Tin Krstulovič na ITF mladinskem turnirju zmagal v dvojicah, med posamezniki pa igral finale

27.03.2019
Na domačih teniških igriščih je bilo prejšnji konec tedna zatišje, saj ni bilo turnirjev, ki štejejo za lestvice Tenis Slovenije, so se pa zato v športnem centru Millenium v Ljubljani za naslove državnih prvakov in prvakinj borili rekreativci in veterani na Rekreativno-veteranskem državnem prvenstvu dvojic.

Zbralo se je 64 teniških igralk in igralcev, ki so se za naslove merili v štirih kategorijah. Razveselilo je rekordno število ženskih parov, kar kaže na dvig popularnosti tenisa tudi med nežnejšim spolom. Po pričakovanju sta naslov državnih prvakinj osvojili Danaja Pečnik in Maša Marc, ki sta v finalu premagali Barbaro Volk in Jano Lovše. Med najbolj izkušenimi veterani in rekreativci sta slavila Sandi Petkovšek in Dejan Mesec, ki sta bila v finalu boljša od kar nekaj let starejših Iva Beliša in Toneta Prešerna . Nasploh je v moškem tenisu prišlo do številnih manjših presenečenj in vnovičnega dokaza, da je lažje priti do vrha, kot pa tam ostati. Lanskoletna dvojna državna prvaka Tone Komar in Marko Lopatič, sta, kljub odličnemu začetku v polfinalu naletela na večna tekmeca Damirja Konjarja in Josipa Kovačeviča, ki sta lanska prvaka premagala sploh prvič in se zasluženo uvrstila v finale. V drugem polfinalu sta presenetila Jaro Turk in Jaka Ribičič, saj sta porazila druga nosilca Klemna Stražarja in Marka Škrjanca. Obračun za slovenski prestol je bil izenačen in odločen v podaljšani igri, kjer sta Konjar in Kovačevič ostala bolj zbrana in natančna ter zasluženo slavila. Sijajni teniški dvoboji so bili tudi v najmlajši moški kategoriji, kjer sta prvič državna prvaka postala Filip Bator in Denis Pečečnik. Za zmago sta potrebovala podaljšano igro, v tej pa sta bila boljša od prvih nosilcev Aleša Mačka in Klemna Kadivnika. Po zaključni podelitvi so finalisti izžrebali, kdo bo ob naslovu prvakov odpotoval na ogled ATP turnirja, ki se odvija maja v Rimu. Zmagovalni pari so izžrebali, da bosta s turistično agencijo Kompas in Tenis Slovenijo v večno mesto potovala najmlajša moška prvaka, Filip Bator in Denis Pečečnik.
Poletno RVO državno prvenstvo bo v tednu od 9. do 18. avgusta, ko bo v Portorožu ATP challenger Zavarovalnica Sava Slovenia Open.

Za nov odmeven mednarodni rezultat je pretekli teden na mladinskem turnirju ITF petega ranga v latvijskem mestu Adaza poskrbel Tin Krstulovič. Bil je četrti nosilec turnirja, nastope pa je začel in nadaljeval izjemno in se med posamezniki uvrstil v finale, v konkurenci dvojic pa je stopil na najvišjo stopničko in osvojil turnir. V prvem krogu je s 6:2 6:2 premagal Poljaka Wojteka Szczesnya, v drugem je s 6:4 7:6(6) premagal Rusa Artema Gerasimchuka, v četrtfinalu pa je bil s 6:4 6:2 boljši še od švedskega kvalifikanta Timothya Carlssona Segerja. V polfinalu je v dotlej najtežji tekmi turnirja v treh nizih, s 6:0 4:6 7:6(4) premagal Latvijca, 5. Nosilca Rudolfa Aksenoksa. V finalu je igral s 1. nosilcem, Ukrajincem Volodymyrom Zakharovim in izgubil s 4:6 2:6. V konkurenci dvojic sta bila s Poljakom Tomaszom Frankowskim prva nosilca. V uvodnih dveh krogih sta nasprotnikom oddala vsega štiri igre in se zanesljivo uvrstila v polfinale, kjer sta poskrbela za nekoliko nervoze spremljevalne ekipe, saj sta do zmage nad tretjima nosilcema, Poljakoma Gabrielom Bilinskim in Albertom Chudijem prišla v dramatičnem zaključku tekme. Po dobljenem prvem nizu s 6:2 in izgubljenem drugem z 1:6 sta bila v odločilnem tretjem tie-break nizu boljša s 14:12. V finalu sta se pomerila z Latvijcem Danielom Morozovim in Ukrajincem Volodymyrom Zakharovim in slavila s 6:1 1:6 10:2. Za 18-letnega Krstuloviča, rojstni dan je praznoval 10. marca, je to drugi finale v posamični konkurenci v karieri. Na mladinski svetovni teniški lestvici ITF je pridobil 106 mest in se ta teden kot tretji Slovenec za Filipom Jeffom Planinškom in Janom Kupčičem uvršča na 498. mesto. Uvrstitev bo imel priložnost izboljšati že ta teden, ko nastopa na turnirju v Jurmali, ki je prav tako petega ranga. Začel je z zmago in v prvem krogu s 7:6(5) 6:3 premagal Rusa Ivana Sidorova.

Na mladinskem turnirju ITF tretjega ranga v maroški Mohammediji je Maja Makorič v prvem krogu s 6:2 6:7(5) 7:6(4) premagala Avstrijko Emily Meyer. Na istem turnirju je prav tako v prvem krogu naš trenutno prvi mladinec Filip Jeff Planinšek s 3:6 1:6 izgubil s četrtim nosilcem, Raphaelom Perotom in Francije.

Ta teden bomo spremljali tudi nastope naših članov in članic, ki po uvodnih bojih še ostajajo v igri. Na turnirju ITF (15.000 $) v mehiškem Cancunu v kvalifikacijah nastopa Matic Špec. V prvem krogu je s 6:1 6:2 premagal Novozelandca Mikala Stathama. V finalu kvalifikacij ga čaka obračun z Avstrijcem Davidom Pichlerjem, s katerim sta se doslej srečala dvakrat in zabeležila vsak po eno zmago.

Slabše sta jo v Tabarki na turnirjih ITF (15.000 $) odnesla Tina Cvetkovič in Anže Arh. Cvetkovičeva je v prvem krogu s 6:3 7:5 premagala Švicarko Nicole Gadient, v finalu kvalifikacij pa z 2:6 2:6 izgubila z Almudeno Fernandez iz Španije. Anže Arh je v uvodnem nastopu igral z Britancem Samuelom Pointonom in pri zaostanku 1:6 1:5, srečanje predal.

Ta teden bo v Antalyi na turnirju ITF z nagradnim skladom 15.000 $ nastopila Nika Radišič, v Opatiji pa na enako vrednem turnirju Nik Razboršek, Tom Kočevar Dešman in Mike Urbanija. Po krajši pavzi se na turnirje v Santa Margheriti Di Puli na 25.000 $ vrednem turnirju ITF vrača Kaja Juvan.

pripravil: Bojan Matevžič