Tara Gorinšek zmagala na OP do 18 let, na Z tenis klubu veliko uspeha za TK Maja

20.03.2019
Konec tedna so bili odigrani še zadnji turnirji v zimski teniški sezoni.

Zaključili so jo fantje in dekleta na OP do 18 let, dečki in deklice na OP do 14 let ter najmlajši, ki so tekmovali na turnirju v starostni kategoriji 8-11 let.

A turnir dečkov do 14 let je zanesljivo osvojil trenutno drugi igralec lestvice do 14 let Tim Kušter (TK-CC). V finalu je s 6:2 6:3 premagal Jako Goloba (Tr-Kr). Kušter je v polfinalu s 6:0 6:0 izločil Luko Videnoviča (Tr-Kr), Golob je bil s 6:3 6:0 boljši od Luke Albrehta (TK-CC).
B turnir dečkov je osvojil Paolo Angeli (ŠTK Velenje). V finalu je s 6:4 6:0 premagal Blaža Železna (ŽtkMb). Angeli je v polfinalu s 6:0 6:1 izločil Nina Govediča (TK_SB), Železen je bil v drugem polfinalu s 6:1 6:2 boljši od Žige Dolinška (ŽTKMb). Za Tima Kuštra je to prvi naslov na turnirjih Tenis Slovenije, z osvojitvijo naslova pa se je še utrdil na trenutno drugem mestu lestvice.
Deklice so igrale v Mengšu, kjer so bile v ospredju igralke ŽTK Maribor saj so se kar tri uvrstile v polfinale. Tu je Anamari Žnuderl s 6:1 (predaja) izločila Ano Taro Praček (Luka Koper), Lija Mumlek pa je bila s 6:1 6:1 boljša od Pie Petelinšek. V klubskem finalnem obračunu igralk ŽTK Maribor je s 6:4 6:2 slavila Anamari Žnuderl. Za Anamari je to druga zaporedna zmaga na turnirjih do 14 let potem, ko je prejšnji mesec slavila na turnirju v Mariboru.

Na OP za dekleta do 18 let je prvo zmago na turnirjih TS v tej starostni kategoriji dosegla Tara Gorinšek (Ptuj). V finalu je s 6:2 0:6 6:2 premagala Pio Marijo Rebec (Tc-Lj). Gorinškova je bila v polfinalu s 6:2 7:5 boljša od Alje Belinger (Šplus), Rebčeva je s 6:3 7:5 premagala Brino Šulin (Radom).
Pri fantih sta se v finale uvrstila Tilen Potočnik (Šplus) in Aljaž Jeran (Radomlje). Potočnik je v polfinalu s 6:2 3:6 6:4 premagal Miho Vetriha (Sl.Gradec), Jeran je bil s 6:1 4:6 6:0 boljši od Tristana Lukasa Nickelja Koželja (Radom). V finalu je s 6:2 3:6 6:3 zmagal Aljaž Jeran. To je prva zmaga za Aljaža v tej konkurenci, sicer pa suvereno vodi na lestvici Tenis Slovenije v kategoriji do 16 let.

Najmlajši so zimsko sezono zaključili v Ljubljani, kjer je Z tenis klub še enkrat več odlično organiziral turnir v tenisu za starostno kategorijo 8-11 let. Za vse igralce in igralke so pripravili darilne vrečke, za najboljše pa tudi praktične nagrade. V dveh dneh je nastopilo okrog 140 igralcev in igralk. V soboto so bili odigrani turnirji v mini in midi tenisu ter tenisu do 10 let.
V mini tenisu za deklice je zmagala Nika Kožuh (Maja), ki je v finalu z 2-1 premagala Hano Pahor Peterlin (Benč). V mini tenisu za dečke je bil najboljši Aleksej Mulej (Maja). V finalu je z 2-1 premagal Jona Novaka (Grosuplje). V midi tenisu za deklice je slavila Nika Matevžič Bašelj (Maja), ki je v finalu z 2-0 premagala Veritso Yanevo (Brežice). V midi tenisu za dečke je zmagal Matija Kozjak (Ol-Lj). V finalu je z 2-1 premagal Luko Požonca (TK-CC). V tenisu do 10 let je slavil Aleksander Burmakin (Morje), ki je bil v finalu s 6-1 boljši od Tilna Košaka (Maja). Turnir deklic do 10 let je dobila Zoja Peternel (ŠDTŠR). V finalu je s 6-3 premagala Niko Mlakar (Medvode).
V nedeljo je bil še turnir v tenisu do 11 let. Pri dečkih je zmagal Lan Konečnik (Sl.Gradec), ki je v finalu s 6-3 premagal Lasseja Gajška Zajca (Topte). Pri deklicah je bila najboljša Ana Stojnev (Maxlj), ki je v finalu s 6-2 premagala Elo Bassanese (LukaKp).

Naši starejši igralci so se pretekli teden izkazali na mednarodnih turnirjih ITF. Ne sicer med posamezniki, kjer je bil najboljši Nik Razboršek, ki se je poslovil v četrtfinalu, temveč v konkurenci dvojic. Do uspeha kariere je s prvo zmago na turnirjih ITF prišel Mariborčan Matic Špec v ameriški Arcadiji (15.000 $). S soigralcem iz Cipra Michailom Pervolarakisom sta osvojila turnir s finalno zmago 6:4 6:3 nad Švedoma Simonom Freundom in Karlom Fribergom. Dobro sta na turnirju ITF, prvem na letošnji tritedenski turneji Istarska riviera, z nagradnim skladom 15.000 $, nastopila Nik Razboršek in Mike Urbanija. Naša igralca sta se v konkurenci dvojic uvrstila v finale, tu pa sta z 2:6 0:6 klonila na srečanju z Nemcema Constantinom Schmitzom in Benjaminom Hassanom. Matic Špec se je iz ZDA že preselil na turnir ITF v mehiški Cancun (15.000 $), kjer je v ponedeljek nastopil v kvalifikacijah. Obe kvalifikacijski tekmi je dobil in se uvrstil v glavni turnir. V prvem krogu kvalifikacij je s 7:6(4) 3:2 (pred.) izločil Ukrajinca Olega Khotkova, v drugem srečanju pa je s 6:4 6:3 premagal Avstrijca Davida Pichlerja. Mike Urbanija je v kvalifikacijah drugega turnirja Istarske riviere v Rovinju (15.000 $) v prvem krogu igral s Srbom Arsenijo Zlatanovićem in se uvrstil v drugi krog, saj mu je Srb tekmo pri zaostanku z 1:3 v prvem nizu, predal. V finalu kvalifikacij se bo pomeril z Avstrijcem Moritzom Thiemom. Anže Arh je nastopil v kvalifikacijah turnirja ITF v tunizijski Tabarki (15.000 $) in v prvem krogu s 4:6 3:6 izgubil z Norvežanom Jakobom Groenerjem. Blaž Rola bo ta teden nastopil na ATP challengerju v Zhangjiagangu (54.160 $) na Kitajskem. V prvem krogu bo igral z 22-letnim Kitajcem Zhizhen Zhangom, 357. igralcem lestvice ATP, ki je za nastop prejel posebno povabilo. Maja Makorič, 328. mladinka sveta ta teden nastopa na mladinskem turnirju ITF v maroški Casablanci. Turnir je 3. ranga, Maja pa je v prvem krogu igrala s Kamerunko Anno Lorie Lemongo Toumbou in zmagala s 6:0 6:1. V Maroku je tudi Filip Jeff Planinšek, ki bo v prvem krogu igral z Latvijcem Karlisom Ozolinsom, 155. igralcem lestvice ITF. Tin Krstulovič, ta teden je na 604. mestu mladinske svetovne teniške lestvice, je na mladinskem turnirju ITF 5. ranga v latvijskem Adaziju. Je četrti nosilec turnirja, nastope pa je začel z zmago. V prvem krogu je s 6:2 6:2 premagal Poljaka Wojteka Szczesnya. Na turnirju Tennis Europe do 14 let v Antalyi nastopajo Maša Viriant, Špela Sedej in Rina Grošelj. Vse tri so nastopile v kvalifikacijah. Rina je po uvodni zmagi izgubila v finalu kvalifikacij, Maša in Špela pa sta se z dvema zmagama uvrstili v glavni turnir. Tu je že nastopila Sedejeva in z 0:6 2:6 izgubila z domačinko Asyo Basaran. Viriantovo prvi nastop še čaka.

Največ pozornosti pa bo ta teden namenjene našim najboljšim igralkam in igralcu, ki se bodo za točke WTA in ATP lestvice potegovali na turnirju v Miamiju. Turnir z nagradnim skladom po 9.000.000 $ se je s kvalifikacijami začel v ponedeljek, slovenske barve pa v posamični konkurenci branijo Dalila Jakupović, Polona Hercog, Tamara Zidanšek in Aljaž Bedene. Jakupovićeva je v prvem krogu igrala s Francozinjo Fiono Ferro in zmagala z 1:6 6:3 6:2, za uvrstitev v glavni turnir pa mora premagati Američanko Madison Brengle, 98. igralko lestvice WTA. Hercogova se je pomerila z Madžarko Fanny Stollar in bila boljša s 6:2 6:2. Za uvrstitev v glavni turnir bo igrala z Nemko Lauro Siegemund, 108. igralko lestvice WTA. Obe naši igralki imata lepo priložnost za napredovanje saj njuni tekmici na zadnjih turnirjih nista pokazali nič posebnega, Brengle je na zadnjih treh turnirjih izgubila v drugem, Siegemund pa v prvem krogu. Edini predstavnik na moškem turnirju Aljaž Bedene se po poškodbi vrača na igrišča. V prvem krogu bo igral s 30-letnim Francozom Adrianom Mannarinom, 55. igralcem lestvice ATP. Tudi Aljaž nasprotnik je nasprotnik po meri in ponuja lepo priložnost našemu igralcu za napredovanje. Mannarino je na letošnjih devetih turnirjih dosegel le tri zmage, na sedmih turnirjih pa je pokleknil že na prvi stopnički.

Konec tedna bo v Športnem centru Millenium, BTC Ljubljana, potekalo Rekreativno-veteransko državno prvenstvo Slovenije v dvojicah. ATP pa je potrdil spremenjen termin ATP challengerja v Porotorožu, ki bo tako letos en teden kasneje in sicer od 9. do 18. avgusta. Termin je bil prestavljen po dogovoru z Aljažem Bedenetom, ki želi priprave na zadnji grand slam sezone, US Open, opraviti na domačih tleh.

pripravil: Bojan Matevžič