Tjaša Klevišar zmagovalka turnirja do 16 let na Reki

04.04.2018

Za našimi igralci in igralkami je še en uspešen teden na mednarodnih turnirjih, doma pa se je s turnirjem do 16 let v Kopru začela poletna teniška sezona.

Pri fantih se je prvega naslova v karieri razveselil Simon Javoršek (TK Maja), ki je v finalu s 6:3 1:6 6:2 premagal Tilna Kovača (Šentjur). Javoršek je v polfinalu s 7:6(5) 6:0 izločil Patrika Kumra Špegla (ŠtkVe), Kovač je bil s 6:2 7:5 boljši od Taja Dolenca (Medvode).
Pri dekletih je turnir zanesljivo osvojila Pia Lovrič (Domžale), ena naših najboljših mladink, ki je suvereno opravila z vsemi nasprotnicami. V finalu je s 6:1 6:1 ugnala domačinko Tino Komac (Koper), ki je v polfinalu presenetljivo s 6:0 1:6 6:2 izločila Mašo Viriant (Radom). Lovričeva je bila v polfinalu s 6:0 6:0 boljša od Anali Kočevar (Medvode).
B turnir fantov je osvojil Mark Bole (Ltc). V finalu je s 6:4 6:2 premagal Andraža Renerja (Tr-Kr).
V konkurenci dvojic so s turnirjem končali fantje. Zmagovalca sta Marsel Žnuderl in Sebastian Dominko (ŽtkMb), ki sta v finalu s 6:2 6:0 premagala Nejca Škorjanca (Šplus) in Kumra Špegla.
Dekleta so finale odigrala v torek, finalistke pa so bile Lina Božičnik (TK Maja) in Pia Poglajen (AsLit) ter Tina Komac (Koper) in Neža Ule (Talos).

Na mednarodnih prizoriščih je na turnirju ITF (15.000 $) v Sharm El Sheikhu še enkrat, drugič zapored in tretjič letos, slavila 23-letna Nastja Kolar. Kolarjeva je bila v Egiptu 1. nosilka turnirja in vlogo favoritinje je povsem upravičila. V finalu je po uri in petdesetih minutah igre z 2:6 6:4 6:0 premagala rusko kvalifikantko, 29-letno Angelino Gabuevo, 1005. igralko lestvice WTA, za katero je uvrstitev v finale najboljši dosežek letos. Kolarjeva je sezono 2018 začela s polfinalom v Sharm El Sheiku, nadaljevala na istem prizorišču s tremi porazi v uvodnih nastopih, nato pa krenila na zmagovito pot in v začetku februarja osvojila prvi turnir v Egiptu, nadaljevala z osvojitvijo turnirja v Bahrainu in se od tam vrnila po še en naslov v Sharm El Sheikh. Neporažena je že 15 tekem zapored, ta teden pa na lestvici WTA zaseda 384. mesto. Kolarjeva je v karieri osvojila sedem turnirjev ITF, od tega tri letos, pred tem pa je nazadnje slavila leta 2014. Na lestvici WTA je bila najvišje uvrščena prav leta 2014, ko je bila na 178. mestu, leto 2017 je končala na 491. mestu in je tako letos pridobila že več kot 100 mest. Tudi ta teden bo nastopila v Egiptu.

Na turnirju ITF (25.000 $) sta v Santa Margheriti Di Puli na Sardiniji nastopili Kaja Juvan in Tamara Zidanšek. Juvanova je po dveh zmagah v kvalifikacijah v glavnem turnirju izgubila v drugem krogu, uspešnejša pa je bila Zidanškova, ki se je uvrstila v polfinale. Tu je po uri in tričetrt igre s 6:2 1:6 6:1 izgubila z 32-letno Luksemburžanko Mandy MINELLA, 297. igralko lestvice WTA, ki je turnir v nadaljevanju tudi osvojila. Zidanškova in Juvanova sta v Santa Margheriti tudi ta teden, Juvanova pa je nastope v kvalifikacijah ponovno začela z zmago.

Po hitrem izpadu med posameznicami na ITF turnirju v Antalyi (15.000 $) sta se Nina Potočnik in Veronika Erjavec izkazali v konkurenci dvojic, kjer sta se uvrstili v finale. V polfinalu sta s 7:6(3) 6:1 premagali Romunki Amalio Andreeo Rosca in Nicole Gabrielo Tatarus, v finalu pa sta z 1:6 4:6 izgubili z Rusinjama Ulyano Ayzatulino in Vlado Koval.

Živa Falkner je navdušila s predstavami na mladinskem ITF turnirju 2. ranga v Firencah, kjer se je uvrstila v polfinale, tu pa izgubila z izvrstno Danko, prav tako 15-letno Claro Tauson, ki se trenutno nahaja na 14. mestu svetovne mladinske teniške lestvice, v Firence pa je prišla kot zmagovalka turnirja 1. ranga, ki je potekal prejšnji teden v Vrsarju. V polfinalnem obračunu je bila Danka boljša s 6:4 2:6 6:2, v nadaljevanju pa je osvojila dvojno krono, zmagala je tudi v konkurenci dvojic. Za Živo, ki se trenutno nahaja na 181. mestu mladinske svetovne teniške lestvice, je obetaven začetek letošnje sezone. Na štirih turnirjih je zabeležila devet zmag in štiri poraze, ob tem pa se uvrstila v polfinale turnirjev 3. in 2. ranga, še dvakrat pa na turnirjih 1. in 2. ranga izgubila v osmini finala. Na lestvici ITF je trenutno tretja Slovenka, za dve leti starejšima Kajo Juvan na 19. in Niko Radišič na 20. mestu.

Na mladinskem turnirju Tennis Europe v starostni kategoriji do 16 let, ki je potekal na Reki se je drugič v karieri na zmagovalno stopničko povzpela Kranjčanka Tjaša Klevišar, še ena izmed izvrstnih mladih Slovenk. Potem, ko je v polfinalu s 6:4 6:3 premagala Majo DODIK iz BiH, se je za naslov zmagovalke borila z Italijanko, 3. nosilko Lorenzo Cuomo, ki je v drugem polfinalu s 3:6 6:4 6:1 izločila našo Taro Katarino Milić. Milićeva se je v glavni turnir uvrstila iz kvalifikacij. V finalu je bila Klevišarjeva od Italijanke boljša z 1:6 7:6(3) 6:2. To je njen drugi naslov v karieri, prvič je na turnirju TE do 16 let slavila lani v Mariboru. Skupaj je na turnirjih v tej starostni kategoriji odigrala 17 tekem in zabeležila 14 zmag ter le tri poraze.

13-letni Mariborčan Aljaž Kirbiš je s soigralcem Miko Brunoldom iz Švice osvojil turnir TE 14 na Islandiji. Kirbiš in Brunold sta v finalu s 7:6(3) 7:5 premagala prva nosilca, Irca Hugha BUTLERJA in Zacharya MURPHYA. Med posamezniki se je Aljaž uvrstil v četrtfinale, tu pa z 1:6 2:6 izgubil s Poljakom Antonom Pankowskim.

Na enodnevnih pripravah so se konec tedna v Kranju zbrali mladi teniški upi, ki stopajo na pot tekmovalnega tenisa. Kapetan mladinskih reprezentanc Marko Por je na priprave povabil igralce in igralke stare do 12 let, ki zasedajo vrh slovenskih teniških lestvic v tej starostni kategoriji. Priprav so se udeležili dečki Žiga Švec, Mak Mikovič, Miha Bajželj, Luka Videnovič, Marko Požonec, Vid Mohar, Mark Bernard in Luka Albreht ter deklice Tinkara Vraničar, Zala Vnuk, Ana Tara Praček, Nala Kovačič, Lija Mumlek, Julija Bogatin, Neža Rogl in Lara Flerin.

Ta teden so na mednarodnih turnirjih nastope dobro začeli Polona Hercog, ki je v prvem krogu WTA turnirja v Charlestonu (800.000 $) s 6-1 6-4 premagala v Ukrajini rojeno Belgijko Maryno Zanevsko, Dalila Jakupović se je na WTA turnirju v Montereyu (250.000 $) uvrstila v glavni žreb, potem ko je trikrat zmagala v kvalifikacijah, nato pa izgubila v 1. krogu glavnega dela, Blaž Rola se je po zmagi 6-3 6-2 nad Američanom Reillyem Opelko uvrstil v drugi krog ATP Challengerja v Panama Cityu (50.000 $+H) in Kaja Juvan, ki je z zmago začela kvalifikacijske nastope na Sardiniji.

Osrednja pozornost slovenske teniške javnosti bo konec tedna usmerjena v Portorož, kjer se bo slovenska ekipa v Davisovem pokalu merila z ekipo Turčije. Za Slovenijo bodo nastopili Aljaž Bedene, Tom Kočevar Dešman, Mike Urbanija in Nik Razboršek. Tekme bodo na peščenih igriščih ŠRC Marina Portorož, v soboto se bodo začele ob 12., v nedeljo pa ob 11. uri. Vabljeni v Portorož, vstop je prost.

pripravil: Bojan Matevžič