Sebastian Dominko in Hana Bečirovič slavila na OP ZALA v starostni kategoriji do 16 let

03.04.2019
Fantje in dekleta v starostni kategoriji do 16 let so na OP ZALA v Kopru odprli poletno teniško sezono.

Pri dekletih je slavila prva nosilka, trenutno deveta igralka lestvice TS, Hana Bečirovič Novak (ŽtkMb). V finalu je s 6:3 6:2 premagala Meto Marenk (TkMed), enajsto igralko lestvice Tenis Slovenija do 16 let. Bečirovičeva je v polfinalu s 6:1 4:6 6:1 premagala Milico Bratić (Topte), Marenkova je bila s 6:1 6:3 boljša od Lane Egart (Tr-Kr). Za Hano Bečirovič Novak je to prvi naslov na turnirjih TS v starostni kategoriji do 16 let.
Pri fantih presenečenja ni dovolil prvi nosilec in trenutno četrti igralec lestvice TS Sebastian Dominko (ŽtkMb), ki je poskrbel, da je tudi drugi posamični naslov odšel v Maribor. V finalu je s 6:3 6:1 premagal klubskega soigralca Marsela Žnuderla. Dominko je v polfinalu s 6:2 6:2 izločil Taja Dolenca (TkMed), Žnuderl je bil s 6:2 6:3 boljši od Maxa Klepa (Šplus). Sebastian Dominko je osvojil drugi naslov na turnirjih do 16 let.
B turnir fantov je osvojil domačin Rok Kovačič (LukaKp). V finalu je s 6:0 6:0 premagal Marka Sisana Grošlja (TkNet). V Kopru smo spremljali tudi obračune dvojic. Pri dekletih sta zmagali finalistki posamične konkurence Bečirovič Novakova in Marenkova, ki sta v finalu s 6:2 6:0 premagali Lano Egart (Tr-Kr) in Špelo Sedej (Maja).
Tudi pri fantih sta bila najboljša finalista konkurence posameznikov Dominko in Žnuderl. V finalu sta bila s 6:2 6:4 boljša od Davida Černeta (Tabre) in Nejca Škorjanca (Šplus).

Začetek poletne sezone je prinesel tudi nove teniške lestvice v vseh starostnih kategorijah. Pri članih na vrhu ostaja Aljaž Bedene, pri članicah pa je še naprej na prvem mestu Tamara Zidanšek. Sprememb na vrhu tudi ni v naslednji starostni kategoriji do 18 let. Pri fantih je vodilni igralec Filip Jeff Planinšek, ki je najvišje tudi na mladinski svetovni teniški lestvici, kjer zaseda 254. mesto. Pri dekletih je tudi tokrat na prvem mestu Pia Lovrič, ki je na svetovni mladinski teniški lestvici edina Slovenka med najboljšimi 100 igralkami sveta. Ta teden je na 98. mestu. Pri fantih do 16 let je na prvem mestu Aljaž Jeran, na drugo mesto pa se je prebil Bor Artnak. Sprememba pa je pri dekletih do 16 let. Z dobrimi predstavami in rezultati se je na prvo mesto povzpela Pia Marija Rebec, na drugo pa Brina Šulin, ki sta tako navzdol potisnili doslej vodilni Tajo Lončarič in Niko Strašek. Pri dečkih do 14 let na vrhu ostaja Matic Križnik, pri deklicah pa Ula Jamar. V najmlajši kategoriji vodilnega mesta pri dečkih iz rok ne izpusti Luka Albreht, pri deklicah enako velja za Nalo Kovačič. Naslednja sprememba lestvic bo prvega junija.

Na mednarodnih turnirjih lahko govorimo o uspešnem slovenskem tednu, saj smo imeli v zaključnih obračunih tako člane in članice, kot tudi mladince in mladinke. V članski konkurenci jih je pet nastopilo v četrtfinalih, kjer so z nastopi končali Nika Radišič v Antalyi ter Mike Urbanija v Opatiji in Matic Špec v mehiškem Cancunu. Je pa Radišičeva ponovno poskrbela za odmeven rezultat v konkurenci dvojic, kjer je v paru s Čehinjo Johano Markovo, sicer njeno krvnico v posamični konkurenci, osvojila turnir. V finalu sta s 6:0 6:0 premagali Estonko Eleno Malygino in Korejko Sohyun Park. Za Niko je to že četrti naslov v konkurenci dvojic na turnirjih ITF.

Najbolje sta se tako v posamični konkurenci odrezala Nik Razboršek s polfinalom v Opatiji (15.000 $) in Kaja Juvan s finalom v Santa Margheriti Di Puli (25.000 $). Razborška je v polfinalu Opatije s 6:1 6:1 premagal 1. nosilec, 20-letni Madžar Mate Valkusz, trenutno 320. igralec lestvice ATP, leta 2016 pa prvi mladinec sveta. Kaja Juvan je na Sardiniji nastope končala v finalu, kjer jo je s 7:6(3) 6:0 premagala četrta nosilka, 21-letna Švicarka Jil Teichmann, na lestvici WTA uvrščena na 175. mesto. Srečanje je bilo v prvem nizu zelo izenačeno, videli pa smo po dva brejka na vsaki strani. Prva je bila v prednosti Juvanova z brejkom v tretji igri, ki ga je že v naslednji, četrti, Teichmannova izničila. Pri vodstvu 5:4 si je Juvanova na servis nasprotnice priigrala prvo set žogo, a jo je Švicarka ubranila in nato izenačila na 5:5. Tretji brejk je v enajsti igri dosegla Švicarka in s tem pri vodstvu 6:5 servirala za zmago v prvem nizu, a je tokrat uspel re-brejk Juvanovi, ki je izsilila podaljšano igro. To je odlično začela in povedla s 3:1, nato pa do konca podaljšane igre ostala brez točke in jo izgubila na tri. V drugem nizu je nato Kaja močno popustila, število neizsiljenih napak se je povečalo in Švicarka je niz dobila brez izgubljene igre, pri čemer je Juvanova na svoj servis osvojila samo šest točk od skupno petnajstih. Za Juvanovo je bil to prvi nastop po šestih tednih in nov odličen izid, ki ji je na novi teniški lestvici prinesel napredovanje za štiri mesta, tako da je ta teden 168. igralka sveta s čemer je izenačila najvišjo uvrstitev v karieri. Sicer pa Kaja ostaja na Sardiniji tudi ta teden, ko bo naskakovala novo zmago na turnirjih ITF in napredovanje na najvišje mesto na lestvici WTA doslej.

Odlično sta v konkurenci dvojic na mladinskem turnirju ITF tretjega ranga v maroški Mohammediji zaigrala Maja Makorič in Filip Jeff Planinšek saj sta se oba s svojima soigralcema uvrstila v finale, kjer je Planinšek nato tudi slavil, Makoričeva pa je izgubila. Slednja je v paru z Madžarko Luco Janosi v polfinalu s 6:3 6:4 premagala Tunizijko Saro Liso Aubertin in Maročanko Oumaimo Aziz, Filip Jeff Planinšek in njegov soigralec iz Avstrije Filip Mišolić pa sta s 6:3 1:6 10:6 premagala Avstrijca Marka Andrejica in Stephana Kortenhofa. V finalu sta Planinšek in Mišolič s 6:3 6:2 premagala prva nosilca, Madžara Petra Fajto in Petra Makka. Makoričeva in Janosijeva sta finalno srečanje izgubili. S 7:5 6:4 sta bili boljši Madžarka Fanni Gecsek in Rusinja Ekaterina Vinnik.

Ta teden zastopata slovenske barve na največjih ženskih profesionalnih turnirjih v ameriškem Charlestonu in mehiškem Monterreyu Tamara Zidanšek in Dalila Jakupović. Zidanškova, ta teden je na 65. mestu ženske svetovne teniške lestvice, je v prvem krogu turnirja v Charlestonu (823.000 $), ki se igra na zelenem pesku, po uri in pol igre z 1:6 6:2 6:0 premagala Nemko Anno Leno Friedsam, trenutno 674. igralko lestvice WTA, leta 2016 pa 45. igralko sveta. Tamara je začela slabo in prvi niz gladko izgubila, nato pa je iz igre v igro igrala bolje, predvsem pa bolj zanesljivo, številne napake pa je začela delati Nemka, ki se je v tretjem nizu povsem izgubila in ostala brez dobljene igre. Tamara bo v drugem krogu igrala z Avstralko Ajlo Tomljanović, trenutno 40. igralko sveta. To bo njuno četrto medsebojno srečanje, zadnji dve pa je dobila Tomljanovićeva. Ta je Tamaro nazadnje premagala letos na Tajskem. Na turnirju v Monterreyu, ki ima nagradni sklad 250.000 $ je tudi že nastopila Dalila Jakupović. Jakupovićeva je ta teden na lestvici WTA izgubila 12 mest in zdrsnila na 90. mesto. Žreb ji je bil dokaj naklonjen saj jo je v prvem krogu čakal obračun s 136. igralko sveta Britanko Harriet Dart in Jeseničanka je tekmo tudi dobila. V 2. krogu se bo pomerila z Belgijko Kirsetn Flipkens.

Ta teden bodo na članskih turnirjih nastopile še Pia Čuk v Tuniziji, Nastja Kolar na Portugalskem in Manca Pislak v Turčiji. Številno slovensko zastopstvo je tudi na mladinskih turnirjih v Vrsarju in na Reki. Na turnirju ITF 1. ranga v Vrsarju bodo nastopili Filip Jeff Planinšek, Jan Kupčič ter kvalifikant Miha Vetrih in srečni poraženec Blaž Vidovič pri fantih ter Pia Lovrič, Živa Falkner, Tjaša Klevišar, Alja Belinger in Pia Marija Rebec pri dekletih. Slednji sta se v glavni turnir prebili skozi kvalifikacije. Na turnirju Tennis Europe v starostni kategoriji do 16 let na Reki sta bila med fanti v kvalifikacijah uspešna Bor Artnak in Tim Kušter, ki je zmagal tudi že v prvem krogu glavnega turnirja. V prvem krogu so bili doslej uspešni še Aljaž Kirbiš, Lun Obrul in Maj Premzl, na nastope še čakajo Maj Najvirt Kolarič, Matic Križnik, in Jaka Protič Žakelj. Pri dekletih je bila v kvalifikacijah uspešna Tajda Zalokar, ki je z zmago začela tudi nastope v glavnem turnirju. Z zmago sta nastope začeli še Ana Lanišek in Ela Nala Milić.

pripravil: Bojan Matevžič