ATP ne bo spreminjal zgodovine: sedemletna analiza šla v nič

27.05.2015
PARIZ, FRANCIJA - Predsednik Združenja teniških profesionalcev (ATP) Chris Kermode je zavrnil 1100 strani dolgo analizo, s katero so argentinski novinar Eduardo Puppo in kolegi dokazali, da bi moral Guillermo Vilas leta 1975 postati prvi igralec sveta.

Več kot dve desetletji po tem, ko je teniških lopar dokončno postavil v kot, Guillermo Vilas še vedno buri duhove. Nekdanji peščeni velikan je v svoji karieri osvojil 62 turnirjev, med katere prištevamo štiri Grand Slame in World Tour Finals (1974), danes pa slovi kot eden najboljših peščenih specialistov modernega tenisa in teniška ikona Latinske Amerike. Dolgolasi Argentinec ni nikoli zasedel prvega mesta na lestvici ATP - napaka, ki so jo zadnjih sedem let poskušali odpraviti Eduardo Puppo in njegovi sodelavci.

Vilas se je leta 1975 prvič prebil v finale OP Francije, kjer je moral priznati premoč branilcu naslova Björnu Borgu. Tistega leta je osvojil pet turnirjev in sezono končal na drugem mestu lestvice ATP, za Jimmyjem Connorsom. Slednji je na teniškem tronu preživel 160 zaporednih tednov - dosežek, ki je danes predmet polemike.

ATP po pol leta razkril svojo odločitev


Argentinski novinarji so preučili Vilasov primer in prišli do spoznanja, da bi moral na vrhu teniške lestivice preživeti sedem tednov. Več kot 1000 stani dolgo analizo so decembra predali Združenju teniških profesionalcev (ATP), ki pa je njihovo zahtevo zavrnila.

''To je velika stvar in nikakor tega nismo kar tako odpisali,'' je pojasnil Chris Kermode, predsednik združenja in nekdanji tenisač. ''To je odločitev, ki smo jo morali sprejeti. Želel sem si, da gremo skozi celoten proces in pokrijemo vse zorne kote. Sem 100-odstotno prepričan oziroma najbližje temu, kot sem lahko, da je nemogoče ponovno napisati zgodovino,'' je dodal Kermode.

Nedosledne objave zakrile resnico


Lestvica ATP je bila prvič objavljena 23. avgusta 1973, do danes pa se je na prvo mesto zavihtelo 25 različnih tenisačev. V prvih letih obstoja izidi niso izhajali tedensko, temveč je med objavami lahko minilo tudi več kot mesec dni. Tako je bila na primer v letu 1974 objavljena 11-krat, v letu 1975 pa 13-krat.   

Čeprav rezultati niso bili javno objavljeni, pa je seštevanje točk potekalo po ustaljenem kopitu, ki ga poznamo še danes. Prav zato so lahko Puppo in kolegi z obširno analizo prišli do spoznanja, da je bil Vilas v letih 1975 (pet tednov) in 1976 (dva tedna) uvrščen pred Connorsa, vendar v omenjenih tednih lestvica ni bila objavljena. Raziskovalna skupina je opozorila na nenavadno dolg termin (16. september - 29. oktober), ko je med dvema objavama minilo kar 43 dni. Prav v tem časovnem obdobju bi moral biti Vilas uvrščen pred Connorsa, kar pa ATP zavrača.

Spreminjaje lestvice za nazaj bi imelo po besedah predsednika prevelike stranske učinke. Navedel je, da bi se v tem primeru spremenili tudi nosilci na posameznih turnirjih, kar pomeni, da bi se med seboj merili drugi igralci. ''To je tako, kot če bi čez 50 let ugotovili, da je bil nekdo uvrščen med najboljših pet, če bi lestvico posodabljali na uro,'' je dejal Kermode.

ATP je na podlagi izsledkov, ki jih je priskrbel Puppo, že spremenil zgodovino, in sicer pri številu osvojenih turnirjev na pesku. Dolgo je veljalo, da jih je Vilas zbral 46, ko pa se je Rafael Nadal z zmago v Buenos Airesu ''izenačil'' z Argentincem, so ugotovili, da niso dosledno upoštevali sprememb igralnih površin, tako da rekordna znamka še naprej pripada prejšnjemu lastniku (49).

Številka ena šele sekundarni namen


Lestvica ATP je nastala z namenom, da bi vzpostavili zanesljiv sistem za udeležbo na največjih turnirjih. Status prvega igralca sveta je bil takrat drugotnega pomena. ''V 70. letih nihče, vključno z ATP, prvega igralca na lestvici ni smatral kot prvega igralca sveta,'' je povedal Dennis Spencer, ki se je združenju pridružil lezta 1975 kot uslužbenec za stike z javnostjo.

Prvotni sistem je temeljil na povprečju rezultatov in je posledično nagrajeval vrhunske igralce, ki so odigrali manj turnirjev. To pojasnjuje, zakaj Vilas tudi leta 1977 ni končal na prvem mestu, čeprav je osvojil dva Grand Slama (OP Francije, OP ZDA) in še enkrat zaigral v finalu (OP Avstralije). Tistega leta je osvojil 16 titul, a se 31. decembra vseeno znašel za Connorsom.

''Ali bomo spregledali prvega igralca sveta, ker se je nek uslužbenec ali funkcionar ATP odločil, da tisti teden ne bo objavil rezultatov? Ali je to bolj pomembno od tega, kar je igralec storil na igrišču?'' se po sedmih letih raziskovanja sprašuje Puppo, ki zanika, da je Vilas pobudnik te akcije. ''Zelo ga je prizadelo vse skupaj,'' je povedal novinar. Argentinec se je medtem zavil v medijski molk.

Kermode s tenisačem sočustvuje, a vztraja pri svojem. ''Ne moremo sprejeti te različice kot uradno zgodovino, ker bodo prišli drugi in vsi bodo trdili isto. Kje potegniti črto?'' je sklenil predsednik ATP.


pripravil: Ž. J.

foto: Zimbio.com, Facebook

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete