Ta teden na sporedu evropska prvenstva do 14, 16 in 18 let

24.07.2019
Z velikimi koraki se približuje letošnji največji teniški dogodek v Sloveniji, ATP challenger Zavarovalnica Sava Slovenia Open 2019, katerega bo od 12. do 18. avgusta gostil Portorož.

Med udeleženci turnirja bosta tudi naša trenutno vodilna igralca na lestvici ATP, Aljaž Bedene in Blaž Rola. Aljaž nas je pretekli teden navdušil z izvrstnimi predstavami in uvrstitvijo v četrtfinale turnirja ATP v Umagu, Blaž Rola pa se je odlično odrezal na ATP challengerju v Amersfoortu, kjer se je uvrstil v polfinale. V Portorožu bomo tako imeli redko priložnost, ko bomo lahko oba spremljali v živo, ob tem pa se seveda nadejamo tudi končnega slovenskega slavja. Poleg naših najboljših igralcev so nastop v Portorožu potrdili tudi lanski zmagovalec Francoz Constant Lestienne, predlanski prvak Ukrajinec Sergiy Stakhovsky in zmagovalec leta 2015 Italijan Luca Vanni. Turnir v Portorožu vsako leto ponudi tudi nastope igralcev, ki si šele utirajo pot med najboljše, kar je tudi zagotovilo, da kljub nezvenečim imenom spremljamo vrhunski tenis. Tudi letos bo imel portoroški turnir bogat spremljevalni program, saj bodo v okviru portoroških noči ljubitelji tenisa in glasbe lahko uživali v nastopih Jana Plestenjaka ter skupin Cubismo in Vasco Rosi Tribute & Maurizio Soleri. Ves teden bodo potekali tudi turnirji Tenis Slovenije v vseh starostnih kategorijah.

Naši najboljši mladi igralci in igralke tudi poleti nimajo počitka saj se udeležujejo evropskih posamičnih prvenstev v starostnih kategorijah do 14, 16 in 18 let, ki potekajo med 22. in 28. julijem.

Prvenstvo do 14 let poteka v Mostu na Češkem, Slovenijo pa zastopajo Matic Križnik, Žiga Švec, Ana Lanišek in Ela Nala Milić. Po uvodnih krogih v igri ostaja Matic Križnik, ki je tudi veljal za eno močnejših slovenskih orožij na prvenstvu saj je letos osvojil dva turnirja TE v Mariboru, bil pa je še finalist turnirja na Hrvaškem. Nastope je začel z zmago in v prvem krogu s 6:2 6:0 premagal Ciprčana Stylianosa Papamichaela. Žiga Švec je bil v prvem krogu prost, tekmo drugega kroga pa je s 5:7 4:6 izgubil s Francozom Abelom Forgerjem. Med deklicami je Ana Lanišek v prvem krogu s 4:6 7:5 6:0 premagala Madžarko Vaneso Dalmo Danko, uvodno srečanje pa je izgubila Ela Nala Milić. Milićeva je že v prvem krogu naletela na velik turški teniški up, leto dni starejšo Meliso Ercan, ki je leta 2018 osvojila prestižni Orange bowl v kategoriji do 14 let. Turkinja je bila boljša s 6:0 6:3.

Fante in dekleta do 16 let gosti Moskva, slovenske barve pa branijo Gal Emeršič Potočnik, Aljaž Jeran, Taja Lončarič in Brina Šulin. Žal je bilo za naše predstavnike posamičnih nastopov konec že po prvih tekmah saj so vsi štirje izgubili. Zdaj jim ostajajo še nastopi v konkurenci dvojic, kjer bodo poskušali popraviti bled vtis iz turnirja posameznikov. Veliko upov na dober izid smo sicer polagali v Gala Emeršiča Potočnika, ki se je letos že izkazal saj je osvojil tri turnirje TE, še enkrat pa je bil finalist. Žal je bil že v prvem krogu zanj usoden Italijan Benito Massacri, ki ga je premagal s 4:6 6:2 6:1.

Z velikimi upi pa je v švicarski Klosters na mladinski turnir ITF do 18 let odpotovala ekipa fantov in deklet v postavi Pia Lovrič, Živa Falkner, Filip Jeff Planinšek in Blaž Vidovič. To je veljalo predvsem za Pio in Živo. Žal se je Lovričevi nastop ponesrečil in je že v prvem krogu s 5:7 6:1 5:7 izgubila s Turkinjo Ilay Yoruk. Z zmago je začel Filip Jeff Planinšek, ki je s 6:4 6:7(4) 6:2 premagal Ciprčana Sergiosa Kyzasa. Izgubil je Vidovič, Falknerjeva pa je prvič nastopila v torek popoldne. Sicer pa so se naši igralci in igralke v preteklosti že izkazali na evropskih posamičnih prvenstvih. Lani sta se tako z bronasto medaljo, ki sta jo osvojili med dvojicami iz Moskve vrnili Tjaša Klevišar in Živa Falkner, še leto prej se je z naslovom evropske prvakinje iz Klostersa vrnila Kaja Juvan, ki je prinesla domov tudi bronasto medaljo turnirja dvojic, ki jo je osvojila v paru z Anjo Gal.

V Bakuju poteka Olimpijski festival evropske mladine, na katerem s 63 športniki nastopa tudi slovensko zastopstvo. Olimpijski festival evropske mladine (OFEM) je projekt, ki se izvaja pod okriljem Evropskih olimpijskih komitejev (EOC) in se ga udeležujejo nacionalni olimpijski komiteji, ki so včlanjeni v EOC. Gre za 50 držav evropskega kontinenta, ki se vsaki dve leti srečujejo na poletnem (sodeluje približno 2.500 udeležencev) in zimskem festivalu (sodeluje približno 1.300 udeležencev). Festival predstavlja največji športni dogodek za mlade športnike, stare med 15. in 18. letom, ki si nabirajo izkušnje za nadaljnja tekmovanja in se hkrati prvič srečajo z olimpizmom ter se povezujejo v okviru fair-playa in novih prijateljstev. Teniško reprezentanco Slovenije sestavljajo petnajstletniki Maj Premzl, Bor Artnak, Pia Marija Rebec in Petja Drame. Z zmagama sta nastope začela Premzl, ki je s 7:5 6:3 premagal Litvanca Butvilasa in Drametova, ki je bila s 6:3 6:1 boljša od Britanke Pinede. Izgubila sta Artnak in Rebčeva.

Lepo priznanje in priložnost je s strani Tennis Europe dobila 19-letna Primorka Nika Radišič, ki si utira pot v družbo najboljših teniških igralk na profesionalnih turnirjih ITF. Tennis Europe namreč organizira teniški turnir, poimenovan "21& Under Ivititional", ki se bo odvijal kot spremljajoč dogodek v času turnirja ATP 500 v Hamburgu od 25.-28- julija in na katerega je povabljena naša odlična mlada igralka. Ta edinstven dogodek je namenjen mladim obetavnim igralkam in igralcem, ki bodo v Hamburgu dobili priložnost igrati dobre tekme, doživeti vzdušje, ki jih nudijo največji turnirji in se nenazadnje boriti za del denarnega sklada v višini 50.000 $. Sklad bo glede na dosežke razdeljen med šestnajst igralcev in igralk ( po osem moških in žensk) in je namenjen za pokrivanje stroškov potovanj in udeležbe na profesionalnih turnirjih. Turnir bo potekal po sistemu round robin, igralo se bo na tri dobljene nize po štiri osvojene igre (tie-break pri 3-3). Igrali bodo po sistemu No-Ad in No-Let, igralcem pa bodo med tekmo lahko svetovali trenerji. Nastopajo lahko samo igralci in igralke stari med 19 in 22 let, izbrani pa so bili glede na njihove dosežke v mladinski konkurenci. Nika se bo turnirja udeležila s trenerjem Dominikom Senico. Poleg Nike bodo na turnirju deklet nastopile: Ylena In-Albon (SUI), Leonie Kung (SUI), Lara Salden (BEL), Ilona Ghioroaie (ROU), Georgia Craciun (ROU), Rebeka Masarova (ESP) in Kathleen Kanev (GER).

Ta teden izmed naših igralk na turnirjih WTA nastopata Tamara Zidanšek, ki je izbrala turnir z nagradnim skladom 250.000 $ v Palermu, kjer je četrta nosilka in Dalila Jakupović, ki je v latvijski Jurmali na enako vrednem turnirju WTA prekinila niz porazov v prvih krogih turnirjev. Tamara, ki na lestvici WTA zaseda 56. mesto, kar je najboljši dosežek v karieri, je v Palermu v prvem krogu igrala s Španko Laro Arruabarrena, nekdaj 52. igralko sveta. Arruabarrena letos ne najde prave forme in je na lestvici zdrsnila na 152. mesto, Tamara pa jo je brez težav izločila s 6:2 6:3. V drugem krogu je igrala s srečno poraženko iz kvalifikacij, Rusinjo Ludmillo Samsonovo, 144. igralko lestvice WTA in žal izgubila. Tamara je po uvodni tekmi povedala, da je zelo vesela zmage v prvem krogu turnirja. Z Arruabarreno je izgubila pred nekaj meseci v Bogoti, zato ji tokratna zmaga toliko več pomeni. V igri se je držala načrta, ki sta ga s trenerjem naredila pred začetkom srečanja, nasprotnici pa je največ težav povzročala s forhand top spin udarci. Povedala je še, da je bilo zelo vroče in da v takih razmerah ne nastopa prav pogosto. Z naslednjo nasprotnico Samsonovo je igrala v Dohi in izgubila, a takrat ni bila v najboljši dnevni formi, to se je je zgodilo tudi v Palermu. Podobne težave kot Španka ima letos naša Dalila Jakupović, ki se je na zadnjih sedmih turnirjih poslovila po uvodnem nastopu, a je v Jurmalo odšla optimistično in z zmago tudi začela nastope. V prvem krogu je igrala z Romunko Ano Bogdan, 127. igralko lestvice WTA in zmagala s 6:3 7:6(5). V 2. krogu igra s 1. nosilko in 11. igralko sveta, Latvijo Anastasjo Sevastovo.

Še nekaj slovenskih nastopov spremljamo ta teden. Na turnirjih ITF nastopajo Nik Razboršek v nemškem Bad Schussenriedu, Manca Pislak v italijanskem Schiu, Nastja Kolar v ameriškem Evansvillu ter Tom Kočevar Dešman v avstrijskem Welsu.

pripravil: Bojan Matevžič