03.12.2012
Na uradni strani teniške turneje so izbrali tudi največjih 5 povratkov oz. preobratov v letu 2012. Kar dvakrat je bil izbran 1. tenisač sveta Novak Djoković.

5. Ernests Gulbis d. Andreas Haider-Maurer, 2-6, 7-5, 6-1 – Ubranil 1 zaključno žogo, bet-at-home Cup Kitzbühel, 1. krog

V uvodnem krogu peščenega turnirja v Kitzbühlu je Latvijec Ernests Gulbis ohranil mirne živce. V tekmi z domačinom Andreasom Haiderjem Maurerjem je v 2. nizu ubranil zaključno točko pri 4-5. v tretjem pa deklasiral tekmeca. Gulbis je osvojil 10 iger od zadnjih 11 ter zmagal po 2 urah in 3 minutah. Enega od najbolj dramatičnih povratkov letošnjega leta je nato pospremil z izpadom čez dva dni (2. krog).

4. Roger Federer d. Julien Benneteau, 4-6, 6-7(3), 6-2, 7-6(6), 6-1, Wimbledon, 3. krog

Švicar Roger Federer je bil na težki preizkušnji v 3. krogu travnatega slama in kaj lahko bi se zgodilo, da bi doživel podobno usodo kot Rafael Nadal, ki je senzacionalno spakiral kovčke 24 ur prej zaradi poraza z Rosolom.

Julien Bennetau si je mislil, ''Zakaj pa ne bi uspelo tudi meni?'' Federerja je presenetil že leta 2009 na pariškem mastersu, sedaj pa je imel na najprestižnejšem turnirju leta dva niza prednosti. Takrat še šestkratni zmagovalec Wimbledona Federer, je uspel dobiti tretji del tekme, Francoz pa je bil v tajbrejku četrtega le dve točki oddaljen od super senzacije, a se čarovnik iz Basla ni pustil zmesti. Po dobljeni podaljšani igri je v 5. nizu zlahka ukrotil tekmeca in kasneje slavil še 7. naslov v vseangleškem klubu.

3. Novak Djokovic d. Jo-Wilfried Tsonga, 6-1, 5-7, 5-7, 7-6(6), 6-1 – Ubranil 4 zaključne žoge, Roland Garros, Četrtfinale

Jo-Wilfried Tsonga je naskakoval zmago nad 1. igralcem sveta pred domačimi gledalci. Nazadnje je na Roland Garrosu francoskim igralcem to uspelo leta 1983, ko je Christophe Roger-Vasselin, oče Edouarda Rogerja-Vasselina ugnal Jimmya Connorsa v četrtfinalu OP Francije. Na drugi strani je imel Srb za sabo 25. zaporednih zmag na turnirjjih za veliki slam.

V 5. igri 4. niza je Tsonga zapravil dve zaključni točki pri 5-4 (40:15), Djoković pa je svojo mentalno pripravljenost in moč pokazal tudi v 12. igri, ko je izničil še dve. Nato je dobil tesen tajbrejk, v 5. nizu pa se je igra domačega tenisača podrla in po 4 urah in 5 minutah se je zmage veselil Beograjčan.

2. Novak Djokovic d. Andy Murray 5-7, 7-6(11), 6-3 – Ubranil 5 zaključnih žog, Shanghai Rolex Masters, Finale

Andy Murray je prišel v finale mastersa v Šanghaju kot dvakratni branilec naslova, prav tako pa je tekmeca, Novaka Djokovića, uspel dobiti pred mesecem dni v finalu OP ZDA, kjer je kot prvi Britanec po 76. letih dvignil lovoriko na grand slamih.

V dramatičnem obračunu si je Škot priigral pet zaključnih točk, a jih ni uspel izkoristiti, po 3 urah in 1 minuti pa je moral priznati premoč vrstniku iz Srbije, ki je tri 'match pointe' izničil s forehand winnerjem, enega z dobrim servisom, zadnjo zaključno točko pa je Škot pospravil v mrežo.

1. Andreas Seppi d. Stanislas Wawrinka, 6-7(1), 7-6(6), 7-6(6) – Ubranil 6 zaključnih žog, Internazionali BNL d'Italia, 3. krog

Na igrišču imenovanem Pietrangeli v italijanski prestolnici, so domačini videli enega največjih povratkov svojega tenisača. Andreasu Seppiju je ob močni podpori rimskega občinstva uspelo ubraniti kar 6 zaključnih točk Stanislasu Wawrinki ter se uvrstiti v četrtfinale.

Vsi trije nizi so se končali po podaljšani igri, kar se ja na rimskem mastersu zgodilo prvič v zgodovini, od kar so uvedli tajbrejk (1971). V videu si lahko ogledate celoten dvoboj.