VIDEO TAKTIKA: Trda teniška podlaga!

16.01.2011

Kako se pripraviti na OP ZDA in OP Avstralije v Melbournu, ki je tik pred vrati? Podlagi, na katerih se igrata omenjena turnirja sta si zelo podobni, a vendar se drastično razlikujeta od peska ali trave. Kaj morajo igralci vedeti, da se lahko prilagodijo na igrišče s trdo podlago?

Teniški strokovnjaki pravijo, da je treba imeti na umu štiri stvari, od katerih zavisi igra na trdi podlagi. Prva je hitrost žogice po odboju s podlage; druga je količina spina ali 'kicka' po kontaku z igriščem; tretja je višina odskoka in četrta je gibanje igralca po igrišču. To kar vsi dobro vedo je, da je žogica po stiku s podlago najpočasnejša na peščeni podlagi in najhitrejša na travnatem terenu, trda podlaga pa je nekje vmes. 'Beton' je najhvaležnejši, ko govorimo o odskoku žogice, saj je vedno raven, toda zna biti zelo nehvaležen pri fizični kondiciji igralca, kajti zelo vpliva na njegove noge. Zaradi tega je zelo pomembno, da se igralec dobro raztegne oz. ogreje pred in po dvoboju. Po drugi strani tu ni drsanja kot na travi in pesku, proizvajalci trdih podlag pa zadnje čase dodajajo vse več slojev gume, ki podlago naredijo mehkejšo. Vendar se v tem primeru hitrost žogice zmanjšuje in odskakuje višje. Trde podlage so še posebej neusmiljene do žogic, saj se po približno pol ure povsem ogulijo.

Tu je treba upoštevati tudi vremenske razmere, ki znajo biti tekom teniške sezone tudi zelo brutalne. Če je v zraku veliko vlage in temperature dosegajo tudi do 40'C, kar se je v Melbournu in recimo predlani v Cincinnatiju že zgodilo, potem je po mnenju strokovnjakov žogica opoldne veliko hitrejša, njena hitrost pa se v nekoliko hladnejših večerih zelo zmanjšuje. Zelo je pomembna tudi fizična kondicija igralca. Ta je lahko odločilni faktor tekom sezone na trdi podlagi, prav tako pa je zelo pomembno mentalno oz. duševno stanje ter obutev, ki se na trdi podlagi zelo hitro obrabi.

 

 

Srednje-hitre trde podlage najbolj odgovarjajo 'all-round' igralcem. Gledalci pogosto vidijo veliko dobrih servisev in močnih udarcev. Prvi začetni udarci so običajno ravni in močni, drugi pa imajo močan 'kick', tako da žogica odskoči vsaj do višine ramena, včasih pa celo do glave igralca, ki sprejema servis. Na teh podlagah vidite tudi zelo veliko 'inside-out' in 'inside-in' forehandov, saj imajo igralci čas, da pobegnejo iz bekend strani in napadejo celo iz tri četrtine igrišča. Poglejte si nekoliko taktičnih nasvetov za trdo podlago, še pred tem pa ne smete pozabiti na masažo po treningu in dvoboju.

 

Servis na trdi podlagi

Vedno je pomembno, da servirate v nasprotnikove 'slabe točke'. Najbolje je, da ciljate bočne in centralne položaje servisnega polja ali udarite globoko žogo, ki je v smeri nasprotnikovega telesa (cilj je telo nasprotnika) oz. tako, da tekmec nima časa umika na return. Drugi servis naj ima veliko 'kicka' ter usmerjen na nasprotnikov bekend. Žogica bo ob dodatku spina odskočila do njegovega ramena in bo zelo težka za return. Ciljajte kakšen meter od servisne črte, saj boste tako nasprotnika še bolj vrgli iz ravnotežja.

'Kick' servis

 

Ubijalski forehandi

Večina vrhunskih tenisačev se trudi, da se tekom dvoboja 'postavljajo' na forehand. Desničarji se celo povlečejo za forehand kar na levo stran igrišča. 'Inside-out' forehand je udarec, ki se izvaja iz leve strani diagonalno, 'inside-in' pa je forehand, ki se prav tako izvaja iz leve strani, vendar se cilja paralelno na drugo stran. Na igrišču si zamislite nekakšne ravne linije ter udarjajte forehande v zamišljeno polje, a bodite nežni. Ko boste ta udarec izvedlli bolje in bolje, se počasi vedno bolj premikajte k stranskemu robu igrišča in opazili boste, da morajo biti udarci vse boljši, saj ste v vse slabšem položaju za udarec. Jasno, 'inside-out' in 'inside-in' forehande ne morete izvesti z desne strani igrišča. V tem primeru udarjajte diagonale ali pa ravne udarce ob črti.

'Inside-out' forehand

 

Izberite pravi cilj

Izberite markerje in poskušajte zadeti začrtani cilj z mesta na katerem se nahajate. Ob udarjanju 'inside-out' forehanda z globokega mesta (1) ciljajte globoko na drugo stran igrišča (1). V kolikor ste bolj notri v igrišču (2) ciljajte točko 2, če pa ste že skoraj pri servisni črti pa ciljajte točko 3. Ko govorimo o 'inside-in' forehandu, poskušajte zadeti mesto na paraleli, ki se nahaja približno en meter v igrišču. Svetujemo vam, da ob udarcu 'inside-out' forehanda udarite notranjo stran žogice, da bi dobili čim boljši kot. Ko igrate 'inside-in' forehand velja nasprotno - žogico udarite 'čez hrbet'.

 

pripravil: L.S.

foto: Google Images

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete