Umazana skrivnost uglednega Wimbledona

03.07.2018
LONDON, VELIKA BRITANIJA - Britanski medij je razkril nečedno skrivnost najstarejšega teniškega turnirja na svetu.

Britanski Daily Mail je poskrbel za zanimivo razkritje, ki prirediteljem teniškega turnirja v All England Clubu nikakor ne more biti v ponos. Gre za še en primer izkoriščanja poceni delovne sile, medtem ko se v Wimbledonu navzven cedita med in mleko.

Za izvedbo najslavnejšega teniškega turnirja na svetu je potrebno vsako leto izdelati približno 54.000  teniških žogic. Na začetku vsakega tekmovalnega dne se na centralni stadion in igrišče številka ena prinese 48 pločevink, na vsa ostala igrišča pa polovico manj. Tenisači s prvim kompletom žogic na dvoboju odigrajo sedem iger, z vsakim naslednjim pa devet. Pri prvem kompletu je upošteva še ogrevanje. Žogice po uporabi zapakirajo nazaj v pločevinke in prodajo po ceni 2,5 funta (2,8 evra). Denar od prodaje se steka v Wimbledonovo fundacijo.

V England Clubu se tenis od leta 1902 igra z žogicami znamke Slazenger. Do leta 2002 jih je proizvajala tovarna v britanskem Barnsleyju, nato pa se je proizvodnja v celoti preselila na Filipine. Ob zaprtju tovarne pred 16 leti je brez službe ostalo več kot 100 ljudi.

Vse žogice britanske znamke Slazenger se odtlej proizvedejo na Filipinih, kjer pa se premožni Wimbledon, ki bo samo za zmagovalca tunirja v moški in ženski konkurenci letos skupno namenil kar 4,5 milijona funtov, posredno okorišča s poceni delovno silo.

V več kot 10.000 kilometrov oddaljeni tovarni na Filipinih, ki nima ustreznega prezračevalnega sistema, delavci delajo po osem ur na dan, šest dni na teden, za kar prejmejo dnevno plačilo 380 pesov oziroma 6,1 evra ali - če želite - približno 76 centov na uro. Plačila se sicer razlikujejo glede na delovne naloge, staž in položaj.

Delavci, zadolženi za pridobivanje gume, ki je glavna sestavina teniške žogice, naj bi zaslužili le približno 60 evrov na mesec. Za primerjavo, pobiralci in pobiralke žog v Wimbledonu prejmejo žepnino v višini 225 evrov in lahko obdržijo oblačila prestižne znamke Ralph Lauren.

Delavci v Bataanu delajo v nemogočih pogojih, saj naj bi temperature na delovnem mestu presegale 35 stopinj celzija. Podrobnosti o delovnih pogojih sicer niso znane, saj je bil novinarjem britanskega časnika odsvetovan obisk filipinskega otoka zaradi nevarnosti, ki jo predstavlja tamkajšnja teroristična skupina, domnevno povezana z Islamsko državo.

Predstavniki Wimbledona so na očitke, da s poslovanjem kršijo britanski zakon o preprečevanju sodobnega suženjstva, odgovorili. "Vsakršne pomisleke glede naših dobaviteljev jemljemo zelo resno. Vzpostavljene imamo tesne odnose z vsemi poslovnimi partnerji, ki delujejo v skladu z zakonom o preprečevanju sodobnega suženjstva." Na druga vprašanja se niso odzvali.


pripravil: Ž. J.

foto: DailyMail
 

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete