Vrhunski rezultat zahteva neizmeren trud!

05.07.2011
Življenje Top 25 teniških igralcev sveta je na prvi pogled vsega zavidanja vredno…blišč, vrtoglave vsote denarja, potovanja po celem svetu in lepota, ki obkroža beli cirkus.

Z nasmeškom na obrazu se sveže spominjam komentarja mojega z znanca, ki je denarno nagrado Novaka Djokovića ob zmagi na Wimbledonu, primerjal s svojim zaslužkom v celotni svoji karieri. Nole je takoj po zmagi, ko je imel intervju na sveti travi, hudomušno povedal, da je imel par dobrih dni v pisarni.  Vendar, če se zavedamo, koliko truda je potrebno vložiti, da se prebiješ med top teniške igralce, je vsekakor celotna slika manj rožnata. Pa si poglejmo, kako zgleda povprečen dan profesionalnega teniškega igralca. Opisan je dan igralca, ki je bil med najboljših 400 na ATP lestvici in nikoli ni uspel priti med najboljše.

6:30 Bujenje in obilen zajtrk.
7:30 Jutranji tek v skupni dolžini 8 do 10 km.
9:00 teniški dril na igrišču (100 udarcev na forehand, bekend in volej); v primeru napake, ponovno štetje udarcev od začetka. Vseskozi je intenzivnost igre izjemno visoka.
11:30 Kosilo in odmor.
13:00 Sledijo teniški dvoboji;  v primeru poraza kazenski tek ali trebušnjaki.
16:00 Fitnes, ki vključuje 1 uro na steperju in 45 minut na sobnem kolesu ter dviganje uteži.

Podoben je potek treninga mladih na slavni ameriški teniški akademiji IMG, ki je v lasti teniške legende Nicka Bollettierija.

6:30 Bujenje in obilen zajtrk.
7:00 Dinamično ogrevanje.
7:30 Skupinski dril udarcev brez prekinitev 30 minut, individualni dril in dvoboji.
10:05 Fitnes, vaje za moč, gibljivost in vzdržljivost.
11:30 Odmor za kosilo.
13:15 Dvoboji do 17:00.

Trening Sabine Lisicki na IMG Performance Institute je podoben zgoraj opisanemu, le da sta intenzivnost in dolžina izmenjav na višji ravni. Vrhunski igralci delajo tudi več na kondicijski pripravljenosti; fitnes ali tek je vključen v dnevni program treninga zjutraj pred teniškim drilom in  popoldne po odigranih dvobojih. Tudi Novak Djoković je od začetka leta 2010 precej izboljšal svojo fizično pripravljenost prav z rigoroznimi kondicijskimi pripravami, ki so med drugim vključevale kolesarjenje v francoskih Alpah. Kot zanimivost, še dan pred wimbledonskim finalom so ga opazili kako kolesari s svojo ekipo, zjutraj na dan finala pa je napetost pred njegovo tekmo življenja odpravil z dopoldanskim tekom po umirjenem angleškem podeželju, ki je trajal 45 minut.

Moramo priznati, da so takšni dnevi vsekakor naporni, fizično in psihično. Tako nam rekreativnim tenisačem ostanejo sanje…toda sanjati je veliko lažje, sploh v vročih poletnih dneh na ležalniku in ob kozarcu kakšne osvežilne pijače. Pa še pretirani utrujenosti in resnim športnim poškodbam se s takšnim ležernim tempom vsekakor izognemo! Carpe Diem!

 

pripravila: K.N

foto: GoogleImages


 

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete