Vstopnice za pokal Davis že na voljo. Tina Cvetkovič prvič v finalu mladinskega turnirja ITF

24.01.2018
Konec prihodnjega tedna bo v mariborski dvorani Lukna obračun Davisovega pokala med Slovenijo in Poljsko. Vstopnice lahko kupite na vseh Petrolovih bencinskih servisih in spletni strani Eventim.

V Ljubljani in Mariboru so se za točke slovenske teniške lestvice konec tedna borili dečki in deklice v starostni kategoriji do 14 let ter fantje in dekleta na odprtem prvenstvu do 18 let. Najboljših tokrat ni bilo, zato so priložnost izkoristili igralci in igralke, ki so na lestvicah uvrščeni od 4. mesta navzdol.

V Mariboru so dečki igrali v A in B turnirju. V A turnirju je bil najboljši 2. nosilec, sicer pa 6. igralec lestvice TS do 14 let Tristan FLANDER (Radomlje), ki je v finalu s 7:6(9) 7:5 premagal klubskega soigralca in 1. nosilca turnirja Aljaža KIRBIŠA. Flander je v polfinalu s 6:2 6:7(4) 7:5 izločil Joba JAPLJA (TkMed), Kirbiš je bil s 6:1 6:2 boljši od Nika GMAJNARJA (Maja).
V B turnirju je bil najboljši Benjamin BORLINI (Koper), ki je v finalu s 6:3 6:3 premagal Klemna ŠKORJANCA (Šplus).
Deklice so igrale v Ljubljani, na zmagovalno stopničko pa se je povzpela 1. nosilka Maša VIRIANT (Radomlje). V finalu je s 7:5 6:4 premagala šesto postavljeno Ulo JAMAR (TC-Lj). Viriantova je bila v polfinalu s 6:2 6:2 boljša od Eve MULLER UHAN (TC-Lj), Jamarjeva pa je presenetljivo s 4:6 6:4 6:1 izločila 2. nosilko Ano LANIŠEK (Radomlje).

Fantje in dekleta v starostni kategoriji do 18 let so na odprtem prvenstvu nastopali v Ljubljani . Pri fantih je naslov odšel v Litijo. Turnir je osvojil 1. nosilec Tom AŠIČ KOVAČ (AsLit), ki je v finalu, v izenačenem obračunu, s 4:6 6:2 6:3 premagal 5. nosilca Gašperja OBLAKA (Ltc). Ašič Kovač je v polfinalu s 6:0 6:4 izločil Rubena GOSPODJINAČKEGA (Tc-Lj), Oblak je bil v drugem polfinalu z 1:6 6:2 6:3 boljši od Davida CEPAKA (Koper).
Pri dekletih je še drugo zmago v letošnji sezoni na turnirjih Tenis Slovenije vknjižila Alja BELINGER (Tr-Kr). Po zmagi na turnirju do 16 let novembra lani je bila tokrat brez konkurence najboljša tudi na turnirju do 18 let. V finalu je s 6:1 6:0 premagala Anali KOČEVAR (TkMed).

Med dekleti je prejšnji teden na mednarodnih članskih turnirjih ITF nastopila samo Nastja KOLAR in se v Sharm El Sheikhu na turnirju z nagradnim skladom 15.000 $ uvrstila v polfinale. Tu je bila njena nasprotnica 1. nosilka, ena najboljših mladink, leta 2016 prva igralka mladinske svetovne teniške lestvice, 16-letna Anastasia POTAPOVA, trenutno že 240. igralka lestvice WTA. Potapova ima za sabo odličen prvi in slabši drugi del lanske članske sezone, turnir v Tuniziji pa je bil njen prvi članski turnir letos. Očitno je prišla nanj odlično pripravljena saj je v prvih treh krogih nasprotnicam skupaj prepustila vsega osem iger in tudi Kolarjeva ji v polfinalu ni bila kos. Rusinja je po eni uri igre zmagala s 6:3 6:2. Nobena od igralk se tokrat ni posebej izkazala pri začetnem udarcu, saj sta imeli obe izkoristek nižji od 35 %, Kolarjeva celo samo 14 %, kar pomeni, da je od 24 poskusov osvojila le tri točke. Osemkrat je izgubila začetni udarec, Potapova štirikrat, končno razmerje osvojenih točk pa je bilo 64-45 v korist Rusinje.

Na mladinskih ITF turnirjih Mostarju in avstrijskem Oberpullendorfu so se izkazali naši mladi igralci in igralke. Na močnejšem turnirju 4. ranga v Avstriji je odlično nastopila 17-letna Radovljičanka Tina CVETKOVIČ. Tina se je prvič v karieri uvrstila v finale ITF turnirja, njena doslej najboljša uvrstitev je bilo polfinale na turnirju 5. ranga v letu 2016. Na poti do finala je izločila Avstrijko Nicole MIKULAN, Slovakinjo Aniko JASIKOVO, Avstrijko Anno GROSS in v polfinalu s 6:2 7:6(1) še Čehinjo Petro CSABI, ki je bila v predhodnih dveh krogih usodna za naši igralki Anjo TRBEŽNIK in Tjašo KLEVIŠAR. V finalu se je Cvetkovičeva pomerila s češko kvalifikantko, 16-letno Nikolo BRECKOVO, ki je dosegla še osmo zaporedno zmago na turnirju in slavila s 6:2 6:2. Kljub porazu med posameznicami se Cvetkovičeva iz Oberpullendorfa vrača z naslovom in sicer sta ga v konkurenci dvojic osvojili s Pio LOVRIČ. V finalu sta s 6:1 6:2 premagali Avstrijki Irino DSHANDSHGAVA in Elisabeth KELBL. Cvetkovičeva je ta teden na lestvici ITF pridobila 126 mest in je trenutno 457. mladinka sveta.
Tudi fantje so na turnirju pustili slovenski pečat. V konkurenci dvojic smo spremljali slovenski finale, ki sta ga dobila Mariborčana Miha PERUŠ in Miha VELIČKI. S 7:5 6:4 sta bila boljša od Filipa Jeffa PLANINŠKA in Blaža VIDOVIČA.

Na turnirju 5. ranga v Mostarju se je med posameznicami v polfinale uvrstila Primorka Sheila GLAVAŠ in s tem dosegla najboljšo uvrstitev v karieri. V polfinalu jo je ustavila 3. nosilka, Slovakinja Katarina KUZMOVA, ki je zmagala s 6-1 6-7(5) 6-4. Uspeh med posameznicami je Glavaševa dopolnila z zmago v konkurenci dvojic. S krvnico v polfinalu Kuzmovo sta v finalu s 6:4 7:5 premagali Italijanki Barbaro DESSOLIS in Cristino Eleno TIGLEA. Glavaševa je na lestvici ITF pridobila 52 mest in se povzpela na 589. mesto. Počasi po lestvici ITF napredujejo tudi fantje. Filip Jeff PLANINŠEK je prvič prebil mejo 400 in je ta teden na 391. mestu, Miha VELIČKI je pridobil 43 mest in je na 580. mestu, Tin KRSTULOVIČ pa se je povzpel za 117. mest in je kot tretji Slovenec na 774.mestu.

Krstni nastop je na turnirju za Grand Slam doživela tudi naša odlična mladinka Nika RADIŠIČ. Na OP Avstralije se je žreb z njo nekoliko poigral in ji kot 8. nosilki določil isto nasprotnico s katero je igrala in izgubila že na pripravljalnem turnirju v Traralgonu. 18-letna domačinka Gabriela DA SILVA FICK je bila tudi tokrat boljša, zmagala je s 6:2 6:3. Igrala je veliko bolj agresivno od Radiščeve in ji zabila kar 24 winnerjev, Nika je dosegla le štiri, ob tem pa je Niki štirikrat iz šestnajstih poskusov odvzela servis, naši igralki je to uspelo le enkrat iz edine priložnosti, ki si jo je priigrala. V konkurenci dvojic sta s soigralko Viktorio MORVAYEVO iz Slovaške v prvem krogu z 1:6 6:2 10:3 premagali Čehinjo Karolino BERANKOVO in Poljakinjo Anio HERTEL. V drugem krogu sta igrali s 3. nosilkama, Japonkama Yuki NAITO in Naho SATO in izgubili s 6:7(2) 3:6. Za Radišičevo je bil to prvi nastop na turnirjih za Grand Slam. Letos bo imela možnost nastopiti še trikrat, a ji bo ta zagotovo, ne glede na dosežen izid, služil kot izjemna izkušnja in ji prinesel dodaten motiv za trdo delo v prihodnje.

Konec prihodnjega tedna nas v mariborski dvorani Lukna čaka obračun reprezentanc Slovenije in Poljske v II. EA skupini Davisovega pokala. Vstopnice za oba dneva že lahko kupite na vseh Petrolovih bencinskih postajah in spletni strani Eventim. Cena dnevne vstopnice je 7€, za dvodnevno pa bo potrebno odšteti 10€.

pripravil: Bojan Matevžič