Wimbledon: Zimzeleni Federer zbrisal Djokovića, ki se mu sedaj trese prestol!

06.07.2012
LONDON, VB - Travnati kralj in eden najboljših teniških igralcev v zgodovini Roger Federer je prvi finalist Wimbledona. 30-letni Baselčan na travnatem slamu ni imel milosti za 1. igralca sveta in branilca naslova Novaka Djokovića.

V nedeljo bomo lahko priča zgodovini, saj bi Federer z zmago prišel do 7. naslova v Al England Clubu, s tem ujel rekorderja Peta Samprasa, za sladico pa bi prevzel 1. mesto na ATP lestvici in Američanu ukradel tudi rekord po številu tednov na vrhu računalniške lestvice. Sampras je vodilni položaj držal 286 tednov, Federerju pa manjka le eden.

3. nosilec Roger Federer je v polfinalu Wimbledona pošolal 1. tenisača sveta in branilca naslova Novaka Djokovića ter mu dal jasno vedeti - ''Jaz sem travnati kralj''. Švicarski teniški maestro je Srba izločil s 3-1 v nizih (6-3, 3-6, 6-4, 6-3) ter je edini v zgodovini, ki se mu je osmič uspelo uvrstiti v veliki finale najprestižnejšega teniškega turnirja na svetu. Federer lahko v nedeljo v svoje vitrine pospravi še 17. 'sveti gral' ter tako še poveča prednost pred zasledovalci. Kakšna statistika Švicarja, ki se je uvrstil v 24. finale turnirjev za grand slam(!), kjer bo njegov tekmec zmagovalec drugega polfinala med Andyem Murrayem in Jojem-Wilfiredom Tsongo.

30-letni Federer bo imel v nedeljo veliko na kocki - 1. mesto na ATP lestvici in s tem rekordno število tednov na vodilnem položaju, 17. naslov na grand slamih in izenačitev rekordnega 7. naslova na Wimbledonu

Zaradi slabega vremena se je švicarsko-srbski polfinale igral pod zaprto streho osrednjega terena na Wimbledonu. Djoković je v zadnjih sedmih obračunih šestkrat izšel kot zmagovalec, no, danes so bila prizadevanja Švicarja po uspehu poplačana. To je bil eden najbolj pomembnih obračunov v novejši zgodovini tenisa ter Federerjeva 15 zmaga z Djokovićem, ob 12 porazih, ki Švicarju lahko prinese tudi tretjo vrnitev na vrh ATP lestvice. Federer je zadel 12 asov, 31 winnerjev, kar pa ga lahko najbolj veseli je, da ima v statistiki zabeleženo le 10 nevsiljenih napak. Djokoviću je trikrat odvzel servisno igro. ''Zelo sem navdušen, danes sem odigral fenomenalno. Za sabo imam težek turnir. Hotel sem pokazatti dobro predstavo in mislim, da jo je Novak tudi. Ključ je bil v dobljenem tretjem nizu, ki me je sprostil'', je povedal Federer takoj po dvoboju.

Oba akterja sta že zjutraj trenirala na pokritem terenu v Aorangi Parku, saj je bil napovedan dež, zato ju zaprtje strehe verjetno ni bistveno motilo. Sam začetek je bil pričakovan. Oba sta držala svoje servise vse do 6. igre, ko je Švicarju uspel brejk v prvem poskusu. Na ta način je dobil tudi prvi del srečanja, v katerem je naredil le dve napaki, na svoj začetni udarec pa dobil 20 točk od 24.

Srb se ni obotavljal ter tekmecu ni dovolil, da pobegne. Že v 2. igri drugega niza je prišel do odvzema servisa, na koncu pa se je izkazalo, da je bil le ta dovolj za izenačenje. V bitki dobrih serverjev ni bilo pričakovati veliko priložnosti za brejk, kar se je potdilo v prvih dveh nizih. Tenis je bil na visokem nivoju.

Polfinale Wimbledona je bil 27 obračun Federerja in Djokovića. razmerje je sadj 15-12 v korist Švicarja

Federer je dvignil tempo v nadaljevanju, temperatura pa je dosegla vrelišče pri 3-2 za Federerja, ko je Djoković naredil dvojno napako za brejk priložnost Švicarja. Po super točki, ki je vsebovala 23 izmenjav, se je Beograjčan rešil zaostanka, čez kakšno minuto pa sta uprizorila še daljšo serijo udarcev. Samozavest Srba je bila dovolj visoka, da je tekmo odpeljal naprej, 'padel' pa je v 10. igri. Po popolnoma zgrešenem smashu je Rogerju poklonil dve vezani žogi za tretji niz, darila pa Švicar tokrat ni izpustil.

Po vodstvu 2-1 v nizih je 16-kratni zmagovalec grand slamov dobil krila. Po igrišču je letel in nizal točke, ki so mu prinesle hitro vodstvo 3-0, v tem delu, pa je dobil 12 točk od 30. Pri 4-1 je imel Švicar spet tri žogice na pladnju, da dokončno uniči tekmeca,a je moral še malo počakati. Po 2 urah in 19 minutah je zgodnji brejk potrdil z zaključno točko in 8. finalom na Wimbledonu, kjer ima razmerje zmag in porazov 65-7. Ob bučnem aplavzu visokih gostov, nekdanjih prvakov Wimbledona, igralcev, pevcev in pevk,... se je Federer veselil zmage, ki mu prinaša finale in boj za tako zaželjeno 1. mesto na ATP lestvici.