se posvečajo pripravam na novo sezono. Številne zanimive obračune in potop nosilcev smo videli že v uvodnih obračunih v moški konkurenci, kjer so v četrtfinale napredovali samo trije postavljeni igralci. 1. nosilec Tino KOVAČIČ ni imel težav s klubskim kolegom Matejem LELJAKOM, zmagal je s 6:1 6:2, v veteranskem trillerju pa je 30-letni Ljubljančan Gregor REPINA (Maja) s 6:4 6:7(5) 7:5 premagal 3. nosilca in poletnega državnega prvaka, mariborskega vrstnika Janoša ŽIBRATA. V četrtfinale je napredoval tudi 6. nosilec Benjamin BELIŠ (Sl.Gradec) in 2. nosilec Sašo BENDE. V nadaljevanju turnirja sta mesta na lestvici in status nosilcev potrdila Kovačič, ki je v polfinalu s 6:3 6:2 izločil edinega nepostavljenega polfinalista Repino in Bende, ki je v drugem polfinalu s 6:4 7:5 premagal Beliša. Finale je tako prineslo klubski obračun 19-letnega Kovačiča in dvanajst let starejšega Bendeta. Slednji je drugo leto zapored naskakoval naslov zimskega državnega prvaka, pred enim letom mu ga je v finalu speljal Tilen ŽITNIK, ob tem pa je še zanimivo, da sta se letošnja finalista pomerila v polfinalu državnega prvenstva v Rogaški Slatini pred enim letom, ko je slavil Bende. Ta je bil boljši tudi v drugem medsebojnem obračunu, ki ga je dobil s 3:6 7:6(2) 6:4 in s tem osvojil naslov državnega prvaka.

V konkurenci dvojic sta naslov državnih prvakov v mariborskem obračunu osvojila Gašper BEZJAK (Branik) in Tino KOVAČIČ (ŽTK), ki sta bila v finalu s 6:3 0:6 10:6 boljša od Janoša ŽIBRATA in Saše BENDETA (oba ŽTK).

Pri članicah je odsotnost najboljših igralk izkoristila odlična mladinka, komaj 15-letna Pia LOVRIČ (Domžale), ki je odigrala šele svoj drugi turnir v članski konkurenci in takoj stopila na zmagovalno stopničko, in ne samo to, osvojila je naslov državne prvakinje. V finalu je s 6:4 6:4 premagala dve leti starejšo levičarko iz Radovljice Tino CVETKOVIČ, ki tako kot Lovričeva na prvenstvu ni bila med nosilkami. Igralki sta se doslej v različnih starostnih kategorijah pomerili šestkrat in prav vseh šest obračunov je dobila Cvetkovičeva, v najpomembnejšem sedmem pa je bila prvič boljša Lovričeva. Ta je naslov osvojila več kot zasluženo saj je nasprotnicam do finala skupaj oddala le devet iger.

Pri dekletih sta v konkurenci dvojic zanesljivo slavili Tina CVETKOVIČ (Radov) in Lian BENEDEJČIČ (Koper). V finalu sta s 6:0 6:0 premagali Noko JURIČ (ŽtkMb) in Kim ŽIŽEK (Branik).

Državna prvenstva se nadaljujejo ta teden, ko fante in dekleta v starostni kategoriji do 18 let gosti Žtk Maribor.

Pia Lovrič (v sredini)

Konec tedna so se za točke lestvice TS na turnirjih v Domžalah in Ljubljani borili dečki in deklice v starostni kategoriji do 14 let.

Dečki so v A turnirju nastopali v Domžalah, kjer je slavil 1. nosilec Bor ARTNAK (AsLit). V finalu je s 6:1 6:1 premagal 2. nosilca Maja PREMZLA (ŽtkMb). V polfinalu sta bila oba boljša od igralcev TK Radomlje. Artnak je s 6:2 6:4 premagal Tristana FLANDRA, Premzl pa je bil s 6:3 6:0 boljši od Aljaža KIRBIŠA. Za Artnaka je to peti naslov na turnirjih Tenis Slovenije v karieri. B turnir, ki se je odvijal v Ljubljani je osvojil Luka VIDENOVIČ (Tr-Kr). Niki Gaber BOLE (Ltc) mu v finalu ni nudil močnejšega odpora, tako da je Videnovič slavil s 6:1 6:2.

Na turnirju deklic do 14 let so bile v glavni vlogi igralke TC-Lj in Radomelj, saj so zasedla vsa štiri polfinalna mesta. Turnir je osvojila 1. nosilka in trenutno vodilna igralka lestvice do 14 let Pia Marija REBEC (Tc-Lj). V finalu je s 6:4 2:6 6:4 premagala 2. nosilko Brino ŠULIN (Radom). Slednja je v polfinalu s 6:4 7:5 izločila klubsko soigralko Ano LANIŠEK, Rebčeva pa je bila v drugem polfinalu s 6:1 7:5 boljša od še ene Radomljanke Maše VIRIANT. To je bil tretji naslov v karieri za Pio Marijo Rebec na turnirjih Tenis Slovenije in prvi letos.

Pia Marija Rebec in Brina Šulin

Drugič letos so na turnirjih pod okriljem Tenis Slovenije nastopili tudi najmlajši, ki so prve tekmovalne izkušnje nabirali v Celju in Ljubljani na turnirjih v mini in midi tenisu ter tenisu do 10 in 11 let. V Ljubljani je na turnirju v MINI in MIDI tenisu nastopilo 75 dečkov in deklic, zmage pa so dosegli: MINI tenis deklice - Nika MATEVŽIČ BAŠELJ (Maja), MINI tenis dečki - Tilen KOŠAK (Maja), MIDI tenis dečki - Nejc ŠUŠTERŠIČ KALIN (Maja) in MIDI tenis deklice - Veritsa YANEVA (Brežice).

Na turnirju v tenisu do 10 in 11 let, turnir je potekal v Celju, je nastopilo 60 igralcev in igralk, najboljši pa so bili: deklice do 10 let - Sara MIHELČIČ (Bobi), dečki do 10 let - Lan KONEČNIK (Sl.Gradec), deklice do 11 let - Eva CIKAJLO (Domžale) in dečki do 11 let - Svit SULJIČ (Tabre).

Na mednarodnih turnirjih se je pretekli teden še enkrat izkazala Nastja KOLAR, kateri kot kaže zelo ustrezajo igrišča in atmosfera v egiptovskem Kairu saj se je še tretji teden zapored uvrstila v polfinale ITF turnirja z nagradnim skladom 15.000 $, ob tem pa osvojila še dva turnirja dvojic. Med dvojicami ji je sicer tokrat spodrsnilo že v uvodnem nastopu, zato pa je toliko bolje igrala med posameznicami. V četrtfinalu je s 4:6 7:6(6) 7:6(5) po nekaj manj kot treh urah igre premagala slovaško kvalifikantko, 16-letno Viktorio MORVAYEVO, 1094. igralko lestvice WTA, a tudi 66. mladinko sveta. V izjemno zanimivem in napetem srečanju je dvakrat o zmagovalki niza odločala podaljšana igra. Tako kot prejšnji teden se je tudi tokrat v polfinalu pomerila z 18-letno Romunko Andreeo Amalio ROSCA (814), ki je prejšnji teden po polfinalni zmagi nad Kolarjevo tudi osvojila turnir v Kairu. Še drugič je bila boljša Romunka, ki je tokrat slavila s 6:1 6:1, srečanje pa je trajalo vsega 50 minut.

Še štiri Slovenke so prejšnji teden nastopile na mednarodnih članskih turnirjih. Na turnirju v Dubaju (100.000 $+H) je bila Dalila JAKUPOVIĆ uspešna v kvalifikacijah, se v nadaljevanju turnirja uvrstila četrtfinale, tu pa je morala 27-letni Nemki Stefanie VOEGELE, 174. igralki lestvice WTA srečanje zaradi poškodbe predati. Udeleženka glavnega turnirja je bila tudi naša druga igralka na lestvici WTA Tamara ZIDANŠEK, ki je v prvem krogu igrala s 4 leta starejšo, 23-letno Čehinjo Terezo MARTINCOVO, 141. igralko lestvice WTA. Ta je slavila s 6:4 6:4.

Na turnirju z nagradnim skladom 25.000 $ v indijskem mestu Pune je Kaja JUVAN po uspešno opravljenih kvalifikacijah tudi uvodno srečanje glavnega turnirja dobila brez težav. Tri leta starejša, 20-letna Indijka Riya BHATIA, 541. igralka lestvice WTA ji ni bila dorasla nasprotnica in po uri ter štirinajstih minutah igre je igrišče zapustila s štirimi igrami v žepu. Kaja je zmagala s 6:0 6:4. V drugem krogu se je pomerila z 21-letna domačinka Rutujo BHOSALE, 571. igralko lestvice WTA. Kaja je srečanje odlično začela in bliskovito povedla s 5-1, nato pa izgubila tri igre zapored, a na koncu vendarle dobila prvi niz. V drugem in tretjem pa je bila Indijka boljša, Kaji je po trikrat odvzela servis in na koncu zmagala z dvanajstimi točkami razlike, z rezultatom 4:6 6:2 6:3.

Na turnirju v Hammametu 25.000 $ je nastopila Nina POTOČNIK in v drugem krogu s 4:6 2:6 po uri in pol igre izgubila z 20-letno francosko vrstnico Victorio MUNTEAN (611).

Zidanškova in Juvanova tudi ta teden nastopata v Indiji na turnirju z nagradim skladom 25.000 $. Zidanškova je 1. nosilka turnirja, Juvanova pa je tudi tokrat morala v kvalifikacije in jih uspešno opravila.

Na Floridi pa so prejšnji teden nastopili mladi slovenski upi na turnirju Orange Bowl v starostnih kategorijah do 12 in do 14 let. Aljaž JERAN in Leontina STOJANOVIĆ sta že v prvem krogu naletela na premočna nasprotnika, bolje pa je šlo Eli Nali MILIĆ in Timu KUŠTRU, ki sta se uvrstila v tretji krog turnirja do 12 let. Tu je Kušter s 4:6 0:6 izgubil z Američanom Andrewom DELGADOM, 8. igralcem ameriške lestvice do 12 let na kateri je uvrščenih 1925 igralcev, od Milićeve pa je bila z 2:6 6:2 6:2 boljša kanadska vrstnica, prav tako 11-letna Victoria NBOKO, 2. kanadska igralka do 12 let. Na kanadski lestvici do 12 let je sicer uvrščenih 482 igralk.

Vrnitev v slovensko Davis Cup ekipo je konec tedna oznanil Aljaž BEDENE, ki bo od 1.1.2018 ponovno nastopal pod slovensko zastavo.

pripravil: Bojan Metvžič