Teden, ki je v znamenju največjega slovenskega teniškega turnirja, ni postrežen z veliko slovenskimi nastopi

08.08.2018
Tudi ta teden, tako kot pretekli, večina naših najboljših igralcev in igralk ne nastopa na mednarodnih turnirjih

Kratek poletni odmor pa se je že končal za večino igralcev in igralk, ki na mednarodnih turnirjih tudi sicer ne nastopajo in bodo ta teden zaigrali na turnirjih Tenis Slovenije v Portorožu, kjer se ob osrednjem dogodku, ATP Challengerju Zavarovalnica Sava Slovenia Open, odvija teniški festival.
Z nastopi na turnirjih round robin so ga odprli dvanajstletniki, nastopilo jih je 90, ki so se potegovali za nastop na finalnem turnirju. Ta se je začel v torek. Do konca tedna bodo nastopili še igralci in igralke v vseh ostalih starostnih kategorijah, o njihovih dosežkih pa bomo pisali v naslednji izdaji.
Sicer pa se turnir serije challenger, ki ima letos višji nagradni sklad in sicer 75.000 $, ni začel po slovenskih željah. Potem, ko se skozi kvalifikacije ni uspelo prebiti nobenemu mlademu slovenskemu igralcu, nastopili so Anže Arh, Mark Andrejič Goljar, Matic Dimic, David Lucas Ambrožič in Nick Cmager, je v uvodnem nastopu v glavnem turnirju izgubil tudi Aljaž Radinski, katerega je s 6:2 6:0 premagal Nemec Tobias Kamke, Brez zmage pa so ostali tudi Jaka Kaplja, Tom Kočevar-Dešman in Nik Razboršek. Za pravi šok pa je poskrbel naš najvišje uvrščen igralec na lestvici ATP, ki je bil v žrebu glavnega turnirja, Blaž Rola. Nastop je moral zaradi zdravstvenih težav odpovedati. Po desetih letih se mu je, po prvih zdravniških ugotovitvah, ponovno pojavila hiper kalciemija, zato bo moral po prvih pregledih še na dodatne preiskave in teste. Blaž se boji, da bi ga to lahko iz teniških igrišč oddaljilo za več mesecev, kar se mu je zgodilo tudi pred desetimi leti.
Tudi v konkurenci dvojic slovenski igralci niso bili kos nasprotnikom. Že po uvodnem nastopu so se vsi poslovili. Izpadla je dvojica Nik Razboršek in Tom Kočevar Dešman ter vsak s svojim soigralcem Jakob Aljaž Kaplja in Aljaž Radinski. Najbližje napredovanju je bil sicer Radinski, ki je igral z Argentincem Tomasom Lipovskom Puchesom. V tretjem nizu sta imela zaključno žogo za zmago a je nista izkoristila in napredovanje je šlo po zlu.

Z zmernim optimizmom smo pretekli teden na zadnje dejanje letošnjih kvalifikacij za ekipna evropska prvenstva (Summer cups 2018) pospremili naša dekleta v starostni kategoriji do 16 let. Nastopala so v Rakovniku, Slovenijo pa so zastopale Živa Falkner, Tjaša Klevišar in Tara Katarina Milić. Ekipo je na Češkem vodil Daniel Šantl. Naša dekleta so bila zadnje slovensko upanje, da bomo imeli udeleženke na zaključnem turnirju evropskih ekipnih prvenstev, a so v boju za napredovanje naletela na izjemno močno ekipo Rusije in izgubila. Prvo tekmo je naša ekipa, v kateri sta Tjaša in Živa tudi nosilki bronaste medalje v dvojicah iz posamičnega prvenstva do 16 let, ki je potekalo v Moskvi, igrala z vrstnicami iz Avstrije. Naše punce so brez težav slavile s 3-0. V tekmi posameznic sta Živa in Tjaša nasprotnicama oddali vsega pet iger. V odločilenem obračunu za uvrstitev v finale in s tem na zaključni turnir osmih najboljših evropskih reprezentanc so našim dekletom nasproti stale Rusinje. Te so v prvi tekmi s 3-0 premagala Izraelke, s 3-0 pa so bile boljše tudi od naših mladink. Prva ruska igralka Elina Avanesyan je trenutno 10. mladinka na lestvici TE in 47. na mladinski svetovni lestvici ITF, druga ruska igralka Oksana Selekhmeteva pa je na 11. mestu lestvice TE in na 36. mestu mladinske lestvice ITF. Tjaša Klevišar se Selekhmetevi ni mogla resneje upirati in je izgubila s 3:6 0:6. Bližje je bila nasprotnici Falknerjeva, a tudi ona tokrat še nekoliko prekratka. Tesno, s 7:5 7:5, jo je premagala Avanesyanova. Po polfinalnem porazu so se naša dekleta borila za končno 3. mesto v kvalifikacijah, osvojila pa so četrto. V tekmi za tretje mesto jih je namreč z 2-1 premagala ekipa Hrvaške.
Fantje so v postavi Blaž Vidovič, Nik Jurjevčič in Žiga Kovačič nastopili v romunski Cluj Napoci, kjer jih je vodil Uroš Potočnik. Fantje so prvo tekmo odigrali z ekipo Srbije ter izgubili z 1-2. Točko za našo ekipo je priigral Blaž Vidovič, odločilno srečanje dvojic pa sta Jurjevčič in Vidovič izgubila. V nadaljevanju so nastopili v tolažilni skupini in se potegovali za končno 6. mesto. V prvi tekmi za razvrstitev od 5. - 8. mesta so z 2-1 premagali Romunijo, tekmo za peto mesto pa so z vrstniki iz Bolgarije izgubili z 0-3.

Na turnirju Tennis Europe v starostni kategoriji do 14 let v nemškem Ulmu se je Matic Križnik po porazu v prvem krogu med posamezniki v konkurenci dvojic s soigralcem iz Hrvaške Leonom Babićem uvrstil v finale. V polfinalu sta s 4:6 6:4 10:8 premagala nemški par Laurent Julia Calac in Eric Schiessl. V finalu sta nato z 2:6 0:6 izgubila s prvima nosilcema, Čehom Filipom Apltauerjem in Nemcem Bonom Louom Karstensom.

Na mednarodnih članskih turnirjih preteklega tega tedna je bil najuspešnejši Mike Urbanija, ki je na turnirju v avstrijskem Vogau (15.000 $) v drugem krogu s 7:6 (4) 6:1 premagal prvega nosilca Avstrijca Thomasa Statsbergerja in se uvrstil v četrtfinale. Tu je igral s sedmim nosilcem, Japoncem Takutom Nikijem in izgubil s 3:6 5:7.

Naša najboljša dekleta, ki pretekli teden sicer niso nastopala, igrajo vse bolj pomembno vlogo na turnirjih ITF in WTA in njihovi uspešni nastopi niso ostali neopaženi niti pri obeh krovnih organizacijah. Na spletni strani ITF (www.itftennis.com) je bil tako v treh nadaljevanjih objavljen blog Kaje Juvan v katerem govori o njenem trenutnem vzponu med najboljše, njeni ekipi in mentalni pripravi, ki ji pomaga na poti k naslednjim ciljem, o njej ljubi podlagi, izkušnjah ob nastopu v Pokalu Federacij in še o čem.
Po uspehu v Moskvi oz. uvrstitvi med 100 najboljših teniških igralk sveta so pri ženskem teniškem združenju WTA opravili in na njihovi spletni strani (www.wtatennis.com) objavili eksluzivni intervju s Tamaro Zidanšek v katerem govori o prehojeni poti, težavah s poškodbami in preboju med najboljših 100 igralk na svetu ter o tem kako ji ustreza potujoči življenjski slog. Oba prispevka velja prebrati.

Na mladinskem ITF turnirju 5. ranga v Stobreču na Hrvaškem se je Miha Velički kot 1. nosilec turnirja uvrstil v četrtfinale. V uvodnem nastopu je s 6:4 6:3 premagal hrvaškega kvalifikanta Karla Suevicha, v drugem krogu pa je imel nekaj več dela s Hrvatom Markom Galićem. Zmagal je s 6:2 2:6 6:3. V četrtfinalu je igral z igralcem iz BiH, sedmim nosilcem Luko Puljićem in izgubil s 3:6 4:6.

Na turnirju Tennis Europe v starostni skupini do 16 let je v Podgorici Lun Obrul v prvem krogu s 4:6 7:5 6:4 premagal Romuna Florentina-Alexandra Scarlata, v drugem pa s 6:0 6:0 Rusa Antona Samokisha in se uvrstil v četrtfinale. Tu ga je s 6:4 6:1 premagal italijanski kvalifikant Leonardo Passafiume. Na istem turnirju je Grega Sevšek v prvem krogu s 6:7(7) 4:6 izgubil s prvim nosilcem, Bolgarom Vladimirom Popovim, v konkurenci dvojic pa se je v paru s Hrvatom Marinom Jamnićkim uvrstil v polfinale. V četrtfinalu sta tesno s 6:3 5:7 10:8 premagala druga nosilca, Romuna Dana Vasila Duto in Florentina-Alexandruja Scarlata. V polfinalu sta morala premoč priznati Grku Fotiosu Andreasu Antoniadisu in Italijanu Leonardu Passafiumeju, ki sta bila boljša s 6:3 6:2.

Konec tedna so v Mojstrani nastopili člani. Turnir je osvojil Gašper Bezjak (Br-Mb), ki je glavnino dela opravil v polfinalu, ko je s 5:7 6:3 6:3 premagal Primoža Vovka (TkMed), saj mu v finalu Samuel Pate (Pvald) ni nudil resnega odpora. Bezjak je slavil s 6-0 6-0.

Na veteranskem turnirju ITF 3. ranga v Trstu, je v kategooriji 55+ v slovenskem finalu Matjaž Frece premagal Rudija Bradlja. Slednji je skupaj z Marjano Volf zmagal v mešanih dvojicah, Marjana pa še skupaj z avstrijko Loesher v ženskih dvojicah. V moških dvojicah v kategoriji 35+ je z italijanskim partnerjem zmagal Nejc Kapelj.

V Portorožu so se za naslove na državnem prvenstvu merili rekreativci in veterani. Pri dekletih sta naslov, ki sta ga osvojili na zimskem državnem prvenstvu obranili Nastja Glebov in Petra Dragšič, ki sta v finalu premagali Petro Rant in Tino Pangrič. Podobno kot Nastji in Petri je v srednji moški kategoriji uspelo Tonetu Komarju in Marku Lopatiču. V odličnem finalu sta strla odpor večnih tekmecev Damirja Konjarja in Josipa Kovačeviča.

V najmlajši moški kategoriji sta presenečenje skoraj pripravila Boštjan Geiser in Aleš Borko, ki sta proti prvima nosilcema vodila s 7:6, a sta Gregor Krušič in Andrej Kraševec srečanje obrnila sebi v prid, nato pa v finalu slavila v srečanju z Miho Poharjem in Denisom Pečečnikom.

V najbolj izkušeni moški kategoriji sta naslov prvakov osvojila Sandi Petkovšek in Marjan Žižek, ki sta bila v finalu boljša od Florjana Frčeja in Mirana Stefanoviča. Po koncu tekmovalnega dne je bila izžrebana še glavna nagrada za udeležence turnirja, vstopnici za letošnji "Nitto ATP finals", turnir najboljših osmih posameznikov in dvojic sveta, ki bo novembra v Londonu. Žreb je bil naklonjen Draganu Buliču, nagrado pa mu je podelil direktor turnirja Aljaž Kos.

Ta teden vabljeni v Portorož, kjer bo ob osrednjem dogodku vrsta spremljajočih prireditev in nadaljevanje teniškega festivala.

Prihodnji teden pa bo na mednarodnem turnirju Tivoli Open 2018, ki bo potekal v ljubljanskem športnem parku Tivoli nastopilo več kot 90 veteranov in veterank iz Slovenije in tujine. Vsi tisti, ki ste zamudili s prijavo na ITF se lahko še prijavite do žreba, ta bo opravljen v torek, 14. avgusta popoldne, po el.pošti na naslov palcic.polona@gmail.com. Turnir se bo v Tivoliju začel v sredo.

pripravil: Bojan Matevžič