V Tivoliju so organizirali izjemno uspešen mednarodni turnir veteranov

22.08.2018
Osrednja domača teniška dogodka preteklega tedna sta bila mednarodni turnir ITF 5. ranga za veterane v Ljubljani in mladinski turnir ITF 4. ranga v Kranju.

V ljubljanskem športnem parku Tivoli je potekal mednarodni veteranski turnir z največjo udeležbo na tovrstnih turnirjih v zadnjih letih pri nas, saj je nastopilo več kot 100 veterank in veteranov iz osmih držav. Po mnenju udeležencev je bil, pod taktirko hokejske legende in zdaj teniškega navdušenca Štefana Semeta in Marjana Starca, to eden najbolje organiziranih mednarodnih veteranskih turnirjev v Sloveniji in bližnji okolici, kar je v kratkem nagovoru po osvojitvi prvega mesta v kategoriji 85+ poudaril tudi gost iz Avstralije, 88-letni Adrian Alle, ki je leta 2011 zasedal drugo mesto na svetovni veteranski teniški lestvici, trenutno pa je v svoji kategoriji 85+ na tretjem mestu. Slovenski igralci in igralke so se na domačih tleh izkazali in so gostom iz tujine prepustili zmage v štirih kategorijah, v preostalih pa so naslovi ostali doma.

V kategoriji M 35+ je naslov osvojil 39-letni Nemec Dieter Weislmaier. V finalu je s 6:2 6:4 premagal Aleša Mačka. V kategoriji M 40+ je bil najboljši Aleš Černivec. Drugo mesto je osvojil Madžar Teofil Schultz. V kategoriji M 45+ je zmagal Miha Orel, ki je v finalu s 6:4 6:2 premagal Roberta Puriča. V kategoriji M 50+ je slavil Florjan Frčej iz Avstralije. V finalu je bil s 6:1 6:2 boljši od Tomaža Lebena. V kategoriji M 55+ sta se v finalu pomerila Ivo Beliš in Janez Škerjanec. Srečanje je zanesljivo dobil Škerjanec, ki je slavil z rezultatom 6:3 6:1. V kategoriji M 60+ je slavil Zmago Tajnšek, ki je v finalu s 3:6 7:6(5) in 6:0 premagal Branka Podgornika. V kategoriji M 65+ je zmagal Marjan Furlan. V finalu je s 6:1 6:1 premagal Jožeta Koleto. V kategoriji M70+ je slavil Italijan Gino Bedrina, ki je bil v finalu s 6:3 7:5 boljši od Štefana Semeta. V kategoriji nad 85 let je bil najboljši Avstralec Adrian Alle, drugo mesto je osvojil Franc Bahar, tretje pa Peter Suhel.
Med veterankami je bila v kategoriji 40+ najboljša Tadeja Florjančič Zupančič, ki je v finalu s 7:5 6:2 premagala Ireno Koželj. V kategoriji Ž 60+ je slavila Vera Pajenk. V finalu je s 6:0 6:3 premagala Vesno Stanko.
Zelo dobro zasedena je bila tudi konkurenca dvojic, saj je v vseh kategorijah nastopilo kar 29 dvojic. V najmlajši moški konkurenci 35+ sta slavila Nejc Kapelj in Uroš Klučar, ki sta v tekmi za prvo mesto s 6:3 6:4 premagala Samota Amona in Elvina Omanovića. V moški konkurenci 60+ sta zmagala Anton Prešeren in Igor Rakun, ki sta bila v odločilni tekmi s 6:3 6:2 boljša od Italijana Gina Bedrine in Romuna Petra-Sorina Moiseja. V konkurenci ženskih dvojic 40+ sta naslov osvojili Kim Remškar in Tadeja Florjančič Zupančič, drugo mesto pa sta osvojili Polona Palčič in Irena Koželj. V kategoriji moških dvojic 50+ sta slavila Matjaž Frece in Marjan Žižek. V finalu sta s 6:3 6:3 premagala Aleksandra Svoljška in Sašo Šiftarja. V kategoriji mešanih dvojic 35+ sta zmagala Tadeja Florjančič Zupančič in Miha Orel. V finalu sta s 6:4 6:0 premagala Kim Remškar in Samota Amona. Turnir mešanih dvojic 50+ pa sta osvojila Tone Prešeren in Irena Koželj, ki sta v finalu s 6:2 7:6(8) premagala Vero Pajenk in Iva Beliša.
Organizator si bo za naslednje leto prizadeval pridobiti višji rang turnirja, s tem pa v Ljubljano privabiti še več in še bolj kvalitetne igralce igralke.

Veliko bolj »gostoljubni« pa so bili na mladinskem ITF turnirju 4. ranga v Kranju slovenski mladinci in mladinke, ki se tokrat pred domačimi navijači niso izkazali. TK Triglav je na odlično organiziranem turnirju gostil 88 igralcev in 76 igralk iz vsega sveta. Med slovenskimi mladimi upi, v obeh kategorijah ji je nastopilo več kot 40 se je najbolj izkazal Mariborčan Miha Velički, ki se je uvrstil v polfinale, potem, ko je v četrtfinalu v slovenskem obračunu s 4:6 7:5 6:1 premagal Ptujčana Blaža Vidoviča. V polfinalu ga je nato s 6:1 1:6 6:0 premagal prvi nosilec, Hrvat Luka Mrsic (235), ki je tudi osvojil turnir.
Več smo v Kranju pričakovali od naših deklet, ki pa so tokrat razočarala. Nastopile so namreč tri od šestih najvišje uvrščenih Slovenk na svetovni mladinski teniški lestvici ITF, Živa Falkner (166), Pia Lovrič (334) in Maja Makorič (373), vse tri pa so se poslovile že v četrtfinalu. Finalistki sta bili nepostavljena, 15-letna Hrvatica Antonia Ružić (1764), ki je po prvi nosilki Živi Falkner izločila tudi tretjo nosilko, Romunko Carmen Manu in 8. nosilka, Srbkinja Andjela Jocović. Finale in s tem naslov je osvojila Andjela Jocović, ki je dobila prvi niz finalnega obračuna s 6:4, nato pa ji je Ružićeva tekmo predala. Zmaga je ostala doma v konkurenci dvojic, kjer sta slavila četrta nosilca Matic Dimic in Jan Kupčič. V finalu sta s 6:2 7:5 premagala Hrvata Nikolo Bašića in Karla Suevicha. Pri dekletih je bila finalistka Tara Katarina Milić, ki je igrala v paru s Hrvatico Antonio Ružić. V finalu sta ju s 6:4 6:4 premagali četrti nosilki, Romunka Carmen Manu in Turkinja Melis Uyar. Mladinci in mladinke so se zdaj preselili v Maribor na naslednji mednarodni turnir 4. ranga, ki ga gosti ŽTK. V Mariboru je udeležba še nekoliko večja saj nastopa več kot 200 igralcev in igralk, v glavnem žrebu je tudi 21 fantov in 21 deklet iz Slovenije. V drugi krog se je uvrstilo devet fantov in šest deklet, o končnih dosežkih pa prihodnji teden.

Na turnirju Tennis Europe v starostni kategoriji do 14 let v Luksemburgu se je Tristan Flander, ki je bil drugi nosilec turnirja, uvrstil v prvi finale v karieri na turnirjih TE. V četrtfinalu je 6:3 6:2 premagal francoskega kvalifikanta Tilla Fremeauixa in je za uvrstitev v finale igral z domačim povabljencem Noeom Iritijem. Flander je bil prepričljivo boljši in je zmagal s 6:0 6:0. Za prvi naslov na turnirjih TE je igral s prvim nosilcem, Hrvatom Ivanom Sodanom, trenutno 144. igralcem lestvice TE 14. Hrvaški vrstnik je bil boljši s 6:3 3:6 6:2 in je osvojil prvi posamični naslov na turnirjih Tennis Europe. Za Flandra, ki je trenutno na 185. mestu lestvice TE 14 pa je bil to prvi finale v posamični konkurenci. Med dvojicami je Tristan nastopal v paru z Ivanom Sodanom. Uvrstila sta se v finale, tu pa sta z 1:6 5:7 izgubila s Špancema Carlkosom Camaro Allgairjem in Angelom Sierro Malinomkim.

Na turnirju TE 14 prvega ranga v nemškem Renningenu je v četrtfinalu izpadel Bor Artnak. S 7:6(4) 6:3 ga je premagal Italijan Peter Buldorini. Artnak in Aljaž Kirbiš sta pot nadaljevala v Barcelono na naslednji turnir TE prvega ranga. Nastope sta oba začela z zmago.

Naša prva članica Tamara Zidanšek je še naprej v dobri formi, ki jo je pripeljala med najboljših 100 igralk sveta in je zelo dobro nastopila tudi v kvalifikacijah turnirja Premier v New Havenu, zadnjem preizkusu pred četrtim turnirjem za grand slam v New Yorku. V kvalifikacijah 800.000 $ vrednega turnirja je najprej s 7:5 7:6(5) premagala Američanko Mario Sanchez, v drugi tekmi pa je igrala s četrto nosilko kvalifikacij Belgijko Kirsten Flipkens, 41. igralko lestvice WTA in zmagala 6-3 6-2. Žal ji je spodletelo v finalu kvalifikacij, kjer je igrala s 24-letno Kazahstanko Zarino Diyas, 63. igralko lestvice WTA. Diyasova je bila boljša s 6:1 6:4.

Znan je že tudi žreb kvalifikacij za fante na OP ZDA v New Yorku. Naš edini predstavnik v letošnjih kvalifikacijah Blaž Rola se bo v prvem krogu v sredo pomeril z 20-letnim Avstralcem Maxom Purcellom, 250. igralcem lestvice ATP.

Za točke slovenske teniške lestvice so se borili igralci in igralke na OP do 14 let v Rogaški Slatini. Pri dečkih je v A turnirju slavil drugi nosilec Vanja Joksovič (TkMed), ki bi moral v finalu igrati z Nejcem Škorjancem (Šplus), a mu je ta tekmo predal brez boja. V polfinalu je Škorjanc z 2:6 6:3 6:3 premagal Maria Španića (TkMed), Joksovič pa s 6-0 6-2 Nala Soka (Tc-Lj). V B turnirju dečkov je bil najboljši Klemen Škorjanc (Šplus), ki je v finalu s 7:6(3) 6:4 premagal Blaža Železna (ŽtkMb). Turnir deklic je osvojila druga nosilka Ula Jamar (Tc-Lj). V finalu je z 2:6 6:4 6:3 premagala četrto postavljeno Tajdo Zalokar (Šplus). Jamarjeva je v polfinalu s 6:3 6:3 izločila Anamari Žnuderl (ŽtkMb), Zalokarjeva pa je presenetila prvo nosilko Evo Muller Uhan (Tc-Lj). Zmagala je s 7:5 7:5. Turnir dvojic sta pri dečkih osvojila Jan Kosednar Šušteršič (Zklub) in Mario Španič (Medvode). V finalu sta ş 6:3 6:3 ugnala Borisa Barjaktareviča (Sl-Lj) in Vanjo Joksoviča (TkMed). Pri deklicah sta zmagovalki Ula Jamar in Eva Muller Uhan (Tc-Lj). V finalnem obračunu sta bili s 3:6 6:3 12:10 boljši od Katarine Jankovič (Tk-CC) in Anamari Žnuderl (ŽtkMb).

V Kranju so konec tedna nastopili tudi najmlajši. Po kategorijah so bili najboljši: mini tenis dečki - Bine Jurečič (Grosuplje), mini tenis deklice - Una Grubešič (Krško), midi tenis dečki - Aljaž Štor (ŠD-LOK), midi tenis deklice - Veritsa Yaneva (Brežice), tenis do 10 let dečki - Filip Stollecker (Tr-Kr), tenis do 10 let deklice - Zoja Peternel (Šdtšr), tenis do 11 let dečki - Rok Koblar (TkMed) in tenis do 11 let deklice - Katarina Mrvar (Šentjur).

pripravil: Bojan Matevžič