Tivoli fantastično organiziral mednarodni veteranski turnir serije ITF

27.08.2019
ŽTK Maribor in Športno društvo Tivoli Ljubljana sta pretekli teden gostila mednarodna turnirja mladincev in veteranov, fantje in dekleta so igrali na OP Zala do 16 let v Tržiču in Radomljah, dobili pa smo tudi udeležence play offa v ligi za dečke in deklice do 14 let.

V Mariboru je na mladinskem turnirju ITF nastopilo več kot 200 igralcev in igralk, med našimi mladimi upi pa se je najbolj izkazal 18-letni Filip Jeff Planinšek, ki se je uvrstil v finale konkurence posameznikov. Planinšek je bil drugi nosilec turnirja, v Maribor pa je prišel kot zmagovalec turnirja ITF v Kranju. Zmagovito serijo je nadaljeval v Mariboru in skupaj nanizal deset zmag, v finalu pa ga je ustavil eden najbolj perspektivnih hrvaških igralcev, 15 letni Mili Poljičak, 441. igralec lestvice ITF. V izenačenem obračunu je bil Poljičak boljši s 7:6(5) 6:3, z zmago pa je osvojil drugi naslov letos na turnirjih ITF in tudi drugega v karieri. Planinšek ostaja pri skupaj treh naslovih v karieri, z novimi osvojenimi točkami pa se bo na lestvici ITF prebil med 200 najboljših mladincev na svetu.
Pri dekletih je bila najboljša 17-letna Kamila Neradova iz Češke za katero je bil to prvi turnir ITF v karieri, zato je morala v kvalifikacije in je do finala nanizala sedem zmag, turnir pa z osmo zmago zaključila proti leto dni mlajši Slovakinji Sari Suchankovi. Neradova je bila boljša s 7:6(2) 7:6(4).
V veselje domačinov je turnir odlično odigral Maj Premzl, 15-letni mariborski teniški up, ki v zadnjem obdobju prikazuje odlične teniške predstave in ljubitelje tenisa navdušuje iz tekme v tekmo. Na zadnjih dvanajstih srečanjih je dosegel dvanajst zmag in med drugim osvojil turnir TE, tokrat pa je v četrtfinalu moral premoč priznati devetemu nosilcu Rusu Konstantinu Zhzhenovu. V četrtfinalu so izgubile Maja Makorič, Tara Gorinšek in Tjaša Klevišar. Še dva slovenska finalista smo imeli v Mariboru.
V konkurenci dvojic je pri dekletih slavila Maja Makorič s soigralko iz Hrvaške Saro Zalukar. V finalu sta s 4:6 6:1 11:9 premagali Avstrijko Danielo Glanzer in Slovakinjo Saro Suchankovo.
Pri fantih se je v finale uvrstil domačin Jan Kupčič, ki je igral v paru s Srbom Vanjo Dobrnjacem. Tu sta ju s 6:3 6:2 premagala Hrvata Mili Poljičak in Borna Devald.

Na turnirju ITF 2. ranga v madžarskem Szekesfehervaru sta se naši najboljši mladinki Pia Lovrič in Živa Falkner med dvojicami uvrstili v finale. Finalni obračun sta z 1:6 1:6 izgubili z Belorusinjo Evialino Laskevich in Lindo Noskovo.
Med posameznicami se je Pia Lovrič uvrstila v četrtfinale, tu pa z 2:6 2:6 izgubila s kasnejšo zmagovalko Čehinjo Lindo Noskovo.

Na turnirju Tennis Europe do 12 let v Regensburgu se je dobro odrezal Matic Hribar, ki se je uvrstil v četrtfinale. Tu ga je s 6:3 6:1 premagal Francoz Gregory Vrel Nagel.

Serija treh mladinskih turnirjev ITF se bo ta teden končala v Domžalah. Tudi tu nastopa okrog 200 igralcev in igralk na turnirju 4. ranga in to bo nova priložnost za dokazovanje domačih igralcev in igralk. Najvišje postavljen slovenski igralec na turnirju je Jan Kupčič, nastopil bo tudi zmagovalec Maribora Mili Poljičak, novo priložnost za dokazovanje pa bo dobil Maj Premzl, ki je izvrstno igral v Mariboru. Pri dekletih je na lestvici ITF najvišje uvrščena Slovenka Tara Gorinšek, na dober rezultat pa lahko tudi tokrat računajo Tjaša Klevišar, Tara Katarina Milić in ostala naša dekleta. V ponedeljek so se končale kvalifikacije v katerih so bili pri fantih s po tremi zmagami uspešni Tim Tekavec, Maj Najvirt Kolarič in Marsel Žnuderl, pri dekletih pa se je v glavni turnir, ki se je začel v torek prebila Alja Belinger.

Tomas Lipovšek Puches, ki je odlično nastopil na turnirju ATP challenger v Portorožu je dobro igral na turnirju ITF v tunizijski Tabarki (15.000 $). V četrtfinalu je s 6:1 6:3 premagal Italijana Federica Iannaccona, za nastop v finalu pa se je meril z Argentincem Tomasom Etcheverryem. Argentinec je bil boljši s 6:2 6:3. V konkurenci dvojic je igral z Argentincem Matiasom Zukasom in v polfinalu sta izgubila s Francom Feittom in Guidom Justom. Slednja sta bila boljša s 6:3 2:6 10:7.

V Ljubljani se je v nedeljo končal mednarodni veteranski turnir ITF 4. ranga, ki ga je tretje leto zapored organiziralo ŠD Tivoli. Tokratna izvedba je privabila več kot 120 igralcev in igralk iz 16 držav. Izjemno vzdušje vse dni, zadovoljni nastopajoči s številnimi pohvalami organizatorjem, bogate nagrade za vse in uspel petkov players party z Dj-em in glasbeno gostjo ter več kot 150 obiskovalci je le nekaj dejstev, ki ljubljanski turnir delajo vse bolj prepoznaven in priljubljen med veterani in veterankami doma in v tujini. Med nastopajočimi je bil tudi aktualni kapetan nemške ženske Fed cup reprezentance in nekdanji trener Anastasije Miškine Jens Gerlach, ki prav tako ni skoparil s pohvalami, še posebej ga je navdušilo izjemno vzdušje ob igriščih in veliko število obiskovalcev, ki so vse dni bodrili nastopajoče. Po kategorijah so bili doseženi naslednji zaključni rezultati: M 35+ Aleš Maček - Jure Jamšek 6:0 6:0, M40+ Miha Oberstar - Uroš Ključar 6:1 6:3, 45+ zmagovalec skupine RR Jens Gerlach (Nem), 2. mesto Gilles De Gouy (Nzl), M50+ Michael Braeuer (Aut) - Igor Božičnik 7:6(6) 6:1 6:2, M 55+ Janez Škrjanec - Miloš Kunavar 7:5 6:1, M 60+ Ivan Zaprianov (Bol) - Zmago Tanjšek 6:2 6:4, 65+ Anton Prešeren - Donato Abbatessa (Ita) 6:1 4:6 6:1, M 70+ Marjan Furlan - Štefan Seme 6:1 6:0, M 75+ Ivo Drenovec - Rikardo Grizilo 6:0 3:6 6:3, M 80+ zmagovalec skupine RR Adrian Alle (Aus), 2. mesto Janez Podlogar, Ž 35+ Evgenya Tarnovskaya (Rus), 2. mesto Alenka Hiti, Ž 50+ zmagovalka skupine RR Irena Koželj, 2. mesto Simona Kolbl, Ž60+ zmagovalka skupine RR Vera Pajenk, 2. mesto Vesna Stanko, MD 35+ Peter Pevc in Samo Amon - Simon Gradišar in Elvin Omanovič 6:2 6:0, MD 50+ Milan Dimitraškovič in Igor Knafeljc - Sergey Korolkov (Rus) in Igor Lelenc (Mda) 7:5 7:5, MD 55+ Alessandro Mezzavilla in Paolo Persi (Ita) - Miran Stefanovič in Bojan Vajda 6:4 6:1, ŽD 35+ zmagovalki RR Tadeja Florjančič Zupančič in Kim Remškar, 2. mesto Alenka Hiti in Evgenya Trnovskaya, mešani pari 35+ zmagovalca RR Alenka Hiti in Simon Gradišar, 2. mesto Trudie Von Huben in Gilles De Gouy (Nzl) 7:6(4) 7:6(1), mešani pari 50+ Irena Koželj in Tone Prešeren - Vera Pajenk (Slo) in Allesandro Mezzavilla (Ita) 6:4 6:4.

Na mednarodnih turnirjih je v ospredju odprto prvenstvo ZDA, kjer so si v kvalifikacijah poskušali mesto v glavnem turnirju zagotoviti Blaž Rola, Blaž Kavčič in Dalila Jakupović, a nobenemu ni uspelo. V glavnem turnirju imamo tako v posamični konkurenci tri zastopnike, po ponedeljkovem porazu Tamare Zidanšek, ki je s 4:6 6:4 1:6 izgubila s Petro Martić pa le še dva. V torek sta nastopila Aljaž Bedene in Polona Hercog.

Blaž Kavčič se je med tem že preselil na Mallorco kjer ta teden nastopa na ATP challengerju. V prvem krogu je s 6:1 7:6(1) premagal Španca Gerarda Granollersa. V drugem krogu se je pomeril s Francozom Quentinom Halysom in zmagal po treh nizih. V kolikor dobi tudi 3. krog, se potencialno lahko dobi s slovitimi Andyem Murrayem, ki v Španiji lovi formo po poškodbi.

Na turnirju ITF WTT na Dunaju (25.000 $) je kvalifikacije uspešno opravila Manca Pislak. V finalnem obračunu je v dramatičnem zaključku super tie-brejka, potem, ko je ubranila štiri meč žoge nasprotnice premagala Španko Paulo Arias Manjon (ITF 147). Manca je slavila s 6:4 5:7 17:15. V prvem krogu glavnega turnirja bo igrala z Nastjo Kolar, na Dunaju pa bosta nastopili še Nina Potočnik in Pia Čuk.

Na enako vrednem turnirju v Pragi sta se v finale kvalifikacij uvrstili Nika Radišič in Veronika Erjavec. Veronika je zmagala dvakrat, pri čemer je tekmo drugega kroga proti Aneti Kladivovi iz Češke dobila s 6:7(5) 6:1 11:9, Nika enkrat, ker je bila v prvem krogu kot nosilka prosta.

V Vrnjački Banji nastopata na turnirju ITF (15.000 $) Noka Jurič in Nika Zupančič. Obe sta se z dvema gladkima zmagama uvrstili v finale kvalifikacij.

V kvalifikacijah 25.000 $ vrednega moškega turnirja v Gyoru je v kvalifikacijah nastopil Domen Gostinčar in srečanje po izgubljenem prvem nizu predal, v glavni turnir pa je že uvrščen Nik Razboršek.

Na turnirju v Bratislavi (15.000 $) bo nastopil Tom Kočevar Dešman, na enako vrednem turnirju v Tabarki pa še drugi teden Tomas Lipovšek Puches.

V Tržiču in Radomljah se je končalo OP ZALA v starostni kategoriji do 16 let. Fantje so nastopali v A in B turnirju v Tržiču, kjer je v A turnirju slavil Job Japelj (TKMed), ki je v finalu s 6:4 6:7(2) 6:4 premagal Nikolo Puntariča (Sl-Lj). V B turnirju je bil najboljši Mark Bernard (Tr-Kr), v finalu je s 7:5 6:1 premagal Dana Kolnika (Vanga). Dekleta so nastopala v Radomljah, kjer sta se v finale uvrstili prva nosilka Eva Muller Uhan (TC-LJ) in druga nosilka Pia Petelinšek (ŽtkMb). Turnir je s finalno zmago 7:5 6:1 osvojila Eva Muller Uhan.

pripravil: Bojan Matevžič