Vse se je začelo pred natanko desetimi leti

23.07.2016
LJUBLJANA, SLOVENIJA - Danes mineva deseta obletnica, odkar je Novak Đoković osvojil svoj prvi turnir na ATP Touru.

Prvi igralec sveta in eden najboljših teniških igralcev vseh časov Novak Đoković je 23. julija 2006 v finalu turnirja Dutch Open v nizozemskem Amersfoortu premagal Nicolasa Massuja s 7:6(5), 6:4 in se veselil prve lovorike v njegovi karieri.

Čeprav je veljal za enega najobetavnejših igralcev na svetu, si nihče ne bi upal napovedati, da bo srbski tenisač v nadaljevanju kariere dominiral svetovno teniško elito in se dokopal do dvomestnega števila zmag na turnirjih za Grand Slam.

Đoković je že v rani mladosti kazal obilico teniškega talenta, z zmago v Amersfoortu pa je bil poplačan ves trud, ki ga je v razvoj sinovega teniškega potenciala vložil oče Srđan in ne nazadnje celotna družina Đoković.

Prvi igralec sveta je zaigral šele na 24. turnirju v karieri in se do lovorike sprehodil bez izgubljenega niza. Spomine na obračun z vzhajajočo zvezdo je za Atpworldtour.com obujal takratni finalist in nekdanji olimpijski prvak (2004) Massu.

''Z mano se je soočil kot enakovreden nasprotnik. Pred tem sva skupaj trenirala, na obračunu pa je bilo moč opaziti njegov spektakularen potencial. Mislil sem si, da bo zagotovo v top 5. Imel je vse. Igro in mentalieto zmagovalca. Med napetimi trenutki je ostal zbran in mi ni pustil zmagati,'' se spominja 36-letni Čilenec, ki je v karieri osvojil devet ATP turnirjev.

Đokovića, ki mu je bilo komaj 19 let, sta s tribune spodbujala trener Marjan Vajda in takratno dekle, danes pa žena Jelena Ristić. Srb se je po zmagi povzpel na 28. mesto lestvice ATP in postal najmlajši tenisač med top 50. Postal je tretji najstnik v letu 2006 - po Rafaelu Nadalu (Dubaj, Barcelona, Monte Carlo, Rim) in Andyju Murrayju (San Jose) -, ki je osvojil ATP turnir.

''Vedno sva imela dober odnos. On je zelo prijeten človek, zelo vljuden. V finalu mi je nekajkrat zaploskal, med podelitvijo pa mi je čestital za mojo kariero,'' je povedal Massu in dodal: ''Đokovic se zasluži vse, kar je dosegel. Živi za tenis, zelo je organiziran in discipliniran. Da sem igral v njegovem prvem finalu, je lep spomin. Pri svojih letih je zelo izstopal. Njegove močne točke so, podobno kot pri Rogerju Federerju, zelo hitro napredovale. Nikoli se ni ustavil. Nadal je bil nenavaden primer, saj je že pri 19 letih svetu pokazal, kdo je,'' je dodal Massu.

Đoković je v zadnjem desetletju osvojil 65 turnirskih lovorik, 12 Grand Slamov, 29 turnirjev serije Masters, pet zaključnih turnirjev World Tour Finals, Davisov pokal in olimpijski bron (2012).