Modri pesek v madridski Magični kocki bo šel v anale teniške zgodovine kot eden najbolj ponesrečenih projektov v zgodovini tega športa. Pred sedmimi leti je idejo o modri peščeni podlagi med teniško srenjo lansiral lasnik Mastersa v Madridu in nekdanji vrhunski tenisač Ion Tiriac, ki je stremel k evoluciji peščenih površin in večji prepoznavnosti turnirja, na koncu pa - tudi zaradi mnenj nekaterih največjih svetovnih superzvezdnikov - neslavno pogorel.
Madridski turnir serije 1000 je na modrem pesku potekal le v sezoni 2012, po grožnji Rafaela Nadala in Novaka Đokovića, da se turnirja prihodnje leto ne bosta udeležila, če bodo vztrajali pri modrih igriščih, pa je Magično kocko znova prekril rdeči pesek.
Ozadje pogovorov, ki so se začeli leta 2009, je v svojem blogu razkril Eric Butorac, predsednik sveta tenisačev, ki je na tem položaju nasledil Roger Federerja. Takrat še kot začetnik v teniški diplomaciji je prisostvoval prvemu glasovanju o uvedbi modre podlage. ''Svet igralcev je skupina desetih ljudi, ki zastopajo interese igralcev na ATP Touru. Ukvarjamo se s temami, kot so denarne nagrade, urniki, pravila in vse ostalo, kar vpliva na življenje tenisačev na Touru,'' v svojem blogu zapisal Butorac.
''Ko sem se pridružil svetu, ga je ravno prevzela povsem nova skupina igralcev. Bilo je razburljivo, saj so bili člani tudi Federer, Nadal in Đoković. Biti v družbi igralcev takšnega kova, je bilo navdušujoče. Vedno sem poslušal in marljivo delal zapiske. Na prvih sestankih nisem zbral poguma, da bi se izrazil v verbalni obliki, kar v prevodu pomeni, da nisem rekel besede,'' je nadaljeval ameriški specialist za igro dvojic.
''Prišel je dan, ko sem prekinil svoj molk. Udeležil sem se sestanka med OP ZDA. Segel sem v roko drugim članom odbora, pozdravil Rogerja, Rafo in Novaka ter se trudil, da bi deloval naravno,'' je uvod v glasovanje, zaradi katerega se je znašel v veliki zadregi, opisal 34-letnik.
''Pogovarjali smo se o Madridu. Turnir je predlagal, da bi igrali na modrem pesku, kar se ni zgodilo še nikoli. Direktor Adam Helfant ni izgubljal besed. 'Vsi ste prebrali material. Rad bi, da gremo naokrog in zberemo prve vtise,' je dejal. Potem je pogledal mene in rekel 'Eric, začni','' se spominja Butorac.
''Zamrmral sem nekaj v smislu 'glede na material, ki sem ga prebral, se na modri podlagi igra povsem enako kot na rdeči. Če drži, da je žoga na televiziji bolje vidna, ne vidim razloga, da ne bi poskusili?'' ''Ok, to zveni kot da,'' je odvrnil Helfant.
''Naslednji je bil Novak. 'Imel sem priložnost igrati na poskusnem modrem pesku in bilo je grozno. Spolzko. Menim, da to slaba ideja,' je rekel. Mislil sem si, 'ok, jaz še nisem igral na modrem pesku. Želim si, da bi imel to informacijo, preden sem glasoval DA','' je nadaljeval Butorac.
''Potem je bil na vrsti Rafa. Poznate tisto, ko Nadal po metu kovanca besno steče proti osnovni črti? V sejni sobi ni bilo bistveno drugače. Kadar je strasten do nečesa, se ne zadržuje. 'Vsak pesek bi moral biti rdeč,' je dejal. 'Smešno si je predstavljati, da bomo igrali na modrem pesku nekaj tednov pred Roland Garrosom,' je dodal. V svoji glavi sem razmišljal 'dober argument glede Roland Garrosa. Nisem razmišljal iz tega zornega kota. Zame, ki prihajam iz Minnesote, je pesek nekaj tujega. Jaz se nisem pripravljal na peto zmago na Roland Garrosu. Kar zadeva peščena igrišča, sem razmišljal bolj o tem, kako drsati, ne da bi se poškodoval. Barva se mi je zdela še najmanj pomembna,'' tok misli opisuje Butorac.
''Sledil je Roger. Bil sem prestrašen. Začel je 'mislim, da so modra igrišča odlična ideja!' Poskusil sem ostati resen, a oči so se mi zasvetile. Počutil sem se nekoliko bolje v moji zadregi. Roger je nadaljeval: 'Potem lahko na igrišče pripeljemo klovne in slone ter imamo cirkus.' Cela soba je planila v smeh. Želel sem se splaziti pod mizo in umreti. Glasovanje se je končalo z izidom 1-9. Prijatelj Ashley Fisher mi je kasneje priznal, da je želel glasovati DA, vendar si je premislil, potem ko je slišal argumetne velike trojice. Na njegovo srečo in mojo smolo je sedel na drugem koncu mize,'' je pristavil Butorac.
V Madridu so leta 2012 uresničili svojo idejo in organizirali turnir na modrem pesku, ki se je sprevrgel v pravi fiasko.Tenisači niso imeli pravega oprijema in pritožbe so deževale z vseh strani. Đokovića je v četrtfinalu premagal Janko Tipsarević, Nadala pa v tretjem krogu Fernando Verdasco. Precej bolje se je na nove pogoje prilagodil Federer, ki je postal eden redkih simpatizerjev modrega peska. Švicar je v finalu premagal Tomaša Berdycha in osvojil 20. Masters v svoji karieri.
pripravil: Ž. J.
foto: Zimbio.com
Kje kupujete teniško opremo ?
Komentarji