Tim Tekavec in Ema Hrovat zmagovalca OP do 18 let

14.03.2018

Konec tedna je bilo zelo živahno na domačih teniških igriščih, saj smo spremljali odprto prvenstvo za fante in dekleta v starostni kategoriji do 18 let, odprto prvenstvo za dečke in deklice v starostni kategoriji do 14 let, več kot 120 najmlajših pa je tekmovalo na turnirjih v starostni kategoriji 8-11 let.

Fantje so igrali v Mengšu, kjer je nastopilo 48 igralcev. Spremljali smo napete obračune in zelo dober tenis, za zmago pa sta se borila 1. nosilec Tim TEKAVEC (MaxLj), v polfinalu je s 6:3 6:3 izločil sedmo postavljenega Tristana Lukasa NICKELJA KOŽELJA (Radom) in 2. nosilec Enej BERGHAUS (ŽtkMb), ki je bil v drugem polfinalu s 6:3 6:3 boljši od Nika JURJEVČIČA (Ltc). Finalni obračun je dobil Tekavec, ki je zmagal s 7:5 6:7(5) 6:0. Zmagovalec je trenutno uvrščen na 6. mesto lestvice TS do 18 let, to pa je njegova prva zmaga na turnirjih v tej starostni kategoriji in prva zmaga po aprilu 2017, ko je osvojil svoj zadnji turnir, v zanj sicer izjemno uspešni kategoriji do 16 let. Za Bereghausa je to drugo finale letos, julija 2017 pa je tudi on osvojil svoj doslej edini turnir v tej starostni kategoriji.

Na turnirju deklet, ta so nastopala v Ljubljani, je nastopilo 24 igralk, v finalu pa sta zaigrali 1. nosilka Ema HORVAT (Tc-Lj) , 7. igralka lestvice TS v tej kategoriji in 4. nosilka Alja BELINGER. Horvatova je v polfinalu s 4:6 6:0 6:0 premagala Zojo ŠTRUKELJ (ŠtkVe), Belingerjeva pa je bila s 3:6 6:2 7:6(4) boljša od Zale ULE (Koper). V finalu je s 6:2 6:2 slavila Horvatova in vknjižila še drugo zmago na turnirjih do 18 let, prvič je slavila maja 2017.

Dečki do 14 let so v A turnirju igrali v Celju, najboljši pa je bil trenutno vodilni igralec lestvice TS do 14 let, domačin Lun OBRUL. V polfinalu je s 6:0 6:1 premagal 4. nosilca Matica KRIŽNIKA (Tk-CC), v finalu pa mu ni bil kos 3. nosilec Aljaž KIRBIŠ (Radomlje), kateremu je v polfinalu, ki ga je dobil 6:0 6:3, moral premoč priznati Job JAPELJ (Medvode). V finalu je zanesljivo slavil Obrul, ki je zmagal s 6:3 6.2. Za Obrula je to druga zmaga v tej sezoni.
V B turnirju, ta je potekal v Mariboru, je zmagal Noel GAJIČ SRIMAC (MaxLj). V finalu je s 6:0 6:0 premagal Jureta BOŽIČA (ŽtkMb).

Na turnirju deklic sta se v finale uvrstili v zadnjem času izvrstna Mariborčanka Petja DRAME (ŽtkMb), ki je bila tudi na tem turnirju razred zase saj je nasprotnicam skupaj oddala vsega šest iger in 2. nosilka Ana LANIŠEK (Radomlje). Drametova je v polfinalu brez izgubljene igre s 6:0 6:0 premagala Ulo JAMAR (Tc-Lj), v spodnji polovici žreba pa je zanesljivo prišla do finala Laniškova, ki je s 6:3 6:2 premagala Lano EGART (Tr-Kr), edino nepostavljeno polfinalistko. V finalu je Drametova zmagala s 6:1 6:3. Z zmago nadaljuje izjemno rezultatsko serijo saj je osvojila zadnja štiri odprta prvenstva v starostnih kategorijah do 14 in 16 let, na katerih je nastopila.

Najmlajši so ta konec tedna izkušnje nabirali v Ljubljani, kjer so tekmovali v mini in midi tenisu ter tenisu do 10 in 11 let. Zmagovalci tokratnih obračunov so postali : mini tenis deklice - Nika MATEVŽIČ BAŠELJ (Maja), mini tenis dečki - Aljaž ŠTOR (ŠD_LOK), midi tenis deklice - Maja STOPAR (Ol-Lj), midi tenis dečki - Mihael KUŠAR (MaxLj), tenis do 10 let dečki - Maksim DESPOTOVIČ (Tk-CC), tenis do 10 let deklice - Zala BIZJAK (Celje), tenis do 11 let dečki - Svit SULJIČ (Tabre), tenis do 11 let deklice - Eva ŠIFRER (Medvode).

Na mednarodnih turnirjih sta pretekli teden med mlajšimi dobro nastopila Tristan FLANDER na turnirju TE do 14 let v Izraelu in Sheila GLAVAŠ na mladinskem turnirju ITF 4. ranga na Slovaškem. Flander se je v Tel Avivu med posamezniki uvrstil v četrtfinale, kjer ga je nato izločil 1. nosilec, Izraelec Ron ELLOUCK, v konkurenci dvojic pa sta se z Johanom GETHINOM iz Hong Konga uvrstila v finale, tu pa s 6:7(4) 0:6 klonila proti prvima nosilcema, Izraelcu Ronu ELLOUCKU in Britancu Williamu JANSENU. Odlično je nastopila tudi Glavaševa, ki je med posameznicami izgubila v drugem krogu, je pa med dvojicami s soigralko Katarino KUZMOVO iz Slovaške osvojila turnir. V finalu sta s 7:5 4:6 106 premagali Britanko Amarni BANKS in Slovakinjo Radko ZELNICKOVO. Za 16-letno Glavaševo, ki na mladinski svetovni teniški lestvici zaseda 495. mesto je to že četrta zmaga med dvojicami na turnirjih ITF, tri je osvojila na turnirjih 5. ranga, prvenec pa je dosegla na še nekoliko močnejšem turnirju 4. ranga. Na Slovaškem je zelo solidno nastopil tudi Miha VELIČKI, ki je med posamezniki izgubil tekmo tretjega kroga.

Med članicami je v Antalyi na turnirju ITF (15.000 $) nastopila Nika RADIŠIČ in se uspešno prebila skozi kvalifikacije, nato pa dosegla tudi svojo prvo zmago v glavnem žrebu profesionalnega turnirja, ko je v prvem krogu s 6:2 6:2 premagala 19-letno ukrajinsko kvalifikantko Vlado FILINSKAYO. V drugem krogu je izgubila s 1. nosilko, 23-letno Turkinjo Basak ERAYDIN, 172. igralko lestvice WTA.

Še bolje se je na turnirju ITF (60.000 $) v Zhuhaju odrezala naša tretja igralka na svetovni teniški lestvici Dalila JAKUPOVIĆ, ki se je med posameznicami uvrstila v četrtfinale, tu pa s 3:6 5:7 izgubila z veliko rivalko naše Kaje JUVAN v mladinski konkurenci, 15-letno Marto KOSTYUK, Ukrajinko, ki kreira vrh mladinskega svetovnega tenisa. Kostyukova se je letos na OP Avstralije uvrstila v tretji krog, v Burnieju je osvojila ITF turnir z nagradnim skladom 60.000 $, na letvici WTA pa zaseda visoko 175. mesto. Jakupovićeva je nastopila še v konkurenci dvojic, kjer sta se s soigralko Priscillo HON v polfinalu pomerili z Japonko Nao HIBINO in Črnogorko Danko KOVINIĆ. Slednji sta bili boljši z rezultatom 5:7 6:2 10:5.

Tako Radišičeva kot Jakupovićeva nastopata tudi ta teden. Nika je ostala v Antalyi na še enem turnirju z nagradnim skladom 15.000 $ in tudi tega je uspešno začela, saj je trikrat zmagala v kvalifikacijah in se znova uvrstila v glavni žreb. Dalila se je preselila v Shenzhen na turnir z nagradnim skladom 60.000 $ in tudi ta turnir začela z zmago. V prvem krogu je s 7:5 6:0 premagala uzbekistansko kvalifikantko Sabino SHARIPOVO. V drugem krogu bo igrala s 3. nosilko, 19-letno Slovakinjo Viktorijo KUZMOVO, 113. igralko lestvice WTA.

Fantje nastopajo na turnirjih serije Futures v Istri. Na prvem turnirju v Vrsarju (15.000 $), na turnirjih Istarske riviere v kvalifikacijah nastopa preko 100 igralcev in je za uvrstitev v glavni turnir potrebno zmagati štirikrat, sta se v glavni žreb uvrstila Tom KOČEVAR DEŠMAN in Nik RAZBORŠEK, a sta nato v prvem krogu izgubila. Ta teden sta v kvalifikacijah turnirja v Poreču še enkrat uspešno nastopila Razboršek in Kočevar Dešman, pridružil pa se jima je še Mike URBANIJA, ki je prav tako napredoval v glavni žreb.

Na Kitajskem bosta na ATP Challengerju v Shenzhenu (75.000 $) nastopila Blaž KAVČIČ in Blaž ROLA. Kavčič je neposredno uvrščen v glavni turnir in se bo v prvem krogu pomeril s 27-letnim Belorusom Uladzimirom IGNATIKOM, 190. igralcem lestvice ATP. Rola je moral v kvalifikacije, ki jih je uspešno opravil in bo v prvem krogu glavnega turnirja igral s 5. nosilcem, 28-letnim Nemcem Yannickom MADENOM, 136. igralcem lestvice ATP.

Zelo uspešni pa sta zaenkrat na največjem profesionalnem turnirju tega tedna v Indian Wellsu Katarina SREBOTNIK in Andreja KLEPAČ. Obe sta se s svojima soigralkama uvrstili v četrtfinale turnirja dvojic, na katerem si bosta zmagovalki razdelili kar 440.000 $ denarne nagrade.

Bliža se tudi rekreativno - veteransko državno prvenstvo Slovenije v dvojicah, ki bo 24. marca 2018, s pričetkom ob 10:00 uri v Športnem centru Millenium, BTC Ljubljana. Prijave so mogoče do nedelje, 18. marca do polnoči. Prostih je še nekaj mest v kategorijah moški do 85 let in moški 86 – 105 let, ter ženske absolutno.

pripravil: Bojan Matevžič