Slovenke vse bolj trdno v TOP100 na WTA lestvici

25.07.2018
Vsak ponedeljek nas razveseli pogled na najnovejšo svetovno žensko teniško lestvico saj naše najboljše igralke na njej iz tedna v teden napredujejo in utrjujejo mesta med najboljšimi.

To velja tudi ta teden, ko je po odličnem nastopu v Bukarešti, kjer se je uvrstila v polfinale, nato pa morala srečanje predati zaradi poškodbe, Polona Hercog pridobila 15 mest in napredovala na 75. mesto. V Bukarešti sta odlično nastopili tudi Dalila Jakupović, ki je tesno v treh nizih izgubila s 1. nosilko in kasnejšo zmagovalko turnirja Anastasio Sevastovo in Tamara Zidanšek, ki je po zmagi v prvem krogu, v drugem izgubila z 2. nosilko, domačinko Mihaelo Buzarnescu. Obe naši igralki sta na lestvici WTA pridobili tako, da je Tamara ta teden na 90., Dalila pa na 93. mestu. Sedemnajst mest je napredovala 17-letna Kaja Juvan, ki se vedno hitreje bliža najboljšim, ta teden pa je najvišje v karieri na 237. mestu.

Dobro je zaigrala pretekli teden tudi Nina Potočnik, ki se je na ITF turnirju v Darmstadtu (25.000 $) uvrstila v četrtfinale, na lestvici WTA pa pridobila 12 mest in se trenutno uvršča na 447. mesto.

Žal v Umagu lepe priložnosti za zmago ni izkoristil Aljaž Bedene, ki je imel dobljeno srečanje z Guidom Pello v drugem krogu ATP turnirja, a je po dobljenem prvem in vodstvu s 4-1 v drugem popustil in izgubil. Ta teden je kot najvišje uvrščen slovenski igralec na lestvici ATP na 80. mestu.

Zelo dobro je na ATP challengerju v Scheveningenu na Nizozemskem nastopil Blaž Rola, ki se je uvrstil v četrtfinale, to pa mu je na lestvici ATP prineslo napredovanje za 17 mest in je trenutno na 222. mestu. Na domačih tleh ga bomo lahko vzpodbujali v začetku avgusta na challengerju v Portorožu.

Še dve odlični članski uvrstitvi smo zabeležili prejšnji teden. Na ITF turnirju v Imoli (25.000 $) se je v konkurenci dvojic Manca Pislak s soigralko, Italijanko Claudio Giovine uvrstila v finale, ki sta ga s 3:6 1:6 izgubili z drugima nosilkama, Italijankama Federico Di Sarra in Giorgio Marchetti. Finalist je bil na turnirju dvojic na Futuresu v Iowi (25.000 $) tudi Matic Špec. Igral je v paru z Američanom Felixom Corwinom. V finalu sta ju s 6:2 2:6 10:6 premagala 4. nosilca, Američana Alec Adamson in Nick Chappell.

Zgledu članov in članic sledijo tudi mladinci in rezultat tedna sta na Evropskem posamičnem prvenstvu v starostni kategoriji do 16 let v Moskvi dosegli Tjaša Klevišar in Živa Falkner, ki sta v konkurenci dvojic osvojili bronasto medaljo. V četrtfinalu sta s 6:4 6:2 premagali 12. nosilki, Čehinji Kristzyno Lavickovo in Darjo Vidmanovo, za uvrstitev v finale pa sta se borili z drugima nosilkama, Belorusinjama Viktoryo Kanapatskayo in Jano Kolodynsko in tesno izgubili s 6:4 4:6 8:10. Sicer pa sta na prvenstvu nastopila še Nik Jurjevčič in Blaž Vidovič. Slednji se je med fanti uvrstil v tretji krog, tu ga je s 5:7 7:5 6:0 premagal Slovak Jakub Katucha. Tjaša Klevišar je v tretjem krogu z 1:6 1:6 izgubila s kasnejšo zmagovalko, 6. nosilko iz Latvije Kamillo Bartone, med šestnajst najboljših pa se je uspelo prebiti Živi Falkner. Tudi za Živo je bila usodna Latvijka, kasnejša finalistka Patricija Spaka, ki je zmagala s 6:2 6:1.

Na mladinskem ITF turnirju 4. ranga v Dolany Veski na Češkem se je Mariborčan Jan Kupčič uvrstil v polfinale. V tretjem krogu je s 6:1 2:6 6:3 premagal Čeha Martina Vondraka, v četrtrfinalu pa je bil s 6:3 6:1 boljši od Italijana Nicola Cigne. V polfinalu je igral s 5. nosilcem, 16-letnim Avstrijcem Benediktom Emeszom (Itf 310) in izgubil z 2:6 0:6. Na istem turnirju sta se v tretji krog uvrstila Miha Velički, s 6:3 6:2 ga je izločil 5. nosilec, Avstrijec Bendikt Emesz in Sheila Glavaš, ki je v drugem krogu s 6:4 6:3 premagala češko kvalifikantko Nicol Marsalkovo, v tretjem pa izgubila s 7. nosilko, Čehinjo Alexandro Silna. Ta je bila boljša s 6:4 6:4 . V konkurenci dvojic sta se v polfinale uvrstila Tin Krstulović in Slovak Kristof Minarik, ki sta v četrtfinalu s 6:4 6:1 premagala našega Miho Veličkega in Hrvata Tina Dizdarevića. Krstulovič in Minarik sta nato polfinalno srečanje izgubila. S 6:2 6:3 sta bila boljša druga nosilca Poljak Michal Wozniak in Rus Rail Ibragimov.

Zadnji turnir, OP ZALA 16 za fante in dekleta, je pred tritedensko poletno pavzo gostil TK Radomlje. Počitniški dnevi so terjali svoj davek, tako da je bila udeležba na obeh turnirjih precej okrnjena, močnejša pa je bila zasedba pri fantih, kjer sta nastopila 2. in 3. igralec lestvice do 16 let Sebastian Dominko in Aljaž Jeran, v žrebni listi pa je bilo 29 igralcev. V četrtrfinalu je Domžalčan Svit Kos s 6:3 7:5 presenetil prvega nosilca Sebastiana Dominka (ŽtkMb) in se uvrstil v polfinale, kjer je igral z Nejcem Žuničem (Ltc) in izgubil s 0:6 4:6. V drugem polfinalu je domačin Aljaž Jeran z 1:6 6:1 6:2 premagal Miho Kasteleca (SGrad) in se pričakovano uvrstil v finale. V finalu je s 6:2 6:3 slavil Jeran, ki je tudi letošnji dvoranski državni prvak do 16 let, zmaga v Radomljah pa je bila druga letos na OP do 16 let, na katerih je bil še enkrat finalist. Nejc Žunič se je prvič veselil uvrstitve v finale, potem, ko sta bili doslej njegovi najboljši uvrstitvi polfinali, obe pa je dosegel v letošnji sezoni.

Pri dekletih je bila najvišje rangirana igralka Pia Poglajen, ki na lestvici TS zaseda 8. mesto, a je z nastopi končala že v četrtfinalu, kjer jo je presenetila domačinka, 13-letna, nepostavljena Ana Lanišek. Ta je bila od tri leta starejše nasprotnice boljša s 4:6 6:0 6:4. Polfinalistka je bila tudi 2. nosilka Anali Kočevar, ki je brez težav s 6:1 6:0 premagala Kranjčanko Lano Egart, nepostavljena Koprčanka Tina Komac pa je bila v četrtfinalu s 6:2 6:1 boljša od 3. nosilke, domačinke Maše Viriant. Četrta polfinalistka je bila Hana Novak Bečirovič, ki je s 4:6 6:3 6:1 premagala Medvodčanko Meto Marenk. V polfinalnih obračunih je Kočevarjeva s 6:4 6:2 premagala Laniškovo, Komčeva pa s 6:4 6:3 Bečirovič Novakovo. Finalni obračun je dobila Anali Kočevar (TkMed). Od Tine Komac (Luka Kp) je bila boljša s 6:1 7:5. Anali Kočevar je prvič v karieri dvignila zmagovalni pokal, je pa v zadnjem času dosegla nekaj lepih uvrstitev. V letošnji sezoni je bila dvakrat finalistka v kategoriji do 18 let, enkrat pa v kategoriji do 16 let, kjer je bila še dvakrat v polfinalu.

Avgust bo pester mesec za veterane, saj se bo v Portorožu v okviru festivala tenisa odvijalo državno rekreativno veteransko prvenstvo dvojic na katerega se je mogoče prijaviti še do ponedeljka 30. julija. Po lanskem zelo odmevnem mednarodnem ITF turnirju veteranov v ljubljanskem Tivoliju se ta obeta tudi letos, ko bo na sporedu med 15. in 19. avgustom. Organizator ŠD Tivoli tudi letos za udeležence pripravlja bogat nagradni sklad, prijaviti pa se je mogoče preko spletne strani ITF še do 30. julija do 14. ure. Sicer pa bodo prijave mogoče tudi na prizorišču na dan začetka turnirja.

Po končanem Evropskem posamičnem prvenstvu do 16 let v Moskvi, z boji za naslov evropskih prvakov nadaljujejo fantje in dekleta do 18 let v švicarskem Klostersu ter dečki in deklice do 14 let v češkem Mostu. V Klostersu slovenske barve zastopajo Nika Radišič, Anja Gal, Filip Jeff Planinšek in Matic Dimic. Spomnimo, da je lani naslov evropske prvakinje osvojila Kaja Juvan, z Anjo Gal pa sta bili bronasti v konkurenci dvojic, kjer tudi letos našima igralkama pripisujemo lepe možnosti za osvojitev medalje. Zagotovo pa je med favoritinjami tudi Nika Radišič v konkurenci posameznic, čeprav je turnir zelo močno zaseden in je Nika, ki trenutno zaseda 43. mesto na lestvici ITF šele deveta nosilka.

V Mostu Slovenijo v kategoriji do 14 let zastopajo Bor Artnak, Tristan Flander, Petja Drame in Brina Šulin.

Teniški teden pa je že odlično odprla Tamara Zidanšek, ki se je na močnem WTA turnirju v Moskvi (750.000 $) po zmagi s 6:3 6:1 nad Nemko Antonio Lottner uvrstila v drugi krog.

Nastope je že končal Blaž Rola, ki je igral na ATP Challengerju v Pragi (43.000 €). Kar dve uri in štirideset minut je trajal izjemen boj za napredovanje v drugi krog, ki ga je na koncu s 7:6(8) 6:7(4) 6:4 dobil 21-letni Španec Bernabe Zapata Miralles, 285. igralec lestvice ATP in se s tem Blažu oddolžil za poraz, ki mu ga je Slovenec zadal prejšnji teden na turnirju v Scheveningenu na Nizozemskem.

Matic Špec se je na Futuresu v Champaignu v ZDA (25.000 $) uvrstil v glavni žreb. Potem, ko je v drugem krogu kvalifikacij s 7:6(2) 6:4 premagal Američana Erica Morissa, je bil v boju za napredovanje v glavni turnir s 6:3 6:7)1) 6:4 boljši od 24-letnega Rowlanda Phillipsa iz Jamajke. V prvem krogu glavnega turnirja bo igral z Američanom, 18-letnim Sebastianom Kordo, sinom nekdanjega izvrstnega teniškega igralca Petra Korde, ki je zdaj njegov trener na akademiji IMG na Floridi. Korda je sicer trenutno tretji mladinec sveta, najvišje pa je bil januarja, ko je bil na prvem mestu mladinske svetovne teniške lestvice.

Na močnem ATP500 turnirju v Hamburgu pa nastopa najboljši slovenski tenisač Aljaž Bedene. Ljubljančan je v 1. krogu po treh nizih odpravil Švicarja Laaksonena, v 2. krogu pa ga čaka dvoboj s 3. nosilcem Pablom Carrenom-Busto iz Španije.

pripravil: Bojan Matevžič