Tjaša Klevišar prvič zmagala na članskih turnirjih, med člani slavil Tom Ašič Kovač

28.02.2018
Prejšnji teden je slovenske teniške nastope zaznamovala Tamara Zidanšek, ki je zmagala na ITF turnirju z nagradnim skladom 25,000 USD v Braziliji. Na članskih turnirjih v Sloveniji sta se z naslovom okitila Tjaša Klevišar in Tom Ašič Kovač.

Ob uspešnih nastopih Aljaža BEDENETA na ATP turnirjih v Buenos Airesu in Rio De Janeiru, na katerih je z odlično igro ter uvrstitvijo v finale in četrtfinale najavil uspešno sezono in prodor proti vrhu lestvice ATP sta v senci ostala dosežka dveh odličnih mladink Tamare ZIDANŠEK in Nine POTOČNIK. Zidanškova je z nedeljsko finalno zmago nad Fiono FERRO iz Francije na turnirju z nagradnim skladom 25.000 $ v brazilski Curitibi osvojila svoj 14. turnir ITF v karieri in prvega v letošnji sezoni. 20-letno vrstnico iz Francije je premagala s 7:5 6:4 po uri in petintridesetih minutah igre. Srečanje v katerem se igralki nista izkazali s svojima začetnima udarcema, skupaj sta dosegli kar 13 breakov, je v zaključku obeh nizov bolje odigrala Tamara, zdaj že dodobra izkušena igralka na turnirjih te serije. V prvem nizu je Ferrova po hitrem breaku povedla z 2-0, nato pa sta igralki izgubljali svoj začetni udarec do izida 5-4, ko je Zidanškova ubranila zaključno žogo nasprotnice za prvi niz in končno zadržala svoj servis, v naslednji igri pa dosegla nov break in z novim osvojenim servisom v dvanajsti igri dobila prvi niz s 7-5. Tudi drugi niz je Tamara začela slabo in nasprotnica je z breakom povedla s 3-0. Z re-breakom v peti igri se je Tamara vrnila v igro, nato pa v najdaljši, osmi igri drugega niza, kljub dvema dvojnima napakama uspela zadržati začetni udarec za izenačenje na 4-4. V deveti igri ji je nato uspel še sedmi break na srečanju in vodstvo s 5-4. V zadnji deseti igri pa je po zaostanku z 0-30 dobila naslednje štiri točke in s tem niz s 6-4 ter se zasluženo veselila novega lepega uspeha. Tamara je tako osvojila še sedmi turnir ITF z nagradnim skladom 25.000 $, ob tem pa se je uvrstila tudi v polfinale konkurence dvojic. Na lestvici WTA je ta teden kot tretja Slovenka na 205. mestu, zmaga ji namreč zaradi dobrih rezultatov v lanskem začetku leta ta teden ni prinesla napredovanja. To pa se lahko spremeni že konec tega tedna, saj Tamara ostaja v Braziliji, kjer bo nastopila na še enem turnirju z enakim nagradnim skladom v Sao Paulu. Tudi tu bo med nosilkami turnirja.

foto Eric Visintainer

Nina POTOČNIK, še ena mlada članica ekipe, ki je letos branile barve Slovenije na Pokalu Federacij, je nastopila na turnirju ITF v turški Antalyi (15.000 $). Uvrstila se je v polfinale, tu pa izpustila priložnost za še boljši dosežek. Igrala je z 19-letno Romunko Ilono Georgiano GHIOROAIE, 526. igralko lestvice WTA. Srečanje je izjemno začela in dobila uvodnih osem iger kar je pomenilo zmago s 6-0 v prvem in vodstvo z 2-0 v drugem nizu. V nadaljevanju je močno popustila, izgubila kar deset zaporednih iger ter tako izgubila drugi niz z 2-6 in v tretjem zaostajala z 0-4. Izid je nato znižala na 2:4 in 3:5, a več kot to ni zmogla in zmaga je odšla v roke Romunke. To je bil prvi polfinale za Nino letos, ko pričakujemo tudi njen napredek na lestvici WTA, na kateri ta teden kot peta Slovenka zaseda 433. mesto.

foto Ralf Reinecke

Na turnirju Tennis Europe v starostni kategoriji do 16 let v nizozemskem Zoetermeerju sta se mlada Mariborčana Gal EMERŠIČ POTOČNIK in Sebastian DOMINKO uvrstila v tretji krog, tu pa z nastopi med posamezniki tudi končala. Gal je v drugem krogu s 6:3 0:6 6:3 premagal domačina Twan WAN ZIJLA, v tretjem pa je s 6:2 5:7 1:6 izgubil z 10. nosilcem Teunom ROZENBERGOM. Sebastian je bil v drugem krogu s 4:6 6:2 7:5 boljši od belgijskega kvalifikanta Jamesa VAN HERZEELEJA, v tretjem pa je z 1:6 1:6 izgubil z domačinom Frankom JONKERJEM.

V Mariboru se je končalo OP za člane in članice. Pri slednjih je na igriščih ŽTK Maribor naslov osvojila Kranjčanka Tjaša KLEVIŠAR (Tr-Kr). V finalu je s 6:3 4:6 6:2 premagala domačinko Evo ZAGORAC (ŽtkMb). Klevišarjeva, ki je trenutno vodilna igralka na lestvici TS do 16 let, na članski lestvici pa zaseda šele 61. mesto je izkoristila odsotnost najboljših članic in v zaključnem obračunu premagala izkušeno 22-letno domačinko Evo ZAGORAC, ki je bila ena naših najboljših mladink, po letu 2016, ko je bila še finalistka državnega članskega prvenstva, pa ni nastopala več veliko. Za Klevišarjevo je to prva zmaga na članskih turnirjih, na katerih doslej še ni nastopala. Na poti do finala je izločila tudi 2. nosilko, sicer 10. igralko lestvice TS, domačinko Noko JURIČ, na drugi strani je bila Eva ZAGORAC na poti do finala boljša od prvopostavljene, klubske soigralke Moni POTRČ, devete igralke članske lestvice Tenis Slovenija.
Med člani sta se za naslov borila Tom AŠIČ KOVAČ (AsLit), 6. nosilec turnirja in trenutno 13. igralec lestvice TS in Rok KOMAC (Koper), 7. nosilec in 17. igralec članske lestvice TS. Ašič Kovač je v polfinalu s 6:4 7:6(2) premagal domačega igralca Nicka CMAGERJA (ŽtkMb), Komac je bil v drugem polfinalu s 7:5 6:1 boljši od Marka SVOLJŠAKA (Kamnik). Finalni obračun je dobil Ašič Kovač, ki je bil boljši s 7:5 6:4. Od leta 2012 sta se igralca v različnih starostnih kategorijah med sabo pomerila desetkrat, osem zmag je zabeležil Komac in le dve Ašič Kovač. Ta v letošnji sezoni igra odlično saj je doslej v članski in v konkurenci do 18 let osvojil dva turnirja ter bil še dvakrat finalist in enkrat polfinalist.

foto Dušanka Mlakar

Ta teden je nastope dobro začela Veronika ERJAVEC, ki se je na ženskem turnirju ITF v tunizijskem Hammametu (15.000 $) uvrstila v glavni turnir. Glavni turnir se ji je ob prijavi za las izmuznil, je pa bila 1. nosilka kvalifikacij, ki jih je uspešno opravila. V prvem krogu je brez težav s 6:0 6:1 premagala 18-letno Japonko Nagomi HIGASHITANI, v finalu kvalifikacij pa se je pomerila s 17-letno Španko Ano LANTIGUA DE LA NUEZ in zmagala s 6:2 6:3.

Na mladinskem ITF turnirju 4. ranga v Luksemburgu ta teden nastopata Pia LOVRIČ in Tina CVETKOVIČ, ki sta začeli z zmagama. Lovričeva, ki je 6. nosilka turnirja je v uvodnem nastopu s 6:1 6:2 premagala 14-letno Švicarko Julie SCHALCH, Cvetkovičeva pa je kot nepostavljena igralka s 6:0 6:7(2) 6:4 premagala prav tako 14-letno Nemko Nikole RIVKIN.

Ta teden je v Dubaju na ATP turnirju serije 500 z nagradnim skladom 2.623.485 nastopal Blaž KAVČIČ. V glavni žreb turnirja se je uvrstil kot srečni poraženec po odpovedi Paola LORENZIJA. V prvem krogu je bil njegov nasprotnik 27-letni Rus Evgeny DONSKOY, 76. igralec lestvice ATP, ki je tekmo dobil po dveh nizih s 6:3, 6:4.

pripravil: Bojan Matevžič