Tennis ima resen problem

27.04.2018
LONDON, VELIKA BRITANIJA - Neodvisna britanska raziskava je vrgla novo senco dvoma na integriteto profesionalnega tenisa.

Tenis je zajel "tsunami" korupcije, goljufij in prirejanja izidov, trdijo avtorji več kot dve leti trajajoče raziskave z naslovom Neodvisen pregled integritete v tenisu, s katero želijo opozoriti na "resen in konkreten" problem, še zlasti na turnirjih nižjega ranga pod okriljem Mednarodne teniške zveze (ITF).

Po podatkih raziskave, v kateri je sodelovalo 3200 igralcev, jih ima kar 14,5 odstotka oziroma 464 igralcev neposredne izkušnje s prirejanjem izidov na teniških obračunih. Raziskava, ki je luč sveta ugledala po 27 mesecih in naj bi stala skoraj 20 milijonov funtov, predlaga radikalne rešitve za odpravo tega problema. Med predlogi je prepoved sodelovanja in sprejemanje pokroviteljskega denarja z naslova stavnih hiš ali drugih tovrstnih podjetij. Po navedbah raziskave je "tenis odgovoren za več sumljivih stav kot katerikoli drug šport na svetu." Avtorji sicer poudarjajo, da so kršitve omejene na nižji rang tekmovanja in da nimajo nobenih dokazov o tem, ali krovne teniške zveze (ITF, ATP, WTA) kakorkoli sodelujejo pri sistematičnem prikrivanju vse bolj perečega problema.

Izvor težav naj bi segal v 2012, ko je ITF sklenila 70 milijonov dolarjev vredno pogodbo s podjetjem za zbiranje in analizo podatkov Sportradar. Podjetje je odgovorno za posredovanje izidov z manjših teniških turnirjev na svetovni splet in tako stavnim hišam pomaga pri izračunu stavnih kvot. Še posebej problematični naj bi bili tisti ponudniki, ki uporabnikom omogočajo vplačilo stav med samim obračunom. "Nimamo veliko empiričnih dokazov o razširjenosti športnih stav na najmanjših ITF turnirjih pred letom 2012. V letu 2013 je bilo na trgu na voljo 40.000 obračunov serije Futures (moški) ter 15k in 25k (dekleta). Do leta 2016 je ta številka narasla na 60.000," piše v poročilu.

Teniški profesionalci so zaradi nizkih denarnih nagrad na ITF turnirjih nemalokrat podvrženi pritisku koruptivnih ponudnikov, saj lahko z enim prirejenim dvobojem zaslužijo enak znesek kot sicer v nekaj mesecih, morda celo letih.

V mreži naj bi sodelovali tudi sodniki. Po dogovoru s Sportradarjem mora sodnik takoj po koncu točke spremeniti izid na IBM tablici. Po tem izidu se potem ravnajo vsi spletni ponudniki izidov v živo in posledično je od tega odvisen tudi izračun stavne kvote. Nekateri sodniki naj bi s spremembo izida zavlačevali tudi do 60 sekund in tako pomagali goljufom, ki so vnaprej obveščeni o poteku dogodkov, najverjetneje s strani nekoga, ki je prisoten ob igrišču.

Teniške zveze se s to problematiko srečujejo že nekaj let, zato so tudi ustanovile neodvisni preiskovalni odbor IRP. Naloga odbora je preiskovanje vseh sumov korupcije, obenem pa vrši tudi notranji nadzor v krovnih zvezah. Po zadnjih objavljenih podatkih IRP ni našel nobenih dokazov o institucionalnem prirejanju s strani zvez ATP, WTA, ITF, Odbora za Grand Slame ali Enote za integriteto v tenisu (TIU). Tudi IRP na področju profesionalnega tenisa predlaga številne rešitve. Rdečo nit tvorita prepoved udejstvovanja stavnim hišam in prekinitev sodelovanja s podjetjem Sportradar, a je implementacija teh predlogov - vsaj za zdaj - malo verjetna.


pripravil: Ž. J.

foto: Zimbio.com

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete