"Stanje v tenisu je odraz družbe, v kateri živimo"

13.12.2017
MAJORKA, ŠPANIJA - Eden najboljših teniških trenerjev vseh časov je ponudil svoj pogled na nezmožnost mlajših generacij, da bi s teniškega vrha izrinile uveljavljene zvezdnike tega športa.

Toni Nadal se je s koncem sezone 2017 poslovil od naziva glavnega trenerja Rafaela Nadala, vendar obstaja tesno povezan s tenisom. Španec bo bogate izkušnje delil z mladimi upi teniške akademije Rafa Nadal na Majorki, kjer bo skrbel za razvoj novih potencialov.

Toni je znan kot velik zagovornik trdega dela in vrednot, ki pri mlajših generacijah postajajo prej izjema kot pravilo. V intervjuju za El Mundo je  osvetlil svoj pogled na nenavadno stanje v profesionalnem tenisu, kjer sta 31- in 36-letnik v enem letu osvojila vse štiri Grand Slame. Roger Federer iz tedna v teden ruši rekorde v kategoriji 'najstarejši', nekaj podobnega že uspeva tudi Nadalu, čeprav so se strokovnjaki dolgo zaklinjali, da ne bo dočakal zavidljive teniške starosti.

Nenapisano pravilo, da je tenisač pri 30 letih na pragu upokojitve, je več kot očitno stvar preteklosti. Če so pred dvema desetletjema dominirali igralci v zgodnjih 20-ih, se je dandanes meja pomaknila v zgodnja 30-a. Del odgovornosti zagotovo nosijo Federer, Nadal in Novak Đoković, a po mnenju strica Tonija zajec tiči še v nekem drugem grmu.

"Nadal, Murray, Federer, Đoković in nekateri drugi, kot na primer David Ferrer, so nadvse požrtvovalni in izjemno predani svojemu delu. Federerju je tenis, kljub njegovim letom in vsem lovorikam, ki jih je osvojil, še vedno prioriteta. Nadalu prav tako, kljub vsem poškodbam. Prejšnja generacija je bolj predana delu. Nadal, Federer in Đoković so osvojili 47 Grand Slamov. Če to primerjamo z Jimmyjem Connorsom, Björnom Borgom in Johnom McEnroejem, jih imajo le 26," je komentiral Nadal.

"Nova generacija ni dovolj dobra. To je odraz družbe, v kateri živimo. Družbe, ki je preveč zaščitniška do otrok. Ko smo začeli igrati na Touru, so bili najboljši igralci stari od 21 do 23 let. Danes jih pri teh letih večina sploh ne igra na ATP Touru. Zakaj? Ker so otroci nezreli in se težko razvijejo," je svojo tezo za odsotnost generacijskega premika pojasnil stric prvega igralca sveta.


pripravil: Ž. J.

foto: Zimbio.com
 

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete